≫ 

Nezaposleni uporno odbijaju posao koji im pronađe biro, a ne znaju da time gube važno pravo

Kada Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) pronađe posao, za nekog od 608.738 zavedenih kao nezaposleni, neki od njih ipak odbijaju posao

  • 37

Nezaposleni uprkos velikoj konkurenciji na tržištu rada odbijaju poslove koje im ponudi Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ). Procenjuju se njihovi razlozi na osnovu kojih mogu snositi određene posledice.

Postoje povodi koje biro smatra opravdanim i nastavlja da posreduje u zapošljavanju.

Cela Srbija radi, samo Beograd se gradi: Proverili smo da li je stvarno tako, a onda otkrili zapanjujuće stvari (FOTO)

- Najčešći razlozi za odbijanje ponuđenih posredovanja nalaze se u opisu poslova kao i u ponuđenim uslovima rada koje je definisao poslodavac. Uslovi poslodavca mogu predstavljati konkretne činjenice i osnov za opravdano odbijanje ponuđenog zaposlenja poput: ispodprosečna plata, uslovi rada ispod standarda za zanimanje, neplaćen prekovremeni rad, neredovna isplata, neplaćeni doprinosti, udaljenost mesta rada, opasnost od povreda, profesionalnih i drugih vrsta oboljenja - rad na visini, pod vodom, zemljom, povećan rizik na radnom mestu - navode iz NSZ.

U velikoj konkurenciji pri pronalaženju posla, 608.738 njih evidentirano je aprilskom izveštaju, pojedinci ne cene priliku, te iz neopravdanih razloga odbijaju posao i zato višemesečno gube mogućnost zapošaljvanja preko biroa rada.

Prijavljeni godinama, a onda odbiju posao Foto: Telegraf

- Neopravdano odbijanje ponuđenog odgovarajućeg zaposlenja, kao i neopravdano nejavljanje poslodavcu komegaje NSZ uputila radi razgovora o zaposlenju predstavljaju konkkretne činjenice zbog kojih se vrši brisanje lica sa evidencije nezaposlenih. Ponovno prijavljivanje moguće je po isteku roka od šest meseci od dana prestanka vođenja evidencije, odnosno, po isteku roka od devet meseci za korisnika novčane naknade - rečeno je iz NSZ odakle dodaju da je mali procenat ovakvih slučajeva.

(M. Rodić/m.rodic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Veka

    1. jun 2018 | 10:00

    Najčešće šalju u propale firme od kojih svako beži. I kojima treba jeftina radna snaga koja bi im radila ako ikako može za Dzabe. neki radnici u birou su na taj način u talu sa takvim poslodavcima i dobiju od njh neke poklone ili usluge zauzvrat.

  • Losmi

    1. jun 2018 | 10:23

    Moj prijatelj je profesor ISTORIJE,ZAVRSIO SA PROSEKOM 9.5 U ROKU!POSTO POSLA ZA NJEGA NEMA U STRUCI A I OVAKO,NA BIROU RADA SU MU PONUDILI POSAO MESARA UZ NARAVNO PREKVALIFIKACIJU! RECITE MI MOLIM VAS DA LI JE ON BACIO SVOJU MLADOST VREDNO I PREDANO UCECI,USAVRSAVAO SE DA BI NA KRAJU SVOG DUGOG SKOLOVANJA PANGLOVAO MESO??? NIJE NI TO SRAMOTA,DALEKO OD TOGA,MESARI MOGU LEPO DA ZARADE ALI JEDNOSTAVNO TO NIJE TO!

  • Ja

    1. jun 2018 | 09:56

    Hahaha imam troje dece zena nezaposlena.kad god su joj nudili posao to je bila il kafana il kafic.hvala lepo nek sedi kuci.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA