≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Samo 6 studenata prošle godine odlučilo se za karijeru nastavnika matematike: Naše škole tiho ostaju bez kadra

Vreme čitanja: oko 1 min.

Stipendije i stanovi bi vratili nastavnike u učionice kažu profesori

  • 5
profesorka nastavnica nastavnik predavac učiteljica Foto: Shutterstock

Senat Univerziteta u Beogradu usvojio je platformu za poboljšanje položaja nastavnika i privlačenje budućih studenata da se bave tom profesijom.

Dokument je sastavilo osam dekana fakulteta sa nastavničkim smerovima. Predloženi su konkretni koraci - stipendije i stanovi bi vratili nastavnike u učionice, kažu profesori. Platformu pre svega treba vezati za Strategiju obrazovanja do 2030. godine, piše "Blic".

Prof. Dejan Filipović, prorektor Univerziteta u Beogradu kaže da je potrebno da se formira radna grupa od predstavnika Ministarstva prosvete i Univerziteta u Beogradu.

"Mislim da će se i drugi univerziteti tome priključiti, kao i da vidimo koji su to koraci da đaci upisuju nastavničke fakultete. Ukoliko se ovako nastavi, za nekoliko godina nećemo imati kadra u osnovnim i srednjim školama", poručuje Filipović.

Profesori kažu i da bi trebalo da postoji razlika u platama nastavnika.

"Oni koji su pred penzijom, koji su se isticali tako što su se dodatno angažovali na takmičenjima i čiji su đaci imali zapažene rezultate, treba da imaju dosta veću platu od početnika", kaže prof. Zoran Rakić, dekan Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Podsećaju da se za nastavnika matematike u Beogradu, ove godine odlučilo samo šest brucoša. Predlažu da se uradi detaljna analiza osnovnih i srednjih škola, kako bi se videlo sa kakvim kadrovima se raspolaže.

"Govori se i o materijalnom statusu, ali i o tome na koji način je nastavnička profesija ugrožena. Svedoci smo da su nastavnici u velikom problemu i kada je reč o učenicima i roditeljima", navodi prof. Ljubiša Stanisavljević, dekan Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Platformu su sačinili dekani Filozofskog, Filološkog, Hemijskog, Fizičkog, Matematičkog, Biološkog, Geografskog i Fakulteta za fizičku hemiju.

Dekan Pravoslavno bogoslovskog fakulteta Zoran Ranković kaže da i taj fakultet školuje prosvetni kadar, veroučitelje, kojih u Srbiji ima oko 1.000, kao i da za njih treba rešiti pitanje ugovora o radu.

Video: Vesić potpisao ugovor sa studentima: Posao u ministarstvu za njih 23

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • V8

    23. mart 2023 | 09:46

    Naša zemlja ostaje bez dece, bez podmladka, i treba u pravu su parovi koji se ne odlučuju na decu, juče u apoteci doktorka prepisala sirup za kašalj koji košta 1.500 dinara, + neke vitamine, sve mi se okrenulo, nana knjižica više ništa ne znači, a deca im ne predstavljaju ništa ovoj Državi...

  • Sima

    23. mart 2023 | 09:35

    Da su samo nastavnici problem...nasa zemlja ostaje bez ljudi! Nemamo radnike,nema ko da nam zaradi,to je najbitnije. Bez matematike mozemo,ali bez rada nema hleba. Pozdrav,nista zlonamerno

  • Tihi

    23. mart 2023 | 10:13

    I tek ce ostajati bez kadra. Radio 2 godine u skoli pre neki dan dao otkaz, cekam papire i za koji mesec idem preko. Nece biti lako nigde ne cvetaju ruze, ali bice bolje nego ovde. Nastavnik je obezvredjena profesija kod nas, plate bedne, nastavnici nemaju nikakvih prava, a deca i njihovi roditelji sva moguca. Na ugovor za stalno ceka se i po 10 godina i onda prime nekog svog , korumpirani direktori. Ko poslednji izadje nek ugasi svetlo. Zbogom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA