Poreč neće štandove za potpise protiv ćirilice

Poreč ima dvojezične table za svoju italijanski nacionalnu manjinu i ne želi da učestvuje makar ni simbolično u nametanju volje većine, pa ni kroz dozvolu postavljanja štandova

  • 14

Hrvatski grad Poreč odbio je zahtev Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, organizacije koja se bori protiv ćirilice, da se na javnim površinama dopusti postavljanje štandova na kojima bi se do 1. decembra prikupljali potpisi peticije za takozvani "referendum o ćirilici".

Kako je obrazloženo, grad to smatra neprimerenim jer su u Istri dostignuti visoki standardi zaštite manjinskih prava, preneo je "Jutarnji list".

- Smatramo da je instrument referenduma kontraproduktivan u postupku uređivanja međunacionalnih odnosa, naročito kada postaje sredstvo nametanja volje većine u odnosu na prava jedne nacionalne manjinske grupe koja je, po definiciji, u slabijem i podređenom položaju - saopštio je gradonačelnik Poreča Edi Štifanić, odgovarajući na prozivke štaba.

On je precizirao i da je Statutom Grada Poreča definisano da se pripadnicima italijanske autohtone nacionalne zajednice osigurava puna afirmacija njihovog individualnog i kolektivnog identiteta bez obzira na njihov udeo u ukupnom stanovništvu, a natpisi na pločama s nazivima mesta, ulica i trgova ističu se na hrvatskom i italijanskom jeziku.

- Kao legalno izabrani predstavnici naše multikulturalne i višeetničke lokalne sredine, ne želimo da učestvujemo, pa ni simbolično, kroz dodelu prostora za prikupljanje potpisa, u pokretanju referenduma koji ima za cilj ograničavanje ljudskih, odnosno manjinskih prava. Na to nas obavezuje dostignut civilizacijski nivo međuetničke tolerancije i suživota na istarskom području - zaključuje Štifanić.

Uz to, on izražava uvažavanje za istorijsku ulogu grada Vukovara u stvaranju temelja moderne i savremene hrvatske države i "insistiraće, kao i do sada, da se žrtva onih koji su pali za slobodnu domovinu nikada ne zaboravi".

Potpise za raspisivanje referenduma o izmenama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, prema kojem bi pripadnici nacionalne manjine pravo na upotrebu svog jezika i pisma imali samo ako čine najmanje 50 odsto stanovništva grada ili opštine, a ne kao do sada jednu trećinu, aktivisti štaba prikupljaju od 17. novembra do 1. decembra na oko 2.000 lokacija širom Hrvatske.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milan

    25. novembar 2013 | 16:54

    Pametan narod, a ne ko ova ustaska stoka !

  • Neša

    25. novembar 2013 | 17:12

    Pozdrav prijateljima iz Istre gde smo se oduvek a i sada osećali kao kod kuće!

  • Pravilno

    25. novembar 2013 | 17:03

    Svaka cast, ima i u Hrvatskoj jos pametnih ljudi !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA