≫ 

Najbolniji gubitak na svetu: Ko sahranjuje mrtve bebe, ako to ne žele mama i tata deteta?

Tragom informacija da u zamrzivaču bolnice u Kraljevu ima 13 beba koje roditelji nisu želeli da preuzmu

  • 12
beba ruke, rucice, mrtva beba Foto-ilustracija: pixabay.com

Na vest da su u zamrzivaču bolnice u Kraljevu pronađena tela 13 beba mnogi su se, i ne znajući pozadinu, zapitali da li je reč o "nekom protokolu za čuvanje tela beba koje su preminule, a još se nije uradila obdukcija ili je u pitanju trgovina bebama" i "umrle bebe su čuvali da podmetnu za zdravu". Tekst je podeljen nekoliko puta i u Fejsbuk grupi Beogradska grupa roditelja nestalih beba.

Mrtvorođenih beba, koje roditelji ne žele da sahrane ima u gotovo svim zamrzivačima porodilišta širom Srbije, jer mnogi roditelji teško prihvataju istinu da su izgubili dete.

Opšta bolnica Kraljevo, Foto: Google Maps

Zamenik direktora Opšte bolnice u Kraljevu, Dragan Kaljević objasnio je za Tanjug da se radi o bebama koje roditelji nisu hteli da preuzmu i sami sahrane, što po zakonu nisu ni dužni da urade. On je dodao i da je u toku formiranje komisije koja će odlučivati o mestu gde će se mrtvorođene bebe u budućnosti sahranjivati u Kraljevu.

STEFANOVIĆ: BEBE SAHRANJUJU RODITELJI ILI POGREBNE USLUGE

Kako je za Telegraf rekao prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS, u slučajevima mrtvorođenih beba, roditelji imaju mogućnost da ih sahrane sami, ukoliko to žele.

- U suprotnom, oni potpisuju odluku da ne žele sami da ih sahranjuju i u tom slučaju Klinika za ginekologiju i akušerstvo KCS poziva JKP Pogrebne usluge - RJ Kapela koja preuzima leš čim se završe sve procedure, administrativne ili obdukcija ili neke druge analize ukoliko su potrebne - navodi prof. Stefanović.

On dodaje da sama Klinika ne sahranjuje bebe već ili roditelji ako to žele ili u suprotnom RJ Kapela koja preuzima dalje postupke sahranjivanja u skladu sa svojim procedurama.

Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS, Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Prema rečima direktora JKP "Pogrebne usluge", Dragana Baltovskog, mrtvorođene bebe sahranjuju se uz dokumentaciju bolnice, uz potpunu angažovanost roditelja. Sahranjivanje zavisi od lokalnih propisa, naveo je on za Telegraf.

BEBI VRT

Na zahtev i uz pismenu saglasnost roditelja, živorođene, pa umrle bebe, uz obaveznu medicinsku dokumentaciju, preuzimaju radnici "Pogrebnih usluga" i prevoze ih u kapelu u Deligradskoj ulici, radi pripreme za sahranu ili kremiranje. Dozvoljeno je sahranjivanje živorođene odojčadi na posebno grobno mesto, u porodični grob ili grobnicu, dok se pepeo kremirane odojčadi rasipa po Bebi vrtu, na groblju Lešće. Dakle, bez pismene saglasnosti roditelja i prateće dokumentacije, radnici "Pogrebnih usluga" ne mogu da preuzmu bebu. Živorođene, pa umrle bebe, prema zakonu, imaju isti tretman u sahranjivanju kao i odrasli.

ZAJEDNIČKA GROBNICA

S druge strane, mrtvorođenčad se poistovećuju sa odstranjenim delovima tela prilikom operacija, odnosno patološkim otpadom, tako da se ne mogu sahraniti u grobnim mestima ili u porodičnim grobnicama. Te bebe se smeštaju u zajedničku grobnicu na groblju Orlovača i to u plastičnim kesama, koje je bolnica dužna da obezbedi.

Kako je ranije izjavio za Politiku protojerej stavrofor dr Dimitrije Kalezić, penzionisani profesor Bogoslovskog fakulteta, i ranije su nekrštena i mrtvorođena deca sahranjivana van grobalja. Od 1945. godine se, prema njegovim rečima, pojavio novi problem – groblja se predaju na upravljanje komunalnim preduzećima, pa se na njima sahranjuju i nekršteni.

BEBU MOŽE DA KRSTI I BABICA

– Ukoliko doktori nisu sigurni da će beba preživeti, mogu da je krste babice izgovaranjem reči: "Krštava se taj i taj, u ime Oca, amin i Sina amin i Svetoga duha, amin". Ukoliko preživi beba se kasnije dokrsti, ako premine mogu je sahraniti uz sve obrede. Jedini uslov je da je babica krštena i pravoslavne vere – objasnio je Kalezić.

U praksi se događalo i da se roditelji koji su odbili da vide mrtvorođenu bebu, posle 10 godina interesuju gde je ona sahranjena.

Po članu 14. Zakona o sahranjivanju, postoji pravilo da ako osobe koje su dužne da sahrane preminulu bebu to odbiju, treba to da uradi nadležni organ opštine.

VIDEO: Bilo je stravično, evo kako su pronašli mrtve bebe u bolnici u Kraljevu

(I. V/i.vlajkovic@telegraf.rs; J. V/j.vucic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana A

    18. januar 2019 | 06:52

    Bebe koje su umrle u porodilištu nisu dozvoljavali roditeljima da ih preuzmu i spaljivali su ih. Zbog toga su lagano mogli da da kradu bebe i prodaju ih. -Ne plači, mlada si, rodićeš drugo, - kaže babica majki.

  • Mladen

    18. januar 2019 | 07:47

    Bilo mi jako mucno da procitam ovaj clanak. Koji to roditelj ne zeli da sahrani svoje dete ako je umrlo ili se mrtvo rodilo, kako takvi ljudi postoje.

  • pera detlic

    18. januar 2019 | 07:43

    Dace Bog da se odmota klupko i da se vec jednom sazna sve,a oni koji su umesani u zlodela ,kazne...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA