Nišlije dobile neverovatno visok porez: Skočio za 86 puta! Umesto 1.700, moraju da plate čak 146.000 dinara

Istina će izaći na videlo na narednoj sednici Skupštine grada kada aktuelna vlast izađe sa predlogom za smanjenje poreza

  • 3

Procenjuje se da je oko 6.000 domaćinstava u niškim prigradskim naseljima i selima dobilo višestruko uvećana poreska rešenja. Odbornik koalicije "Niš, moj grad" Branislav Jovanović međutim kaže da su poreska rešenja višestruko uvećana jer su uvećane poreske stope.

Do kraja godine, sve poreske prijave mogu i elektronski

PORESKA UPRAVA ĆE NAM VRAĆATI NOVAC: Evo šta SAMO treba da uradite!

- Istina će izaći na videlo na narednoj sednici Skupštine grada kada aktuelna vlast izađe sa predlogom za smanjenje poreza - rekao je Jovanović.

Prema njegovim tvrdnjama, poreske stope najpre su 300 odsto uvećane 2014. godine, a ove godine ponovo i to prvenstveno za sedmu gradsku zonu.

- Ta zona jeste proširena Generalnim urbanističkim planom, ali presudno je povećanje poreske stope i želja vlasti da ovim putem ostvari dodatni prihod od 40 miliona dinara - rekao je Jovanović.

On je kao primer drastično viših poreskih rešenja naveo porodice iz Donjeg Međurova - jednoj je, prema njegovim rečima, prošle godine stiglo poresko rešenje od 3.389 dinara a sada od preko 74.000 dinara, dok druga umesto 1.700 dinara treba da plati 146.000 dinara.

Razlog za to je, kako glasi zvanično objašnjenje gradskih čelnika, "pretvaranja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko".

Reč je uglavnom o žiteljima takozvane sedme gradske zone čiju najvredniju imovinu predstavljaju upravo njive i drugo poljoprivredno zemljište.

Gradonačelnik Niša Darko Bulatović rekao je da se traži rešenje poblema i izrazio nadu da će se predlog rešenja naći u Skupštini grada na prvoj narednoj sednici.

Foto: Pixabay

- Ima puno ideja i predloga od različitih organizacija i institucija. Počeli smo da tragamo za rešenjima utvrđujući kako je to u drugim gradovima rešavamo -rekao je Bulatović novinarima u pauzi skupštinskog zasedanja.

Bulatović je rekao da je namera grada da pomogne ljudima jer se radi o "zaista velikim iznosima".

On je izjavio da rukovodstvo grada trpi već nekoliko nedelja velike kritike, ali neopravdano, jer nije dovelo do sadašnje situacije.

Prema njegovim rečima, prethodna gradska vlast je 2011. godine, usvajajući Generalni urbanistički plan, napravila značajno veći obuhvat gradskog građevinskog zemljišta na račun poljoprivrednog zemljišta.

- Tokom 2012, 2013. i 2014. godine usvojili su planove koje su poslali u katastar na sprovođenje, a katastar je sada isporučio rešenja u kojima sada u selima umesto poljoprivrednog imamo gradsko građevinsko zemljište - rekao je Bulatović.

(Telegraf.rs/Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ns

    8. avgust 2017 | 21:58

    Bravo... Najbolje da se svi odselimo pa nek naplacuju porez travi...

  • никола

    8. avgust 2017 | 22:17

    Ako njivu proda vlasnik kako poljoprivrednu dobice para koliko vredi njiva ali ako je njiva pretvorena u gradjevinsko urbanisticki plan odma cena se menja za mnogo puta.

  • Standardni

    9. avgust 2017 | 16:08

    Pravi razlog zasto je skocio porez krije se u tome sto im je i standard skocio za 86 puta,samo oni toga jos nisu svesni.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA