≫ 

Pobednik se vratio na Kalemegdan, spremno čeka građane

Iz Smedereva, gde je rekonstruisan od sredine oktobra, Pobednik je dovezen na autošleperu, uvijen u plavu foliju, u pratnji dva policijska automobila

  • 22

Rekonstruisana skulptura "Pobednika" vraćena je na plato Gornjeg grada Beogradske tvrđave gde su jutros obavljeni završni radovi za predstavljanje tog čuvenog simbola srpske prestonice građanima.

Spomenik, koji je juče dopremljen iz ateljea vajara Zorana Kuzmanovića iz Smedereva, radnici su dizalicom uspravili i ogradili zaštitnom ogradom.

Beogradski Pobednik Foto:Nikola Tomić

Čuveno remek delo Ivana Meštrovića nalazi se u neposrednoj blizini postamenta i spremno "čeka" građane koji će moći da ga pogledaju danas od 10 do 16 sati.

Među prvima koji su napravili selfi sa rekonstruisanim "Pobednikom" bio je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, a priliku da se fotografišu sa simbolom srpske prestonice iskoristila je i direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković, kao i predstavnici medija.

- Malo je događaja oko kojih svi delimo ista osećanja i koji izaziva ovakve emocije kao što je vraćanje Pobednika. Svi mi koji se ovde nalazimo imaju osećaj da se dešava nešto veliko i takav osećaj imali su građani Beograda 1928. godine kada je postavljen - izjavio je Vesić jutros podsetivši na njegov istorijat i zanimljivu sudbinu tokom koje je godinama čamio u jednom magacinu na Senjaku a na Kalemegdanu je završio jer je kao nag muškarac bio "nepristojan" za Terazije.

Beogradski Pobednik Foto:Nikola Tomić

- Danas nema razglednice niti panorame bez Pobednika - kazao je Vesić i dodao da tako Pobednik postade simbol Beograda.

- Pobednik je iznad svih nas i treba svi da uživamo u njemu bez svađa i podela - dodao je Vesić podsetivši ne samo da je statua bila u jako lošem stanju, te da je Grad izdvojio 200.000 evra da se ona restaurira, nego i na hajku koja je jesenas vladala kako nikada neće biti vraćen, kako će biti pretopljen, otet, prodat...

"Pobednik" će na postament biti vraćen sutra, a predviđeno je da cela operacija bude izvedena od 10 do 13 sati.

Beogradski Pobednik Foto:Nikola Tomić

Na tom mestu nalazio se od 1928. godine, ali je vremenom pretrpeo znatna oštećenja kamenog postamenta i stuba, kao i same bronzane skulpture koja je imala mnogobrojne rupe od metaka i gelera, ali i pukotine koje su dogodile usled prodora vode u skulpturu.

Povremeno su čišćeni grafiti i menjane fuge na postamentu, ali restauracija same skulpture nije rađena nikada, do 10. oktobra prošle godine kada je demontirana s postolja i prevezena u Smederevo, na restauraciju u atelje vajara Zorana Kuzmanovića.

U međuvremenu, završeni su i radovi na statičkoj sanaciji temelja spomenika i konzervatorsko-restauratorski radovi na stubu i postamentu.

Beogradski Pobednik Foto:Nikola Tomić

Spomenik "Pobednik" podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta.

Čine ga bronzana muška figura sa sokolom u levoj ruci i spuštenim mačem u desnoj, rad vajara Ivana Meštrovića, kao i postament koji je koncipiran u vidu dorskog stuba sa kanelurama na visokoj kubičnoj bazi koji je autorsko delo arhitekte Petra Bajalović.

Prvobitno je bilo zamišljeno da "Pobednik" bude postavljen na Terazijama, ali su građani to osporavali, smatrajući da će naga skulptura negativno uticati na moral srpskih devojaka, pa je spomenik postavljen na Kalemegdanu.

Za kulturno dobro proglašen je 1992. godine.

Video: Goran Vesić: Danas se u Beogradu dešava nešto veliko

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mnogo je kume

    13. februar 2020 | 13:06

    A sve to za simbolicnu cenu, takoreci "ispod cene" na veliko zadovoljstvo podanika.Ali 26 miliona je mnogooo para.Tačno 220 000 evra ili 442,176 "prosečnih" srpskih plata,cetiri stana u Beogradu ili...Za te pare je mogla da se odlije kopija spomenika i da se nasem gradu ostavi jos po neki spomenik.Mislite o tome.

  • DMX

    13. februar 2020 | 08:44

    200.000,00 evra ????????? U jednoj nasoj velikoj fabrici vagona rade restauraciju vagona i cisterni. Cisterne stizu iz Nemacke u losem stanju. Sve se peskari, seku se limovi od 10 mm koji su nagrizeni, skidaju tockovi, postolja.,menjaju se lezajevi...posle kompletne zastite, farbanja, vagoni izlaze iz fabrike kao novi i vracaju se u Nemacku. Sve to kontrolisu nemacki inzinjeri. Takva rekonstrukcija jednog vagona-cisterne kosta oko 15-20 hiljada evra sto je mnogo obilniji i skuplji posao od ove statue koja se predje sa par vrsta kiselina radi ciscenja. Nanosi se zastita nakon male dorade i to je sve. To oni mogu da pricaju i cifri 200 hiljada evra deci od 4-5 godina.

  • Huan

    13. februar 2020 | 08:13

    Znaci, restauracija je oko 200 hiljada evra kostala? Skidanje, prevoz do Smedereva i nazad i postavljanje, da kazemo, 5 hiljada evra (mada sam preterao ali ajde). Ispada da je vajar uzeo za 3 meseca posla 195 hiljada evra. Lepo zanimanje. Pa on je miran do sledece restauracije

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA