Utvrđivanje DNK rezultata nije lak proces: Postoji nekoliko ključnih stavki ako je telo izvađeno iz vode

- Najvažnije je da oni koji rade forenzičku obradu što bolje obave svoj posao, tako da DNK može da se čuva i po nekoliko godina - navodi Jelena Stošić

  • 0
Antitela, test, laboratorija, epruveta,koronavirus Foto: Tanjug/AP

Načelnica Odaljenja za DNK veštačenja Jelena Stošić, navela je da nije ni lako ni jednostavno doći do DNK rezultata nekog lica.

- Baza DNK profila u Ministarsrtvu unutrašnjih poslova stvara se u skladu sa Zakonom o nacionalnom DNK registru. Prvo se izda naredba da se uradi neki DNK profil, onda mi radimo analizu, pa kad utvrdimo taj DNK profil, mi ga pohranjujemo u bazu - kaže Jelena Stošić.

Ona je navela da se DNK rezultati ne dobijaju tako lako i brzo kao na filmovima.

- Nije tako brzo, nije tako lako, na izradu se čeka i po nekoliko dana, a to sve zavisi od tragova koje dolaze sa lica mesta. Kada dobijamo biološke tragove sa lica mesta, oni mogu biti izloženi različitim uslovima i faktorima i nikada ne znamo da li je on degradiran, tako da oni zahtevaju posebnu pripremu prilikom analize i poseban tretman, tako da nam treba i nekoliko dana da dobijemo rezultat - kaže Stošić za Kurir.

Da bi se utvrdio identitet nekog lica, najbolje je da se uzroci uzimaju od roditelja direktno.

- Kada treba da utvrdimo identitet nekog lica, kada dobijemo leš, lekar izuzme deo kosti iz koga se utvrđuje DNK profil. Mi moramo da imamo nesporni uzorak najbližeg srodnika tog lica, najbolje bi bilo dete ili roditelj kako bismo utvrdili njegov identitet. Dakle, najbolje bi bilo da se pretpostavlja ko bi to mogao biti. Mi svakoga dana radimo različite slučajeve za razna krivična dela. Svakoga dana imamo poklapanja sa lica mesta sa nekim osumnjičenim licima - ističe načelnica.

Ako je leš izvađen iz vode, a kosti su očuvane, lako se može utvrditi identitet osobe.

- Svakako je jako teško dobiti DNK profile iz spaljenih predmeta, ako su neki delovi ugljenisani nema pogodnog materijala da se izdvoji DNK. Najvažnije je da oni koji rade forenzičku obradu što bolje obave svoj posao, tako da DNK može da se čuva i po nekoliko godina - navodi Jelena Stošić i dodaje:

- Ako se leš nalazi u vodi i ako su kosti dobro očuvane može da se dobije DNK profil veoma uspešno. Mi smo uspevali da dobijemo DNK profile iz leševa izvađenih iz vode. Imamo savremenu opremu, na svetskom nivou i pratimo sve evropske i svetske tokove da bismo dobili najbolje rezultate - navela je načelnica Jelena Stošić.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA