Vreme čitanja: oko 2 min.

Polarna svetlost sinoć se nije ukazala nad Beogradom, a mnogi su gledali u nebo: Ono je "gorelo" i davne 1938.

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Ovo čudno crvenilo pomeralo se za vreme celog jednog časa, dok nije posve iščezlo"

  • 1
crvena Aurora borealis red Beograd 1930-tih Foto: Wikipedia/Muzej grada Beograda, Shutterstock /PaoloBruschi

Nebo "žarko crveno, kao zapaljeno", zapanjilo je Vojvođane ne samo sinoć, već i davne 1938. godine, kada se nad severom Jugoslavije pojavila aurora borealis.

Redak fenomen, koji je danas svima poznat sa magičnih fotografija krajnjeg severa, tada je, ipak, mnogima bio potpuno neznan.

Nije bilo lako proveriti o čemu se radi, ali, sudeći po tekstu iz "Vremena" iz 1938. nije bilo panike ni mnogo pitanja, već, više, radoznalosti.

Objašnjenje je stiglo iz Berlina.

Aurora Borealis Sinoćna pojava, foto: Nikola Pavlićevic

"Sinoć imeđu 9 i 10 časova Beograđani su imali prilike da vide jednu neobičnu pojavu na nebu. U velikom krugu nebo je bilo žarko crveno, kao zapaljeno.

Ovo čudno crvenilo pomeralo se za vreme celog jednog časa, dok nije posve iščezlo. Neobična nebeska pojava naterala je hiljade Beograđana da krive vratove i da prostim okom ili dogledom ispituju ovaj čudni nebeski požar.

U isto vreme kada u Beogradu i u mnogim mestima Vojvodine opažena je ova pojava. A isto tako u Budimpešti", pisalo je "Vreme" 26. januara te godine.

"Blagodareći jednom telegramu iz Berlina, ustanovilo se da je crveno nebo nad severnim delom naše zemlje bila u stvari polarna svetlost", objasnili su, pošto naši astronomi nisu zapazili polarnu svetlost.

Dato je i čitavo objašnjenje fenomena.

"Polarna svetlost je pojava, koja se uglavnom događa na Severnom i Južnom Polu i koja potiče otuda što magnet zemljine kugle privlači električno zračenje Sunca. U visokim slojevima atmosfere energija ovih zrakova je apsorbovana što prouzrokuje tu svetlost (...)

Ako nastane neko poremećenje zemaljskog magnetizma, ta se zona proširuje prema ekvatoru, i tada se te pojave mogu videti čak do ekvatora. Zraci polarne svetlosti uvek su upereni u pravcu zemljinog magnetizma. Veruje se da je glavni uzrok ovog poremećenja zemljinog magnetizma u pojačanom zračenju Sunca.

Ova poremećenja obično se pojavljju u periodu od 11 godina", objasnili su svojim čitaocima.

Dakle - nije nemoguće da se svetlost pojavi ni iznad Beograda, a to smo saznali i pre 85 godina.

(Telegraf.rs)

Video: Svetlucavi zeleni talasi "zaplesali" na noćnom nebu: Polarna svetlost očarala stanovnike Murmanksa

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA