
Sanacija spomenika na groblju važna je zbog čuvanja sećanja, ali ako su skloni padu morate hitno da regujete
Kada vidite položen spomenik na nekom gradskom groblju, oslonjen na letvice, budite sigurni da su radnici "Pogrebnih usluga" uradili najbolje što su mogli - zaštitili su okruženje i prolaznike od najgoreg scenarija, pada nestabilnog spomenika.
Svaki zakupac grobnog mesta naročito bi trebalo da vodi računa o spomeniku - ne samo o tome da li je potrebno zameniti sliku ili obnoviti natpis, očistiti ga i ukloniti korov, već i da li je sa njim u građevinskom smislu sve u redu!
Pukotina, na primer, može da bude razlog za brigu, ali često je samo estetski problem. S druge strane, naprsle spomenike ili ploče gotovo je nemoguće pomerati prilikom nekenaredne sahrane bez rizika od loma.

Za sva pitanja koja se tiču spomenika - od najsitnijih popravki do potpune obnove, čime se osigurava stabilnost i bezbednost, možete da se obratite za savet JKP "Pogrebne usluge". Oni će vam predložiti mogućnosti koje imate na raspolaganju, a plaćanje usluge možete da izvršite na rate.
Spomenici od granita i mermera imaju popriličnu trajnost, ali postoje materijali za koje se zna da će estetska svojstva izgubiti i nešto ranije. Sve zavisi od položaja grobnice, sunca i senke, vode... Ipak, statički problemi su ozbiljnije prirode i oni se javljaju usled sleganja zemlje.
Dobro izgrađena grobnica sa kvalitetnim betonom biće stabilnija, ali pomeranja su nekad neminovna. Zato postoji dobro i trajno građevinsko rešenje koje radnici JKP "Pogrebne usluge" uspešno sprovode - postavljanje šipova.
"Ukoliko ne ugradite šipove prilikom sanacije spomenika, može da se desi da se u kratkom vremenskom periodu problem ponovo pojavi. Kada se odlučite za šipove, to znači kompletnu obnovu grobnog mesta. Spomenik i ploču pomeramo na susedna grobna mesta, betonske delove uklanjamo i onda bušimo četiri rupe na sva četiri ćoška. Dubina je dva metra i 60 centimetara i upravo tih 60 centimetara je u čvršćem delu zemljišta, što obezbeđuje dugotrajnu stabilnost. U četiri otvora koja izbušimo stavljamo armirano-betonske stubove. Deo armature ostaje spolja i učvršćuje se gredama koje idu oko cele grobnice. To je investicija posle koje spomenik ostaje stabilan i nema bojazni od naginjanja i pada", kazali su nam radnici JKP "Pogrebne usluge".
Što se tiče estetike spomenika, treba obratiti pažnju na tzv. lasove, oni se često ne vide ako je kamen uvezen iz toplijih krajeva, a surova zima i promene temperature čine da on brže propadne. Dešava se i da fleke od sveća ili smola od drveta prodru duboko u kamen, naročito ako je ispod grane s koje se konstantno sliva smola ili se nespretno ostavi prislužena sveća na kamenu i vosak se razlije po istom.

Zato je potrebno dobro da promislite prilikom izbora kamena. Ako želite beli kamen, najčistiji je prilepski, dok je grčki blago prošaran tamnijim nijansama. Kada je u pitanju trajnost, odlično se pokazao naš bukovik, ali on nema toliko izraženu belinu, što je ožalošćenima u nekim slučajima opravdano važno.
Problem s prilepskim kamenom je taj što je to krečnjačka stena, pa morate da povedete računa o tome da ga na vreme zaštitite premazom, kako bi duže održao svoju belinu polituru.
Stariji spomenici koji su u dobrom stanju i nemaju pukotine obično mogu da se očiste, ispoliraju ili da se na njima izbrusi jedan tanak sloj i da se tako osveže, pa izgledaju gotovo kao novi.
O svemu tome možete da se konsultujete s radnicima koji su spremni da pažljivo saslušaju svaku vašu želju, a onda vam predoče da li je i na koji način ta zamisao ostvariva.
Ukoliko, pak, vidite da je spomenik vašem bližnjem značajno oštećen ili sklon padu, reagujte na vreme - to je vaša obaveza.
(Telegraf.rs)
Video: Zašto je Saborna crkva toliko značajna za Beograd: Smatra se "katedralnom"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.