PRAZNO OBEĆANJE! Ništa od manjih računa za vrtiće?

Roditelji beogradskih mališana možda ni u januaru naredne godine, uprkos obećanjima nadležnih sa republičkog i gradskog nivoa, neće jeftinije plaćati vrtiće

  • 5

Beograđani bi mogli i u januaru 2015. da plaćaju obdaništa više nego što zakon propisuje. Kasni Pravilnik o izračunavanju ekonomske cene

Roditelji beogradskih mališana možda ni u januaru naredne godine, uprkos obećanjima nadležnih sa republičkog i gradskog nivoa, neće jeftinije plaćati vrtiće!

Da bi računi bili obračunati kako to propisuje zakon, odnosno da mame i tate za boravak svojih mališana u obdaništima izdvajaju samo 20 odsto od realne cene, neophodno je prvo da Ministarstvo prosvete donese pravilnik o izračunavanju ekonomske nadoknade, a zatim da na osnovu njega, gradski Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu donese odluku o novoformiranoj ceni.

Rok za donošenja pravilnika, međutim, bio je 10. decembar, zatim je odložen do kraja prošle nedelje, ali Ministarstvo prosvete ni dan-danas nije usvojilo ovaj pravni akt. Ukoliko to ne bude učinjeno u naredna dva-tri dana, računi za vrtiće u glavnom gradu neće biti smanjeni od 1. januara.

Kako nezvanično saznajemo, u Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu nije stigao dokument od nadležnih sa uputstvom kako se obračunava ekonomska cena vrtića. Sednica Skupštine grada, na kojoj će se raspravljati o budžetu za narednu godinu zakazana je za 30. decembar. Ukoliko se na dnevnom redu ne nađe tačka o određivanju cene u vrtićima, od najavljenog smanjenja računa u prestonici, barem na početku 2015. godine, neće biti ništa, pišu "Novosti.rs".

Cena boravka u obdaništima do sada se obračunavala na osnovu pravilnika koji je donet još 1996. godine. Izmena je bila neophodna jer su se, u međuvremenu, mnoge stvari promenile, od vrste goriva koja se koriste za zagrevanje objekata do uvođenja interneta u predškolske ustanove.

Prema poslednjim informacijama, maksimalni iznos na uplatnici za vrtiće posle izmene pravilnika, trebalo bi da bude između 5.500 i 6.000 dinara. Uz zadržavanje postojećih popusta, poput besplatnog boravka za treće dete.

Novi pravilnik trebalo bi tačno da definiše kako se u ekonomskoj ceni određuje iznos za grejanje, struju, plate vaspitača, spremačica... Na osnovu toga, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu će izračunati ekonomsku cenu po detetu za mesec dana. Od tog iznosa roditelji će plaćati 20 odsto, a 80 odsto troškova će se pokrivati iz gradske kase.

Još aktuelna ekonomska cena boravka u vrtiću je 13.332 dinara. Najveći račun koji roditelji plaćaju iznosi 9.705 dinara, što je 72,8 odsto od ekonomske cene. Za pojedine kategorije mališana predviđeni su popusti od 10 i 20 odsto.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    24. decembar 2014 | 18:31

    Kad je u ovoj zemlji neko obecanje bilo ispunjeno, posebno o parama, troskovima i prihodima.

  • Раша

    24. decembar 2014 | 19:08

    Кад би код формирања цена вртића користили ценовнике из Народне скупштине можда би и имали нормалну цену. Овако само политичари једу за мале паре, а децу третирају као да се хране у ресторанима.

  • Раша

    24. decembar 2014 | 19:03

    Сви причају о наталитету, а овде Град Београд директно улази у рат са родитељима и неће да врати незаконито узет новац.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA