≫ 

Vreme čitanja: oko 7 min.

12 ključnih datuma u slučaju Marjanović: Za 7 godina Zoran hapšen 4 puta

Vreme čitanja: oko 7 min.

Presuda Zoranu Marjanoviću napisana je na skoro 700 strana

  • 4
Zoran Marjanović Foto: Nikola Tomić

Zoranu Marjanoviću juče je ukinut pritvor u kojem je proveo 14 meseci, tačnije od 22. juna prošle godine kada je osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva supruge Jelene Marjanović, a od dana kada je ona nestala, 2. aprila 2016., on je uhapšen 4 puta.

  1. Prvi put priveden kada je prijavio da je Jelena nestala, 2. aprila 2016. godine, a u pritvoru je proveo 48 sati
  2. Prvi put uhapšen 15. septembra 2017. godine, 9 dana nakon ulaska u rijaliti "Zadruga"
  3. Prva optužnica protiv Marjanovića podignuta je 9. februara 2018. godine
  4. Apelacija mu ukinula pritvor u kojem je bio 10 meseci 12. juna 2018., branio sa slobode 
  5. Druga optužnica protiv njega dignuta je 27. juna 2018. godine
  6. Drugi put uhapšen 09.12.2018. jer se nije odazivao na poziv zbog saobraćajnog prekršaja, inače to nije imalo veze sa ubistvom njegove supruge
  7. Više javno tužilaštvo podiglo treću optužnicu dana 19. aprila 2019.
  8. Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv Zorana Marjanovića 3. juna 2019.
  9. Treći put uhapšen 22. jula 2022. godine, pa pušten da čeka kaznu na slobodi
  10. Samo dva sata kasnije, ipak je ponovo uhapšen u svojoj kući u Borči
  11. Na 40 godina zatvora osuđen je 22. juna 2022. godine
  12. Iz pritvora je pušten 3. oktobra 2023.

Oglasila se Apelacija

Nakon što je Zoranu Marjanoviću ukinut pritvor oglasio se Apelacioni sud koji je naveo da je činjenice i okolnosti koje se odnose na sam način izvršenja dela i težinu posledice istog protekom vremena od izvršenja su izgubile na intenzitetu i značaju da bi iste u ovoj fazi postupka dovele do uznemirenja javnosti koja može ugroziti nesmetano i pravično vođenje ovog krivičnog postupka.

"Presudom Višeg suda u Beogradu od 22. jula 2022. godine okr. Zoran Marjanović je zbog izvršenja krivičnog dela teško ubistvo osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 40 godina, te je prema okrivljenom određen pritvor do upućivanja okrivljenog u ustanovu za izdržavanje kazne, a najduže dok ne istekne vreme trajanja kazne izrečene prvostepenom presudom.

Apelacioni sud u Beogradu, nakon održane sednice veća, dana 3. oktobra 2023. godine doneo je rešenje kojim je okr. Zoranu Marjanoviću ukinut pritvor i određeno je da se isti odmah pusti na slobodu.

Polazeći od toga da pritvor predstavlja najstrožu meru za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka, te da je obaveza suda da trajanje pritvora svede na najkraće neophodno vreme i da u toku celog postupka pritvor ukine čim prestanu razlozi zbog kojih je određen, Apelacioni sud je imajući u vidu da se kritični događaj desio 2. aprila 2016. godine, dakle pre više od sedam godina, te da je u odnosu na kritični događaj okrivljeni lišen slobode tek 15. septembra 2017. godine i da se u pritvoru nalazio do 12. jula 2018. godine kada mu je isti ukinut, a zatim da mu je ponovo određen pritvor po objavljivanju napravnosnažne presude kojom je oglašen krivim zbog krivičnog dela teško ubistvo i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 40 godina, to, i pored značajnog interesovanja o ovom krivično – pravnom događaju, o kojem je nesporno pisao veliki broj štampanih i elektronskih medija i o kojem je javnost bila obaveštena, činjenice i okolnosti koje se odnose na sam način izvršenja dela i težinu posledice istog protekom vremena od izvršenja su izgubile na intenzitetu i značaju da bi iste u ovoj fazi postupka dovele do uznemirenja javnosti koja može ugroziti nesmetano i pravično vođenje ovog krivičnog postupka. Imajući u vidu navedeno Apelacioni sud je našao da je opravdan predlog branilaca okrivljenog da se prema istom ukine pritvor i odmah pusti na slobodu.

Presuda

Ubistvo izvršeno 20 minuta nakon dolaska na nasip

Inače, u presudi je navedeno da je Jeleni prilikom bežanja spala patika, ispao mobilni i gumica za kosu sa iščupanim pramenom kose, kao i da joj je Marjanović strgao gornji deo trenerke kada je ušla u kanal s vodom.


Pritom joj je, kako je rečeno, naneo višestruke povrede glave koje su bezuslovne smrtonosne povrede. Ona je imala povrede i u preedelu lica, ruku i nogu, kao i trupa.

- Sve povrede su bezuslovno smrtne povrede, a s obzirom na to da je došlo do nagnječenja mozga, smrt je nasilna. Jelena je bila živa kada je dospela u vodu u kanalu, što pokazuju dokazi da je udahnula vodu i biljne materije koje su se u njoj nalazile - istakla je sudija Jelena Škulić.

Kako je dodala, ubistvo je izvršeno na podmukao način jer je Marjanović svesno isključio mobilni telefon da bi ga nakon ubistva ponovo uključio. Takođe je "isti dan prijavio nestanak i krenuo u potragu s policijom kako bi prikrio delo".

U presudi je navedeno da je "nesumnjivo da su Marjanovići na nasip došli 20 minuta pre ubistva".

- Jelenin telefon je registrovan od polaska od kuće do dolaska na nasip i dužinom nasipa. Napad se desio manje od 20 minuta nakon dolaska na nasip, kada je njen mobilni prešao u stanje mirovanja. Zoranov telefon je bio nedostupan 26 minuta, a potom se registrovao u blizini mesta ubistva - rekla je Škulić.

Ona je navela da se njegov telefon nije nalazio u stanju mirovanja kao što je tvrdila odbrana, jer mobilni i u tom stanju registruje promenu lokacije. Kod Marjanovićevog telefona toga, kako je navela, nema, a on je za to vreme prešao oko 1.000 metara.

- Jelenin telefon je i u stanju mirovanja imao više logova. Teza odbrane je nemoguća. Njihov stručni savetnik je rekao da se registruje promena lokacije i u stanju mirovanja telefona. Izostala registracija lokacije bila bi moguća samo ako se 1.000 metara kretao kroz "mrtvu zonu". Ona nije na vrhu nasipa, a optuzeni je više puta tvrdio da nije silazio sa nasipa -objasnila je sudija.

Morali da se sretnu

Presuda navodi da je susret Zorana i Jelene Marjanović na nasipu bio neizbežan.

- Nemoguće je da nije ni video ni čuo da je Jelenu neko napao. Rekao je da je sa ćerkom za Jelenom krenuo nakon 20 minuta, ali to je ukupno vreme od kad se ona popela na nasip do momenta kada je njen telefon prešao u stanje mirovanja - dodala je Škulić.

Sud je istakao da smatra da nije tačno rezonovanje odbrane da Marjanović svoju suprugu zvao kad je stigao do kraja nasipa i video da je nema.

- Netačno je da je bio uznemiren kada se Jelena nije prvi put javila na telefon jer je pred sudom rekao da je umela da se ne javlja kad trči. Nisu videli da ih je neko pratio. Nemoguće je da ih je neko pratio do nasipa, pa otišao na njegov drugi kraj i krenuo Jeleni u susret u nadi da će na nasipu da bude sama - istakla je sudija.

Dodala je da je "jasno da treće lice nije moglo da izvrši ubistvo" jer niko nije mogao da zna da je Jelena prvo htela da trči kod Labudovog jezera, ali se zbog gužve predomislila i otišla na nasip.

- Način ubistva ukazuje na to da je izvršilac prema ostećenoj imao jake emocije i da je cilj napada bilo veće nasilje od samog nanošenja povreda. Odbrana je prikazala migrante kao krvoločne ljude koji usred dana sa štanglom čekaju bilo koju žrtvu. Prema rečima svedoka, na nasipu nije bilo osoba druge boje kože ili osoba koje su se ponašale čudno. Sam Marjanović je rekao da nije uočio nijedno lice čudnog ponašanja ili izgleda - navedeno je u presudi.

"Zoran jedini bio blatnjav"

Sudija je napomenula da je posle ubistva "jedini blatnjav bio optuženi Zoran Marjanović".

- Nije rekao ni teč o tome odakle mu blato na pantalonama. Kako to da njegov brat, otac ili bilo ko drugi koje učestvovao u potrazi nije bio blatnjav? Da bi imao tragove blata kakve je imao morao bi da se valja po nasipu, a on to nije radio - navela je sudija.

Njegove navode, kako dodaje, nisu potvrdili svedoci.

- Nije običaj da žena koja drži do izgleda trči po barama i blatu i pritom se isprlja kao Zoran - dodala je Škulić i rekla da blato sa nasipa nije isto kao blato iz kanala i da se od svih analiziranih uzoraka zemlje poklapaju samo oni iz kanala i sa Marjanovićevih pantalona.

Sudija je dodala da je Marjanović pokušao da opravda blato na pantalonama rekavši da je sutradan silazio u kanal da traži suprugu, a da je blato na odeći imao u danu ubistva.

- Takođe, Jelena nije bežala ka mužu i detetu. Pokušala je da izađe iz kanala. Tragove krvi na granama sa druge strane kanala ostavila je oštećena Jelena pokušvajući da se izbavi. Leva patika sa druge strane kanala odbačena je od strane izvršioca kako bi se zavarao trag. Teza odbrane da je ubica mokar, krvav i blatnjav, jednom tukom držeći patiku, drugom je udarajući, a trećom skidajući burmu izašao na drugu stranu kanala - dodala je Škulić.

Inače, presuda Zoranu Marjanoviću napisana je na skoro 700 strana.

Video: Intervju Zorana Marjanovića nakon što je pronađeno Jelenino telo: Sada je osuđen za njeno ubistvo

(Telegraf.rs)

Video: Ukazali smo na nezakonitosti tokom postupka: Iznesene završne reči na suđenju Zoranu Marjanoviću

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    5. oktobar 2023 | 05:52

    Bruka

  • Poul

    5. oktobar 2023 | 09:17

    Zoran Marjanovic muz Jelene juce oslobodjen da se brani sa slobode nakon presude od 40 godina zatvora je bruka za drzavu i sudsko pravosudje koje ovde ispada ne kompetentno za ovakve slucajeve ubistva,jer ako nije bilo dokza kako je mogo sud da presudi takvu presudu i kad su Zorana pustili trebali su odma da se ceo arsenal sudija i tuzioce koji su sudili biti pozvani na odgovornost ,istrazni organi koji su pripremali predmet tuziocu i koji je podneo predmet sudu.Prateci ovaj slucaj od samog pocetka po mom shvatanju pored advokata File Filote tvrdim da je Zoran Marjanovic ubio svoju zenu Jelenu Marjanovic muckim nacinom jedne sekte u kome je deo te iste.Drzava Srbija ima pogresan statut pravosudja koji se mora od korena izmeniti i preispitati ko u njemu sve radi koji su to istrazni organi,tuzioci i sudije ko radi u apelacionom sudom kako bi dobili pravnu drzavu.

  • Jole

    5. oktobar 2023 | 10:37

    Ovo je sramota za celu Srbiju. Čoveka pustiti na slobodu koji je prvostepeno osuđen na 40 godina robije. On je trebao da ostane u zatvoru do drugostepene i konačne presude, pa ako ga onda proglase nevinim da ga puste na slobodu, a ne ovako.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA