Predstavnici udruženja novinara položili vence na mestu ubistva Ćuruvije: "Što pre doneti presudu"

Novinar Slavko Ćuruvija ubijen je na današnji dan pre 22 godine

  • 3
BEOGRAD CURUVIJA  GODISNJICA Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Predstavnici novinarskih udruženja položili su danas vence i zapalili sveće na mestu gde je 1999. godine ubijen novinar Slavko Ćuruvija i podsetili su da ni 22 godine od zločina nad vlasnikom "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" nema pravosnažne presude, apelujući na državne organe da se počinioci što pre pravosnažno osude.

Predsednik UNS Vladimir Radomirović, sa mesta na kojem je pre 22 godine ubijen Ćuruvija, zatražio je od svih državnih organa, a posebno od pravosuđa, da što pre završe postupak suđenja u tom slučaju i da se ove godine dobije konačna, pravosnažna presuda.

Pozvao je one koji su na vrhu vlasti da obezbede da se sazna i da se kazne oni koji su odgovorni za ubistvo Milana Pantića 2001. godine, kao i za ubistva novinara na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005, precizirajući da je na KiM u tom periodu stradalo 17 medijskih radnika.

Radomirović je zatražio i da se osude odgovorni za stradanje zaposlenih u RTS-u u NATO bombardovanja, kao i za troje kineskih novinara.

- Važno je da država konačno pokaže da nema nekažnjivosti za ubistva novinara. Samo tako možemo da nastavimo da radimo svoj posao slobodno i ne brinući za bezbednost i nas, naših porodica i svih naših kolega - kazao je Radomirović.

Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić rekao je novinarima da, i ako se potvrdi prvostepena presuda doneta 2019. godine, porodica, kolege, prijatelji i dalje će ostati bez mnogih odgovora.

Slavko Ćuruvija Slavko Ćuruvija, Printskrin: Youtube/Al Jazeera Balkans

Podsetio je da je i sam državni tužilac u završnoj reči pre dve godine naglasio da je nalog za ubistvo došao iz vrha vlasti, a da je porota bila cela tadašnja vlada.

Apel na Sud da se donese presuda

U ime Komisije za istraživanje ubistava novinara, u Svetogorskoj 35 obratio se Veran Matić koji je izrazio zabrinutost za bezbednost novinara danas u svetu.

Podsetio je da je prošle nedelje jedan novinar ubijen u Grčkoj, kao i da su pre određenog vremena ubijeni novinari u Slovačkoj i na Malti.

- Više ne postoje zemlje u kojima se specifično dešavaju ubistva novinara. Ovaj posao je specifičan i zaista svi moramo da se posvetimo da stvorimo što je moguće bolje uslove za rad novinara, da preventiva bude ta koja će zaustavljati ovakve situacije koju smo imali u slučaju surove likvidacije Slavka Ćuruvije i brojnih naših kolega - kazao je Matić.

Apelovao je na Sud da donese presudu u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije što pre i naveo da opstrukcija u tom slučaju od trenutka kada je Ćuruvija ubijen, postoji i danas.

Podsetimo, Ćuruvija je ubijen na Vaskrs 1999. godine, ispred zgrade u kojoj je stanovao, tokom NATO bombardovanja Srbije, a nakon sukoba sa vlašću Slobodana Miloševića.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA