Sve teže do krova nad glavom

U Srbiji ima oko 300.000 podstanara, a više od polovine mladih živi sa roditeljima bez mogućnosti da se osamostale. Prosečna cena kvadrata u Beogradu oko 1.400 evra, a kreće se u rasponu od 900 do 3.500 evra

  • 6

Izgradnja stanova u Srbiji prepolovljena je od početka godine u poređenju sa prethodnom, a zbog slabe kupovne moći, loše ponude stanova i skupih kredita, drastično je pala i prodaja nekretnina, što najviše pogađa one koji tek treba da reše stambeno pitanje, pa kupovina prvog stana ili kuće postaje sve teža misija.

Zato u Srbiji ima i oko 300.000 podstanara, a više od polovine mladih živi sa roditeljima bez mogućnosti da se osamostale. Sve su brojniji i bračni parovi koji zbog skupih kvadrata i nepovoljnih kredita sve teže rešavaju stambeno pitanje.

Potencijalni kupci se istovremeno zbog pada životnog standarda i finansijske nesigurnosti sve ređe odlučuju za uzimanje stambenih kredita, mada je to praktično jedini način da se obezbedi krov nad glavom.

Stručnjaci tvrde da situaciju dodatno otežavaju nerealno visoke cene nekretnina u većim gradovima, posebno u Beogradu, uprkos činjenici da su cene stanova i kuća poslednjih godina u padu. O tome svedoči i podatak da je prosečna cena kvadrata u Beogradu oko 1.400 evra, a kreće se u rasponu od 900 do 3.500 evra.

Posebno zabrinjava nestajanja srednje klase na šta ukazuju i zbivanja na tržištu nekretnina u Srbiji. Vlasnik agencije "Luks houm" Zoran Stojanović kaže da se velika kriza oseća kod srednje i niže ekonomske klase, kod kojih vlada skoro potpuna stagnacija kada je reč o kupovini nekretnina.

- Na osnovu situacije na tržištu lako se može uočiti da polako nestaju kupci iz segmenta srednjeg ekonomskog nivoa i da se gotovo po pravilu sele u grupu niže platežne moći, koja sve teže može da priušti kupovinu stana ili kuće - veli Stojanović i dodaje da se kriza praktično ne oseća samo na tržištu luksuznih nekretnina.

"O tome najbolje svedoči podatak da je sada mnogo lakše i brže prodati ili iznajmiti ekstremno skupu nekretninu nego onu neuporedivo niže cene. Tako se, primera radi, teže iznajmljuju stanovi za koje je potrebno izdvojiti do 250 ili 300 evra mesečno, nego oni čija se cena kreće od 1.000 do 2.000 evra - rekao je on Tanjugu.

Jedan od razloga zbog kojih kojih se sve teže rešava stambeno pitanje je i nedovoljna podrška države i nadležnih organa novim sistemima gradnje koji se u poslednje vreme pojavljuju i na domaćem tržištu.

Iako su upravo nove tehnologije već postale jedan od najvećih građevinskih aduta u razvijenim zemljama, jer nude bolji kvalitet po povoljnijim cenama, u Srbiji ih još ne prepoznaju kao novu šansu za dolazak do krova nad glavom.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sandra

    1. septembar 2013 | 17:57

    A sta mislite o kupovini kuce ili stana izvan Beograda? A ne, niko nece na selo svi bi da budu Beogradjani, Novosadjani il Nislije!

  • zullu

    1. septembar 2013 | 13:47

    Ma sve teze do lebac...Sve dok se ne dokopamo šume, pa u zbegove...

  • Американац

    1. septembar 2013 | 14:07

    сви би да пљују по инвеститорима, ал ајде да погледамо шта све утиче на цену стана у београду. узећемо пример 3.5 ари звездара у ширем центру града на доброј локацији (вртићи, школе, гимназије, добра повезаност трола, трамвај и аутобуси). 1. 14е па на више по квадрату иде за пројектовање. 2. све дажбине које треба платити граду (само уређење градског грађевинског земљишта је коштало 145.000е) 3. откуп половине плаца је стајало 130.000е само ове 3 ставке коштају преко 200.000е. 4. прикључење за воду и канализацију 5000е. 5. прикљ. за струју 14.000е. 6. прикљ. за грејање 20.000е. само ове 6 ставки коштају преко 260.000е а још нисте почели градњу и има још милион ствари које треба платити.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA