Od gastarbajterskog sna do košmara u inostranstvu: Srbi bi da rade u Nemačkoj i Švajcarskoj, ali završavaju na drugom kraju sveta

Švajcarski i kanadski san, a slovenska realnost

  • 2

Građani Srbije najviše žele da rade u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj ali, podaci pokazuju da na kraju većina onih koji odlaze iz zemlje u potrazi za poslom, radno mesto nađe u Slovačkoj, Češkoj i Rusiji.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u okviru koje radi sedam Migracionih servisnih centara (MSC) u Srbiji, u prošloj godini se 1.122 građana prijavilo kako bi otišli na rad u inostranstvo, što je smanjenje u odnosu na 2016. godinu za 1,9 procenata.

U Banatu žetva u punom jeku, a domaćini čupaju kosu: Domaći rod ima sve kvalitete, ali je cena očajna - žale se gazde (FOTO)

Rukovodilac Grupe za upravne i upravno-nadzorne poslove u Ministarstvu za rad Sanja Gavranović kaže da, od onih koji su se javili Migracionim centrima, najviše njih želi u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, a zatim Švedsku, Norvešku i Kanadu.

Kako gastarbajteri iz Beča leče tugu za domovinom na pijaci gde je rakija 1 evro, i ima svega - od pihtija do pečenja (FOTO) (VIDEO)

- U 2017. godini je preko agencija koje imaju dozvolu za rad otišlo oko 5.600 građana na rad u inostranstvo, najčesće u Rusiju, Češku, Slovačku, Hrvatsku, Crnu Goru i Sloveniju, a jedan deo na Maltu i u Nemačku - navodi Gavranovićeva za Tanjug.

Naši zdravstveni radnici masovno traže šansu van zemlje Foto-ilustracija: Profimedia/BSIP

Muškarci i dalje najviše žele da odu na rad van zemlje (66 procenata), a iako je među onima koji žele da odu najviše nezaposlenih (76,1) i oni sa radnim mestom traže "dodatak" na platu ili novi posao (22,5 procenata traži posao u drugoj zemlji kao i 1,4 odsto studenata).

Podaci kažu da je najviše onih sa srednjom školom među potencijalnim radnim migrantima, a nakon njih slede građani sa završenim osnovnim studijama i visokom školom.

Najviše nade za poslom van Srbije polažu medicinari, medicinske sestre i tehničari, vozači, kuvari i gerontodomaćice, ali i oni sa višom i visokom školom, opet medicinari, odnosno doktori medicine, stomatolozi, a slede ekonomisti, arhitekte i fizioterapeuti.

Postoji samo jedan način da Srbija zadrži mlade medicinske kadrove: Brnabić u Ćupriji predstavila plan (FOTO)

Tradicionalno, zaposlenje van Srbije traže i električari, konobari, prodavci, dizajneri, veterinarski tehničari, automehaničari ali ipak u znatno manjem broju, pokazuju podaci.

Inače, Srbija ima potpisane bilateralne sporazume o socijalnoj sigurnosti sa 28 država, a sporazume o privremenom zapošljavanju radnika migranata sa Belorusijom, Bosnom i Hercegovinom i Slovačkom, a od prošle nedelje i sa Slovenijom.

Ti sporazumi, kaže Gavranović, predstavljaju garanciju našim građanima koji odlaze na rad u inostranstvo da u zemljama u kojima rade imaju pravo na jednaku platu i uslove na radu kao i stanovnici tih država.

Konobar, tradicionalno najviše među onim koji traže zaposlenje van Srbije Foto-ilustracija: Profimedia/CandyBox

Ove godine zaključen je i Memorandum o saradnji u oblasti zapošljavanja između srpskog Ministarstva za rad i Ministarstva za nacionalnu ekonomiju Mađarske, a u toku su pregovori za potpisivanje bilateralnih sporazuma o privremenom zapošljavanju sa Katarom, Maltom i Ruskom Federacijom nakon čega će naši radnici u tim zemljama morati da dobijaju istu platu kao i državljani tih zemalja na istim radnim mestima.

Kada je reč o starosnoj strukturi, najviše žele da odu oni koji imaju između 31 i 50 godina (593 od 1. 122 građana), slede mlađi, od 26 do 30 godina (168), ispod 25 godina njih 129 se javilo u MSC, dok je u prošloj godini 134 građana starijih od 50 godina reklo da želi da posao nađe izvan naše zemlje.

Međutim, kako građani ipak najčešće idu na svoju ruku, ne zna se tačan broj onih koji odlaze na rad ili trajnu sreću traže van Srbije.

Trenutno u Srbiji ima 109 privatnih agencija koje imaju važeću dozvolu za rad resornog ministarstva i koje pronalaze posao našim građanima u inostranstvu, a inspekcije su stavile pod ključ pet ovakvih agencija ove i tokom prošle godine.

U periodu letnje sezone uvek se povećava i broj odlazaka na rad na sezonske poslove, najviše u Hrvatsku i Crnu Goru, a iz Ministarstva upozoravaju da su povećali kontrolu agencija koje upućuju radnike iz Srbije na rad u druge zemlje.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zoran

    3. februar 2019 | 12:40

    Vec trecu godinu yivim i radim u Sloveniji na moru!Mnogo je bolje nego u Srbiji,a nije ni prici radu u Svajcarskoj,Svedskoj itd...! Tacno je da nas gledaju drugacije,a sto se tice plate,kako se dogovorite.Uglavnom vise se zaradi ovde za par meseci u sezoni nego u Srbiji za dve godine rada u Interkontinentalu!

  • Burgija

    29. avgust 2018 | 04:45

    Tacno da imamo ista prava kao gradjani tih zemalja sto u praksi nije tacno. Placaju manje i tretiraju nas kao da smo idioti. Posebno se to odnosi na Slovacku. Gde nasi rade za dzabe. Njihovi su pobegli za Nemacku a nasi Srbi, Bosanci.i Makedonci hrle tamo. O smestaju dani ne govorim. Nasa dtzava ne preduzima ama basnnista da zastiti naseg coveka. Samo prazne price.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA