U Srbiji svaki treći stranac milioner

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, radnu dozvolu za poslovni angažman u našoj zemlji u 2013. godini su dobila 2.784 stranca. Od toga 852 strana državljanina prošle godine predala zahteve za oporezivanje prihoda, jer su za 12 meseci zaradili više od dva miliona dinara

  • 9

Skoro svaki treći stranac koji ima radnu dozvolu u Srbiji je milioner. Poreskoj upravi su 852 strana državljanina prošle godine predala zahteve za oporezivanje prihoda, jer su za 12 meseci zaradili više od dva miliona dinara.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, radnu dozvolu za poslovni angažman u našoj zemlji u 2013. godini su dobila 2.784 stranca, pišu "Večernje novosti".

Najveći broj radnih dozvola izdat je Rusima, Kinezima, Turcima, Rumunima, Bosancima, Nemcima i Grcima.

- Državljani Ruske Federacije se najčešće zapošljavaju u NIS "Gaspromu", "Lukoilu" i drugim kompanijama i bankama koje su osnovali u Srbiji - objašnjava Boško Latković, načelnik Odeljenja za sprovođenje međudržavnih sporazuma i naknada, u NSZ.

- Uglavnom rade na menadžerskim i upravljačkim mestima u okviru svojih kompanija. Državljani Kine rade u trgovinama i restoranima sa tradicionalnom kuhinjom, državljani Turske su bili angažovani u velikom broju na izgradnji Ambasade SAD u Beogradu, ali i kao rukovodioci i menadžeri predstavništava određenih pravnih subjekata u Srbiji - kaže on.

Latković priča da Rumuni najčešće rade u pograničnom delu kao zemljoradnici i rudari, a na istim poslovima su angažovani i Bosanci.

Što se tiče državljana zemalja članica EU, najviše radnih dozvola se izda državljanima SR Nemačke, Italije, Austrije i Grčke, kaže načelnik.

- Oni rade kao menadžeri u predstavništvima u okviru svojih kompanija u Srbiji, kao inženjeri u fabrikama koje su ovde otvorili, kao i na rukovodećim poslovima u bankama - kaže Latković.

Zapošljavanje stranaca u Srbiji uređeno je Zakonom o uslovima za zasnivanje radnog odnosa sa stranim državljanima. Njime je propisano da strani državljanin može zasnovati radni odnos ako ima odobrenje Ministarstva unutrašnjih poslova - odeljenja za strance, za stalno nastanjenje, odnosno za privremeni boravak i ako dobije radnu dozvolu od NSZ.

- Stranci imaju isti status kao i domaći državljani i sva prava i obaveze po osnovu rada i zapošljavanja. Kako Nacionalna služba za zapošljavanje izdaje radne dozvole za zasnivanje radnog odnosa, to zapravo znači da svi stranci koji su radno angažovani u Srbiji na drugi način ne moraju imati radnu dozvolu već samo odobrenje o privremenom boravku koje izdaje Uprava granične policije Republike Srbije. Prema procenama NSZ, u Srbiji je radno angažovano skoro trostruko više stranih državljana od broja izdatih radnih dozvolav- navodi Latković.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lala

    3. februar 2014 | 23:30

    Nepismeno je pisati Srbski, već srpski. I piše se malim slovom. Eto čisto da se ne sramotiš,kad se već toliko mučiš.

  • Student

    3. februar 2014 | 23:20

    Uh,jaka stvar biti milioner u Srbiji!

  • nnnnnn

    4. februar 2014 | 18:54

    Ja Zorici prvo lupim minus,pa onda citam sta je napisala

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA