
"Napala me je svraka, a tu je i vrtić, pripazite!" Ptice nasrću na Beograđane, jedno je KLJUČNO
U proteklom periodu građani se često žale na napade svraka i vrana, zaboravljajući da je ovo vreme kada se mladunci legu i te ptice jednostavno ne prezaju ukoliko pomisle da su im ptići ugroženi.
Upravo takav jedan incident dogodio se u Ulici vojvode Prijezde.
"Malopre me je napala svraka u Ulici vojvode Prijezde preko puta Prekršajnog suda u Ustaničkoj. Tu je i vrtić, pa da pripaze ljudi", navedeno je u upozorenju koje je objavljeno na jednoj od stranica koje prate dešavanja u Beogradu.
Pre desetak dana zabeležen je još jedan slučaj kod u Siminoj ulici, gde je čak poslat i apel nadležnim službama.
Međutim, kako nije praksa uklanjanje gnezda ostaje savet da se građani smireno pomere ukoliko pomisle da će ih ptica napasti i da imaju na umu da je to njima jedini način da "zastraše predatore" od svojih mladih.
Kako je svojevremeno objasnio Kristijan Ovari, biolog iz beogradskog Zoološkog vrta za portal Eklinika, najčešće napadaju sive vrane.
- Kada kažemo "vrane", uglavnom mislimo na jednu vrstu životinja koja nam je prepoznatljiva. U tu grupu spada i gavran koga iako retko, ipak ima i u Beogradu, kao i čavke i svrake. Sive vrane su one koje najčešće, ljude, zapravo, samo žele da uplaše i oteraju od gnezda. Međutim, mi to vidimo i doživljavamo kao napad, jer logični strah kojim odreagujemo, njih samo još više razdraži. One, kao i druge ptice, svijaju gnezda, polože jaja, mladi se ispile. Kada kreću da napuštaju gnezda, a to se dešava baš u ovo vreme (kraj maja, početak juna), odrasle vrane potpuno isto reaguju kao svi roditelji koji svoju decu treba da nauče kako da se ponašaju i zaštite - kazao je Ovari.
Vrane "nauče" da nas plaše jer vide reakciju i strah
Kada se odjednom i neočekivano iz vazduha pojavi veća ptica koja grakće, maše krilima, hoće njima ili kljunom čak i da nas udari u glavu, naša reakcija je normalna. Vrane, kaže Ovari, čak nemaju ni kandže kao što imaju orlovi. To je, međutim, sasvim dovoljno da čoveka uplaši toliko da može da padne, saplete se ili povredi dok se "brani".
- U ovom delu godine mi ne možemo mnogo da uradimo da to sprečimo. Vrane su toliko pametne da uče iz svoje sredine i naših reakcija. Koriste čak i neke dodatne predmete da nas plaše još više. Kada prolazimo pored gnezda a to i ne znamo, vrana nas napadne, ona prosto nauči, shvati da može da nas plaši, pa će to i da čini. Što je naša reakcija ekspresivnija (vrištanje, bacanje stvari, simulacija udaraca…), to će i njena agresivnost u sledećoj interakciji biti jača - upozorava biolog.
Šta je zaštita od napada vrane
Ako ostanemo prisebni, vrana će shvatiti i da nema svrhe da nas napada, ali nas neće doživljavati ni kao opasnost za mlade.
- Prođite što mirnije pored mesta napada, bez reakcije. Ako ne možete da obuzdate strah, kišobran je dobro rešenje. Može sasvim lepo da posluži, jer ako ga otvorite već ste zaštitili glavu. Ako vrana i krene u svoj čin plašenja, mala je šansa da i samom kišobranu skačući po njemu može nešto da uradi - savetovao je Kristijan Ovari, a šta je još poručio saznajte na Eklinici na ovom linku.
(Telegraf.rs)
Video: Počela je velika kontrola MUP-a
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.