Novi sjaj zgrade Komande vazduhoplovstva u Zemunu: Država preduzela prvi korak u obnovi

Dvadeset godina posle bombardovanja zgrade Komande vazduhoplovstva u Zemunu, država je konačno preduzela prvi korak u obnovi tog bisera srpske arhitekture i spomenika naše vojne hrabrosti i moći - poručio je zamenik gradonačelnika

Zgrada Komande ratnog vazduhoplovstva u Zemunu
Foto: Wikipedia/Nicolo

Zgrada Komande vazduhoplovstva u Zemunu, koja je oštećena tokom NATO agresije 1999. godine, biće obnovljena, a država je već preuzela prvi korak u obnovi tog bisera srpske arhitekture i spomenika naše vojne hrabrosti i moći, poručio je u autorskom tekstu u Politici zamenik gradonačelnika Beograda, Goran Vesić.

Tekst prenosimo u celosti:

- Dvadeset godina posle bombardovanja zgrade Komande vazduhoplovstva u Zemunu, država je konačno preduzela prvi korak u obnovi tog bisera srpske arhitekture i spomenika naše vojne hrabrosti i moći. Grad Beograd raspisao je tender za projekat statike zgrade oštećene raketnim projektilima u NATO agresiji 1999. godine. Kada se bude utvrdilo statičko stanje, raspisaćemo tender za projekat rekonstrukcije zgrade. Tada ćemo, zajedno sa Vladom Srbije, početi obnovu Komande vazduhoplovstva. Priznajem da sam imao lični razlog da grad donese odluku o izradi projektne statike i obnove te divne zgrade jer sam kao vojnik, 1989. godine, radio u toj zgradi u redakciji lista Krila Armije. Kao Beograđanina, sramota me je jer dvadeset godina nikome nije palo napamet da počne s obnovom Komande. Što bi rekao moj prijatelj Sima: „Da smo ovih dvadeset godina obnavljali po sto kvadrata već bismo posao završili”. Zato sam ponosan jer smo taj posao konačno počeli, a srpsko ratno vazduhoplovstvo nije moglo da dobije lepši poklon na svoj praznik, 2. avgusta na Svetog Iliju Gromovnika.

Goran Vesić, skupština grada

Foto: Telegraf/Skupština grada

Komanda vazduhoplovstva je sagrađena 1935. godine, prema projektu arhitekte Dragiše Brašovana, na mestu zgrade nekadašnje Vojne komande u Zemunu. Zgrada poseduje izrazite arhitektonske i kulturno-istorijske vrednosti i značajno je delo jugoslovenske moderne u periodu između dva svetska rata. Iznad prizemlja i četiri sprata uzdiže se proporcionalno usklađena kula. Bočnu fasadu karakteriše figura Ikara, koji je svojom mitološkom simbolikom vezan za značenje i namenu objekta. Građena je za komandu elitnog roda jugoslovenske vojske, avijaciju, koja svoje početke duguje Srpskoj vojsci. Srpska vojska je bila jedna od prvih petnaest armija u svetu koja je imala vazduhoplovstvo, a među prvih pet je koje su koristile avione u borbene svrhe još tokom balkanskih ratova. Kralj Aleksandar, komandant Srpske vojske i kasnije jugoslovenski monarh veoma je cenio vazduhoplovstvo i nesebično ulagao u opremanje svojih vazdušnih snaga.

Zato je Kraljevina Jugoslavija imala čime da se suprotstavi u vazduhu kada su je šestog aprila 1941. godine u 6.30 ujutro bez objave rata napali nacisti. U neravnopravnoj borbi sa najvećom vojnom silom tadašnjeg vremena naši vazduhoplovci su jedini pružili častan otpor ali se o tome skoro ništa ne zna. Dok je 224 nacističkih bombardera i 120 lovaca uništavalo Beograd sa 440 tona zapaljivih bombi, Kraljevsko vazduhoplovstvo izvršilo je uspešno kontraudare na neprijateljske jedinice u Austriji, Mađarskoj i Albaniji. Koliko su napadi bili uspešni najbolje govori izjava nemačkog feldmaršala Aleksandra Lera na suđenju posle rata, 1947. godine, u kojoj je rekao da su napadi kraljevske avijacije značajno usporili aktivnosti nemačke vojske. Suđenje Leru, u zgradi današnje Kinoteke, održano je na srpskom jeziku koji je odlično govorio jer je odrastao u Pančevu.

Goran Vesić, skupština grada

Foto: Telegraf/Skupština grada

Bio je to prvi saveznički napad na Treći rajh u Drugom svetskom ratu. Sledećih nekoliko dana, Osmi bombarderski puk će u nekoliko navrata napadati ciljeve u Trećem rajhu i aerodrome u Mađarskoj, sa kojih je bombardovan Beograd. U tim napadima su pretrpeli velike gubitke u ljudstvu i tehnici. Njihovi saborci iz Prvog bombarderskog puka u isto vreme bombardovali su i usporavali nadiranje nemačkih oklopnih kolona koje su nadirale u Srbiju iz Bugarske. U isto vreme vitezovi beogradskog neba, piloti Šestog lovačkog puka, braneći naš grad 6. i 7. aprila 1941. godine oborili su između 42 i 48 nemačkih aviona, a još 19 aviona nacisti su vodili kao nestale. U neravnopravnoj borbi u vazduhu u aprilskom ratu 1941. godine poginulo je 135 jugoslovenskih letača i oko 600 neletača. Vazduhoplovstvo je pružilo snažan, odlučan i organizovan otpor i nanelo velike gubitke nacistima.

Zato danas kada rekonstruišemo Komandu ratnog vazduhoplovstva ne obnavljamo samo biser arhitekture i kulturno-istorijski spomenik već i spomenik svim hrabrim pilotima koji su dali živote braneći naš grad i zemlju. Upravo zato, pored zgrade Komande naredne godine rekonstruišemo i Glavnu ulicu u Zemunu, obnavljamo Avijatičarski trg koji će dobiti izgled koji je imao između dva svetska rata, kao i fasade na okolnim zgrada. Novi sjaj Komande vazduhoplovstva u rekonstruisanom Zemunu neće samo podsećati na slavnu istoriju već i na to šta u vazduhu čeka svakoga ko se usudi da napadne našu zemlju - napisao je zamenik gradonačelnika.

VIDEO: Deo fasade pao na prolaznika u Knez Mihailovoj

(Telegraf.rs/Tanjug)

Tagovi: Goran Vesić, Grad Beograd, komanda vazduhoplovstva, Skupština Grada, Vlada Srbije, zamenik gradonačelnika, Zemun

Pogledajte sve vesti u poslednja 24 sata

Komentari (1)
Poređaj komentare:
  • B
    Boža zemunac

    Zar je bilo potrebno da prođe dvadeset godina?

JKP "Beogradske elektrane" obradovale decu svojih zaposlenih: Za đake rančevi, pribor, vaučeri

Na novom auto-putu zablistao grb Republike Srbije od cveća (FOTO)

Vesić: Ðilas je podržao projekat pasarele na Kalemegdanu

Fasada sa zgrade na Zelenom vencu pala na devojku

Grad Beograd će u ponedeljak raspisati međunarodni tender za sistem javnih bicikala

Zbog uspeha dvojice kolega napravila se bolja slika od realne: Državni sekretar o padu Univerziteta

Niko nije tražio dozvolu, a ne bismo je ni dali: Nadležni za Telegraf o održavanju rejva na Avali

Nova škola u naselju Leštane biće najmodernije opremljena škola u Beogradu (FOTO)

Ovako će izgledati nova zgrada Kliničkog centra Srbije: Rok planiran za 6. avgust 2021. godine

Prijava protiv lica zbog nelegalne deponije na Čukarici

Raskrsnica Starine Novaka i Kraljice Marije puštena u saobraćaj

Beogradom se pronela vest da odlazi 350 vozača autobusa i da sledi haos, a kakvo je stanje u GSP-u

Ada dobila svetsku atrakciju - ljuljašku sa vodopadom

Bir fest sinoć u našem gradu! Ponosan: Vesić podelio fotografije sa otvaranja festivala

Do Terazija od danas ne ide autobus 29, već 21: Nova organizacija prevoza u gradu

Grob neznanom junaku na Avali umalo da postane "poprište" rejv žurke

Kamenovan međunarodni voz u Beogradu

Pad beogradskog Univerziteta na Šangajskoj listi bio je očekivan, bivši rektor objašnjava i zašto

Povećan broj kamiona na deponiji u Vinči posle zatvaranja divljih deponija

Redovne mere nege na stablima u Čuburskom parku

Vrtoglavi pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi za 2019. godinu za više od 100 mesta

Nova beba zverka rođena je u Beogradu: Ovo su njeni prvi koraci, a tek da vidite roditelje (VIDEO)

Sudar tramvaja i automobila na Bulevaru Vojvode Mišića: Troje povređeno

Hitni radovi na Novom Beogradu: Do podneva bez tramvaja preko Mosta na Adi

Sezona tek što je počela, a ambrozija već divlja: U jednoj beogradskoj opštini je kritično

Raskrsnica ulica Starine Novaka, 27. marta i Kraljice Marije biće otvorena pre roka

Komšije u Bloku 63 na vratima zgrade zatekle neobično obaveštenje i poziv na važnu akciju

Karađorđeva i Trg republike prohodni od 1. septembra: Proverili smo na licu mesta kako teku radovi

Žena metlom tukla muža na Zvezdari, pa pretila da će skočiti sa bebom u naručju. Odmah je uhapšena

Policija će pojačano kontrolisati vozače tokom Bir Festa, ni dojave o patrolama neće pomoći

Otkud toliko radnika iz Indije na rekonstrukciji beogradskih ulica?

Kad je vrućina, nema ništa od štikli: Patike su zakon, a Beograđanke su danas šetale ovako (FOTO)

Potera uživo snimljena iz beogradskog tramvaja: Policajac trči za izgrednikom i stiže ga! (VIDEO)

Popadić: Svaki investitor će morati da dokaže da je građevinski otpad predat na zvaničnu deponiju

Građevinska mafija snimljena kako beži sa divlje deponije na Čukaričkoj padini (VIDEO)

Postavljeni parking senzori u još jednom delu Vračara i na Savskom vencu

Auto udario u bankinu na auto-putu kod Dobanovačke petlje: Prizor je jeziv, ali niko nije povređen

Nepoznata osoba u Pančevu otrovala 80 životinja: Građani pretresaju i Fejsbuk da pronađu zločinca

Krvava masovna tuča u Borči: Jedan izboden nožem, dvojica lakše povređena

Začarani krug oko refundacije Busplus dopune: Gazde traže račun, ali trafike nisu dužne da ga izdaju

Nezgoda na železničkoj stanici u Surčinu: Voz naleteo na auto koji se provlačio ispod rampe

Požar na Čukaričkoj padini: Izgoreo stan na četvrtom spratu zgrade, celo naselje bilo puno dima

/
<% galerijaAlt  %>

Najnovije vesti

Dozvoljavam da mi Telegraf.rs šalje obaveštenja o najnovijim vestima