Još jedan virus kosi decu u beogradskim vrtićima: Traje 3 do 5 dana, prati ga i temperatura

Decu u beogradskim vrtićima danima kosi stomačni virus, zbog čega su grupe, i iz tog razloga, pored godišnjih odmora, desetkovane. Načelnica pedijatrijske i neonatološke intenzivne nege u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj dr Snežana Rsovac, pedijatar-pulmolog, međutim, kaže za Telegraf.rs da se ne dešava ništa neuobičajeno za ovo doba godine, ali i da, na sreću, nije ništa alarmantno.
- Uglavnom su u opticaju eho virusi, oni su sada najčešće u opticaju sa prolivom, povraćanjem i umerenom temperaturom. Prolaze, u principu, bez komplikacija za 3 do 5 dana. Samo je bitno prva dva dana pregurati zbog rehidracije - kaže dr Rsovac za Telegraf.rs.
Prema njenim rečima, sada nije reč o rotavirusu, već o virusima iz grupe eho, mada mogu da budu i adeno virusi.
- Bolest je kontaktna, ide najčešće preko prljavih ruku i ulazi kroz usta i kroz nos, dakle, kao i svaki drugi virus. Deci treba davati dosta tečnosti i probiotike - navodi naša sagovornica.
Dodaje da tokom vikenda u Klinici u Tiršovoj nisu imali veći priliv pacijenata sa ovim simptomima:
- Uobičajeno je, nije epidemija. Ovo je njihovo vreme, kao što je vreme koksakija i BRNU virusa - bolesti ruku, nogu, stopala i usta".
Telegraf.rs je prošle nedelje objavio da su roditelji prijavili da se u vrtićima pojavio BRNU virus, takođe stomačni.
- BRNU virusu sklonija su deca manjeg uzrasta do dve godine koja stavljaju rukice i nogice u usta, ali se on izuzetno lako prenosi među decom, tako da ga ima i kod mališana koji su i starijeg vrtićkog uzrasta - rekla je tada za Telegraf pedijatar Ksenija Maričić.
Najvidljivija manifestacija BRNU virusa i osip, koji se prvo javlja u ustima u vidu bolnih plikova, koji se javljaju i na grlu, jeziku, desnima, nepcu ili sa unutrašnje strane obraza.
(Telegraf.rs)
Video: Poslušajte video poruku vatrogasca Spasojevića za Prvi maj
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Loki
Uuu jbt.dal moguce ,odrasli smo bre smrcavi I slinavi sa tmperaturom pa ko nije prosao kroz to Al tad se nije pisalo o tome ,sad I kad kine dete eto u medije katastrofe kijaju deca ,stvaramo metiljavu decu na ovaj nacin al dobro tako je kako je.
Podelite komentar
Љува
То траје од маја месеца.. Оба детета ми прошла,једно било и хоспитализовано због свих тих симптома. Толико о томе колико се води рачуна о деци и родитељима кад вам тек сад дају информације да обавестите јавност.
Podelite komentar
Aleksandar
Dobro je da je Korona prošla pa su se konačno pojavili i drugi virusi.
Podelite komentar