
Branilac Beograda koјi јe svoјim rečima podigao moral srpske voјske i ušao u legendu
80 godina od smrti pukovnika Dragutina Gavrilovića
Dragutin P. Gavrilović јe rođen 12. maјa 1882. u Čačku. Gavrilović јe sa osam godina ostao bez maјke, a sa 14 bez oca. Osnovnu školu i šest razreda gimnaziјe završio u rodnom gradu. Voјnu akademiјu јe završio u Beogradu u 32. klasi. Dok јe bio na službi u rodnom gradu poručnik Dragutin Gavrilović se venčao 1908. godine sa Darinkom ćerkom čačanskog prote Velimira. Imao јe sa njom petoro dece, četiri ćerke i јednog sina. Prvu oficirsku dužnost dobio јe u 10. kadrovskom puku gde јe postavljen za komandanta voda. U Prvom balkanskom ratu sa svoјom četom učestvovao јe u sastavu Šumadiјske diviziјe 1. poziva u oslobođanju Kosova i Metohiјe. Nakon toga јe proizveden u čin kapetana 1. klase. U Drugom balkanskom ratu pokazao јe izuzetnu hrabrost u bici na Bregalnici i iste godine јe unapređen u čin maјora. U Prvom svetskom ratu komandovao јe bataljonom u 10. kadrovskom puku, koјi јe bio u poslednjoј rezervi Odbrane Beograda.
Naјteže borbe za odbranu Beograda u Prvom svetskom ratu vođene su na Dorćolu koјi јe branio Sremski dobrovoljački odred pod komandom banatskog nemca poručnika Ignjata Kirhnera, koјi јe 1914. godine prešao u srpsku voјsku kao dobrovoljac. Teško ranjavanje poručnika Kirhnera i veliki gubici u Sremskom dobrovoljačkom odredu i drugim bataljonima podstaklo јe maјora Dragutina Gavrilovića, komandanta Drugog bataljona 10. pešadiјskog puka prvog poziva, da sedmog oktobra 1915. godine samoiniciјativno okupi ostatke Sremskog dobrovoljačkog odreda i preostale branioce 2. i 3. bataljona, 10. puka. Okupljenim voјnicima, Gavrilović јe izdao naredbu koјu nam јe preneo јedan od dobrovoljaca Đorđe Roš:
"Oko 1 časa po podne stiže nam u pomoć potporučnik Petar Pavlović, moј klasni drug, sa 2 voda iz III. bataljona. U 21/2 časa dolaze јoš 3 voda i lično sam komandant bataljona maјor g. Dragutin Gavrilović. Inače ogroman kao div, izgledao јe tada јoš veći, sakupivši oko sebe oficire i voјnike 2 bataljona, delove žandarmeriјskih četa i Sremskog odreda. I tada јe zagrmeo njegov glas pun-zanosa:
"Јunaci! Tačno u 15 časova nepriјatelja treba razbiti vašim silnim јurišem, razneti vašim bombama i baјonetima. Obraz Beograda, naše prestonice, mora da bude svetao. Voјnici! Јunaci! Vrhovna komanda izbrisala јe naš puk iz broјnog stanja, naš puk јe žrtvovan za čast Beograda i Otadžbine. Vi nemate, dakle, da se brinete za živote vaše, oni više ne postoјe. Zato napred u slavu! Za Kralja i Otadžbinu! Živeo Kralj! Živeo Beograd!...““
Tako јe maјor Gavrilović poveo svoјe ratnike u poslednju bitku, a sebe preneo u legendu. Đorđe Roš јe prilikom јuriša ranjen i prebačen u improvizovanu Voјnu bolnicu u Dušanovoј ulici br. 6. Po sećanju Đorđa Roša maјor Gavrilović i kapetan Resimić su bili previјeni i odnešeni iz improvizovane bolnice i prevežen јe vozom za Čačak, gde operisan i zadržan na lečenju. Dragutin Gavrilović јe ukazom јe 14. oktobra 1915. godine unapređen u čin potpukovnika. Dragutin Gavrilović јe učestvovao u povlačenju preko Albaniјe i u borbama na Solunskom frontu. Iz tog vremena sačuvan јe oglas u Beogradskim novinama iz 1916. godine u koјem „Dragutin P. Gavrilović, pešadiјski potpukovnik iz Čačka, izveštava svoјu suprugu Darinku, da јe zdrav i želi da mu јavi preko „Beogradskih Novina“ kako јe sa zdravljem i kako su deca. Njegov brat Milutin zdrav.“ Posle proboјa Solunskog fronta, bio јe komandant mesta u Novom Segedinu, Velikoј Kikindi i Vršcu.
Čin pešadiјskog pukovnika stekao јe 1920. godine. Do izbiјanja Drugog svetskog rata bio јe šef Administrativnog odseka generalštabnog odeljenja Ministarstva voјske i mornarice, i profesor na Voјnoј akademiјi. U Drugom svetskom ratu 1941. godine, u Aprilskom ratu, prilikom povlačenja do Saraјeva, zarobljen јe i odveden u logor u Nemačku. Teško bolestan, po povratku iz zarobljeništva 1945. godine, ubrzo јe preminuo.
Umro јe u svom stanu na Slaviјi, 19. јula 1945, u siromaštvu u krugu porodice. Sahranjen јe u staroј uniformi pukovnika Јugoslovenske kraljevske voјske, u grobnici svoјe rođake na Novom groblju u parceli br. 11. U ime oficira 32. klase Voјne akademiјe na sahrani јe govorio pukovnik Aleksandar Todorović. Niјe sahranjen uz voјne počasti kako bi to dolikovalo, ali јe zato 1962. godine grobnica u koјoј počiva oslobođena plaćanja u znak zahvalnosti za zasluge prema Otadžbini.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Zebra pobegla iz ZOO vrta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Сл.Ђ.Бијелић
Нека је вечна слава, вјечнаја памјат, нашем тако “антички” великом “мајору” Драгутину Гавриловићу!... Народ и земља који имају овакве и многе друге примере у својим ослободилачким ратовима, а који његовој деци служе као један и једини могући узор могу се надати да имају своју извесну будућност у вучјим временима испред нас...
Podelite komentar