OMČA: Novi propisi o računovodstvu koštaju privredu 200 miliona evra!

Savez srpskih računovođa i revizora traži povlačenje iz procedure dva nova propisa, inače će firme papreno plaćati računovodstvo

  • 1

Računovođe u Srbiji su od ove godine u obavezi da primene nove propise o računovodstvu, koji su papreno skupi i zahtevaju trostruko više obrazaca nego što je to do sada bio slučaj, tvrde u Savezu računovođa i revizora.

Novi Obrazac bilansa stanja sadrži, na primer, čak 156 stavki, odnosno 125 stavki više od zahteva međunarodnih standarda, koji ima samo 31 stavku.

Generalni sekretar Saveza računovođa i revizora Pero Škobić kaže za Telegraf.rs da će firme u Srbiji zbog ovog propusta morati da plate oko 200 miliona evra.

-  Svake godine naši troškovi uvećavaće se za više od 30 miliona evra i to nikako nije dobro. Sada će biti potrebno i više vremena da se ti silni obrasci popune. Bilans uspeha, takođe, ima tri puta više stavki od dosadašnjeg, a čak 62 stavke više od zahteva međunarodnih standarda. Pored toga, uveden je novi finansijski izveštaj, Izveštaj o ostalom rezultatu, kao zaseban finansijski izveštaj - navodi Škobić.

I dok će neke firme sastavljati samo Bilans uspeha (mikro i druga pravna lica), dotle će ostali (mala, srednja i velika preduzeća) sastavljati Bilans uspeha i Izveštaj o ostalom rezultatu. Škobić kaže da će sve te promene zahtevati i nove kompjuterske programe za računovodstvo što košta od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra.

- Rad računovođa biće višestruko veći, moraće da se ide na dodatnu obuku, kao i da se nabavi nova literatura. Zakoni i podzakonski akti se izgleda kreiraju za potrebe konsultanata i konsultanstskih firmi, što potvrđuju i najavljeni seminari i savetovanja - tvrdi Škobić.

Zbog svega toga računovođe zahtevaju od Ministarstva finansija da povuče iz procedure predloge dva pravilnika koji bi, navodno, trebalo da urede ovu oblast. Smeta nam i što je data mogućnost svima da vode poslovne knjige i sastavljaju finansijske izveštaje zbog čega imamo i sivu ekonomiju i korupciju.

Do zaključenja ovog teksta iz Ministarstva finansija nisu odgovorili Telegrafu da li se razmatra neko među rešenje ovog problema.

(N. S.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA