Da li trošite više nego što zarađujete?

Ne brinite, niste jedini. Ali za svaku boljku ima leka, pa tako i za ovu. Rešenje problema leži u – znamo, reći ćete da ste to već znali – vođenju evidencije o prihodima i troškovima

  • 14

Zašto onda stalno izbegavamo evidenciju troškova?

Iz straha od suočavanja sa sobom i sopstvenim navikama trošenja. Naime, ako ste u nekoj meri svesni da, na primer, trošite više nego što zarađujete, kada ovo imate i napismeno ono postaje stvarno, i zahteva da promenite svoje navike ili da svesno ulazite u začarano kolo dugova.

Bolje da ne znam, nego da se nerviram. Ovaj pristup – ne preporučujemo. Samo ako se direktno suočite sa problemom, možete da planirate i kontrolišete svoje troškove. Aktivnim radom na razvijanju dobrih navika planiranja troškova i izdataka dugoročno se povećava kvalitet života. Ukoliko volite tabele, OVDE vam dajemo primer jednog Excela koji možete lako da koristite.

Foto: Pixabay

Mobilne aplikacije za vođenje budžeta

U današnje vreme sveopšte digitalizacije, kada većina ljudi ima mobilne telefone, najlakše je da skinete neku od popularnih aplikacija za vođenje ličnih finansija, kao što su Mint, PocketGuard, YNAB (You Need A Budget), Wally, Good Budget i druge. Tu ćete lako, kada unesete mesečne prihode, unositi i sve troškove koje napravite tokom dana. Stručnjaci preporučuju da je, kako biste stekli pravu sliku o svojoj finansijskoj situaciji, najbolje pratiti tok novca tokom tri meseca. Tek tada ćete uvideti bar neke pravilnosti, a i izbeći izgovore da ste počeli „baš onog meseca kad se mnogo trošilo“.

Već nakon dve nedelje ćete jasno videti gde – to jest, na šta vam odlazi novac. Da li su to zaista neophodne stvari ili nešto što vam nije toliko potrebno? Ako se ispostavi da nije – eto instant prostora da uštedite!

DA STE PROŠLOG MESECA URADILI ANALIZU BUDŽETA, KAKAV BI BIO REZULTAT?

a) Crveno, da crvenije ne može biti

b) Pozitivna nula

c) Preteklo je i za štednju

Zanimljivo je, a i korisno, da se prilikom procene svoje finansijske situacije pozabavite i analizom troškova sa aspekta želja i potreba. U potrebe spada sve ono bez čega ne možete da funkcionišete, a želje su sve ono što bi bilo lepo imati, ali nije nužno za život. Na primer, cipele su vam potrebne, ali da li su vam baš potrebna tri para istih (dobro, sličnih) cipela?

Kada jednom napravite razgraničenje ova dva pojma, život će vam biti mnogo lakši. Uostalom, najlakše je da pratite formulu 50-30-20.

Foto: Promo

Ukoliko nemate dovoljno sredstava za ovih 20, pokušajte da pronađete dodatni izvor prihoda. Možda biste mogli hobi da pretvorite u dodatni poslić ili da viškove stvari koje su očuvane, a ne koristite ih, prodate na sajtovima koji su tome namenjeni. Ako mislite da vam je potrebna edukacija kako biste napredovali na poslu i dobili povišicu, mnogo toga možete naći na internetu. Kažu da je čovek živ dok uči, a u današnje vreme sve je dostupno online. I uglavnom je besplatno! Učite, zaradite i štedite za neke lepe i korisne stvari.

(Telegraf.rs/ PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Asdf

    4. april 2019 | 16:46

    Svi trosimo vise nego sto zaradjujemo i svi smo u dugovima do guse jer plate u odnosu na cene, nisu dostojne coveka!

  • Severac

    4. april 2019 | 19:42

    Skoro pa duplo vise,a odakle mi razlika ni sam ne znam

  • Milan

    4. april 2019 | 17:47

    Gupo pitanje pa normalno da zivimo dao u Africi idemo u dozvoljena prekoracenja i sve u krug, a plate i penzije nikad made u ovo zlatno doba Srbije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA