Vreme čitanja: oko 2 min.

Besplatan ulaz u Konak kneza Miloša na Dan državnosti: Istorija moderne srpske države u jedinstvenom zdanju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Konak će u sredu, 15. februara, biti otvoren od 10 do 16 časova, a u četvrtak, 16. februara, neće raditi

  • 2
Konak kneza Miloša, Topčiderski park Foto: Mateja Beljan

Povodom obeležavanja Dana državnosti, u sredu, 15. februara, individualnim posetiocima biće omogućen besplatan ulaz na stalnu postavku u Konaku kneza Miloša u Topčideru, istorijskom zdanju u sastavu Istorijskog muzeja Srbije.

Kako je navedeno iz ove kulturne ustanove, konak će u sredu, 15. februara, biti otvoren od 10 do 16 časova, a u četvrtak, 16. februara, neće raditi.

Imajući u vidu da Dan državnosti Republike Srbije objedinjuje dva važna istorijska događaja - podizanje Prvog srpskog ustanka na zboru u Orašcu na Sretenje 1804. i usvajanje prvog ustava tadašnje Kneževine Srbije 1835. u Kragujevcu - tzv. Sretenjskog ustava, zainteresovani građani mogu da se upoznaju sa stalnom postavkom pod nazivom "Stvaranje moderne srpske državnosti (1804–1903)", koja prikazuje srpsku istoriju 19. veka.

Stalna postavka u Konaku kneza Miloša u Topčideru, nekadašnjem dvoru kneza Miloša, nastoji da prikaže borbe za konačno oslobođenje od viševekovne osmanske vlasti u Prvom i Drugom srpskom ustanku, napore i iskušenja njihovih pokretača i voždova, rodonačelnika novovekovnih srpskih dinastija, Karađorđa Petrovića i Miloša Obrenovića, i značaj i zasluge njegovih naslednika iz dinastije Obrenović u drugoj polovini 19. veka, kada je nakon sticanja samostalnosti obnovljena kraljevina 1882. i nastavljeno jačanje moderne srpske države.

Posetioci mogu da vide brojne originalne predmete koji su pripadali voždu Karađorđu, knezu Milošu i njegovim naslednicima, kao i primerke naoružanja znamenitih ustanika - Hajduk Veljka, Tanska Rajića, Pop Luke Lazarevića, Janka Katića, Petra Dobrnjca i drugih. Postavku upotpunjuju originalna platna poznatih slikara poput Paje Jovanovića, Veljka Stanojevića, Đure Jakšića, Petra Ranosovića, Božidara Prodanovića i portreti kneza Miloša, dela Uroša Kneževića, Pavela Đurkovića i Jozefa Grandauera. Na spratu se nalazi orijentalna soba za razgovor i odmor, tzv. divanhana, i rekonstrukcija prvobitnog enterijera sobe kneza Miloša Obrenovića.

Konak je podigao knez Miloš 1831. godine u Topčideru, tadašnjoj periferiji Beograda. Svojom strukturom, neoklasicističkim elementima na fasadama i unutrašnjom dekoracijom u stilu "turskog baroka", građevina spada u reprezentativne rezidencije kakve su se u to vreme podizale širom Osmanskog carstva.

Ispred konaka, zaštićenog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, nalazi se čuveno stablo platana, spomenik prirode, koje je zasađeno u vreme Obrenovića.

Video: Dva veka kasnije u Miloševom konaku gostima zastaje dah od specijaliteta Miloševa sablja

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    10. februar 2023 | 16:32

    I SVE SRPSKE POBEDE NAM JE UNISTIO JOSKA FERDINAND I NJEGOV GENERAL TUDJMAN !!!!!

  • bg

    10. februar 2023 | 13:57

    E de bi nam bio kraj da ga nisu ubili oni satanisti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA