U Srbiji je pšenica zasejana na površini većoj nego ikad, a iznikla je svega jedna petina: Evo šta to znači za poljoprivrednike

Sa rastom temperatura pšenica će krenuti intenzivnije da raste i da se razvija, ali već sada se očekivati smanjenje prinosa od trideset odsto

  • 4

Prethodne jeseni pšenica je u Srbiji zasejana na oko 600.000 hektara, a zbog dugotrajne suše poslednjih meseci prošle godine, u optimalnom roku iznikla je na tek dvadesetak odsto površina. Zbog svega toga, ove godine očekuje se za tridesetak odsto manji prinos pšenice nego lane.

Sneg je, bar za pšenicu, stigao u pravom trenutku. Usevi su pokriveni snegom tako da nema opasnosti od izrmzavanja. Međutim, ratari imaju razloga za brigu i ove godine.

Snežana Parađenović iz zrenjaninske Poljoprivredne stručne službe objašnjava da pšenica krajem januara izgleda kako bi trebalo da izgleda u novembru.

- Smanjen je intenzitet bokorenja, na veoma malom broju parcela imamo bokorenje. Trenutna faza je od jedan do tri lista, što je jako malo - upozorava Parađenovićeva.

Sada se očekuje čak 30 odsto manji prinos; Foto: Tanjug/Dušan Aničić

Sa rastom temperatura pšenica će krenuti intenzivnije da raste i da se razvija, ali već sada se očekivati smanjenje prinosa od trideset odsto.

Parađenovićeva objašnjava da se očekuje kašnjenje vegetacije, odnosno da će se u narednom periodu sve odvijati sporije.

Početak februara je optimalni rok za prvu prihranu pšenice. Međutim, upravo zbog kašnjenja vegetacije, ratarima se savetuje da sačakaju sa prihranom biljaka.

- U svakom slučaju, proizvođači bi trebalo da se konsultuju sa stručnjacima iz oblasti ratarstva i da se analizira zemljište kako bi se utvrdio sadržaj azota koji je pristupačan biljkama. Pšenica će imati snaga da akumulira ta hraniva iz zemljišta, korenov sistem je dobro razvijen, ali zbog kasnije vegetacije i eventualnog presejavanja i svih kasnijih problema, sa prihranom treba sačekati - napominje Snežana Parađenović.

(Telegraf.rs/RTS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dejan

    31. januar 2019 | 15:39

    Pametni Ministar Poljoprivrede se hvali sa sklopljenim Ugovor o izvozu psenice u Egipat ( nismo ga dobili mi nego Rumuni). NN lice ? Je izazvalo pravu pometnju na nasem trzistu ( sve kupuje u Srbiji ) , pa je cena psenica vec presla 23.00 din/kg ( a do pre neki dan je bila 20.00 din/kg ). U narednih par dana skace brasno / hleb ( mlinari su vec najavili/podigli cenu ). Naravoucenije : Pametni Ministre i moja baba moze izvoziti stratesku berzansku robu , ugovorite izvoz gotovih proizvoda a ne sirovinu !!! , sta Vam je sledeci korak ? , pustanje Direkcijake psenice na trziste ( pitanje ko je ima a ko je to vec davno samleo ).Ceka nas jako uzbudljivih par meseci do nove zetve !!

  • Dragan

    31. januar 2019 | 14:00

    To znači da će rod da bude prepolovljen (mnoge njive nisu još ni nikle)ali će zato cena žita biti mizerna kao i zadnjih godina.

  • vasa paris

    31. januar 2019 | 12:20

    To su lazi da bi podigli cenu hleba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA