
Prošlo je dve godine od masovnog ubistva u "Ribnikaru": U toku još tri sudska postupka, Srbija pamti žrtve
Dve godine prošlo je od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", kada je 13-godišnji dečak oduzeo život devet svoji vršnjaka i čuvara škole. Za dve godine prvostepeno je završen krivični postupak protiv roditelja dečaka i radnika streljane u koju je išao, kao i dva parnična postupka za pretrpljen strah i nanetu dueševnu bol. I dalje su u toku tri suđenja.
Kobnog dana do roditelja dece, ali i medija, stigla je vest o pucnjavi u školi, ali niko nije ni slutio da je zaista pucano unutar zgrade škole i da su posledice dostigle razmere koje jesu.
Tok trećeg maja pristigle su vesti o puvnjavi. Prvo se mislilo da je pucano ispred škole, onda je pristigla vest o ubistvu Dragamna Vlahovića. Niko nije očekivao da je ubijeni ranjen veliki broj dece, a najmanje da je masovno ubistvo počinio učenik sedmog razreda. Sve je postalo mnogo realnije kada je policija, pola sata nakon što je pristigla vest o pucnjavi, izvela dečaka sa lisicama na rukama i jaknom preko glave kako bi zaštitili njegov identitet kao maloletnika. Seo je u automobil, koji je potom odjurio.
Naredni sati pretvorili su se u mučno čekanje roditelja. Na drugi ulaz izvođena su deca, odeljenje po odeljenje. Čekali su ih uznemireni roditelji. Oni koji svoju decu nisu dočekali, raspitivali su se po bolnicama. Među učenicima je takođe vladala panika. Neki su videli školske drugarice kako leže i nisu znali da li su žive.
Nešto pre podneva počele su da pristižu i prve informacije o povređenima. Jedan dečak je u tom momentu već bio na operacionom stolu u Tiršovoj zbog zadobijenih povreda glave. Još svoje dece primljeno je u istu bolnicu sa prostrelnim ranama i smešteno na odeljenje intenzivne nege.
Bio je to začetak ne samo traume za porodice ubijenih, već i kolektivne traume. U Srbiji se nikada do tada nije dogodila pucnjava u školi, a sada ju je počinilo dete.
U poslepodnevnim satima pristigle su prve zvanične informacije. Iz MUP Srbije saopštili su da je ubijeno osmoro dece i radnik obezbeđenja, dok je ranjeno šestoro dece i jedna nastavnica, koji su zbrinuti u Urgentnom centru i Tiršovoj. Dok je trajala konferencija na kojoj se govorilo o tome šta se dogodilo u školi i koje povrede su zadobili ranjeni, neki roditelji i dalje su čekali svoju decu ispred škole. A onda su, jedno po jedno, dobijali pozive da došu u policiju, gde im je saopšteno da su im deca ubijena.
Načelnik beogradske policije Veselin Milić do detalja je objasnilo kako je došlo do masovnog ubistva i istakao da je dečak mesec dana planirao ubistvo, ali da motiv nije saopštio. Vatreno oružje uzeo je iz očevog stana, a u torbi je imao i četiri Mmolotovljeva koktela.
On je ispričao da je policija odmah uhapsila dečaka i da je pronađeno i oružje kojim je izvršeno krivično delo, kao i Milotovljevi kokteli. Dodao je da je dečak imao spisak dece koju je nameravao da likvidira. Kabinet istorije je, prema Milićevim rečima, odavrao jer je bio blizu ulaza u školu, a prvi čas je u toj učionici imalo njegovo odeljenje.
- Pištolje je uzeo iz stana svoga oca. Ostavio ih je u torbu koju je pripremio i poneo četiri Molotovljeva koktela. Po dolasku u školu odmah je pucao u radnika obezbeđenja, a nakon toga se okrenuo ka devojčici koja je bila dežurna i devojčici koja je stajala za stolom pored nje, kao i jednoj koja je stajala pored klavira, pucao ka njima i lišio ih života. Zatim je nastavio ka kabinetu istorije. Usput je zamenio okvir i pucao ka nastavnici i ostalim učenicima. Zatim izlazi iz učionice, odlazi do dvorišta škole, vadi okvir, baca ga i poziva policiju. On je izjavio da je sam ovo planirao. Ovo je spisak dece koji je planirao da likvidira - dodao je.
On je istakao da je pištolj čuvan u sefu, ali da je dečak očigledno znao šifru.
Otac dečaka Vladimir Kecmanović uhapšen je istog dana. Inspektori su došli po njega u stan u kom je živeo sa porodicom. Na informativni razgovor pozvana je majka dečaka.
U danu posle tragedije, dok su građani Beograda i dalje palili sveće i donosili cveće ispred škole, pristigli su toksikološki nalazi dečaka koji je pucao. Oni su bili negativni - K. K. u toku izvršenja masovnog ubistva nije bio pod dejstvom alkohola ili narkorika.

13 dana se borila za život
Broj ubijenih u "Ribnikaru" porastao je na 10 kada je 16. aprila saopšteno da je devojčica Angelina Aćimović, koja se 13 dana borila za život preminula.
Preminula devojčica nalazila se na spisku koji je 13-godišnji dečak napravio pre ubistva.
Devojčica je tokom pucnjave zadobila teške povrede glave. Ona je sve vreme bila u kritičnom stanju, a lekari, uprkos nadljuskim naporima, nisu uspeli da je spase.
Osuđeni roditelji
Roditeljima dečaka sudilo se za ugrožavanje sigurnosti, ali je podignuta i druga optužnica, za zapuštanje i zlostavljanej maloletnog lica. Vlasnik i radnik streljane završili su pred sudom zbog davanja lažnog iskaza jer su rekli da dečak nije pucao u streljani.
Vladimir Kecmanović osuđen je za krivična dela izazivanje opšte sigurnosti na 12 godina, zbog toga što je nepropisno čuvao oružje i municiju i na taj način omogućio tada 13-godišnjem sinu da počini masovno ubistvo, kao i zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica - 3 godine, a jedinstvena izrečena kazna je 14 i po godina.
Miljana Kecmanović oslobođena je za nedozvoljeno držanje, nošenje i stavljanje u promet oružja i eksplozivnih materija je oslobođena jer nije utvrđeno kako je njen DNK završio na čauri metka pronađenoj u učionici škole, ali je osuđena za krivično delo zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica i dobila tri godine.
Instruktor streljane Nemanja Marinković osuđen je na godinu i tri meseca zatvora, dok mu je pretila kazna od tri godine zatvora. Vlasnik streljane Ratko Ivanović sklopio je sa tužilaštvom nagodbu o priznanju krivice i osuđen je na pet meseci kućnog zatvora zbog lažnog iskaza.
- U jednom koferu bili su pištolji sa okvirima. Kofer je imao jedan katanac sa šifrom od tri cifre, od kojih su dve bile već nameštene. Kofer sa municijom nije imao katanac. Tako je dečak napunio šest okvira za dva pištolja sa najmanje 92 metka, a 3. maja 2023. godine poneo ih je u školu. Ispred škole je ispalio najmanje 21 metak, a najmanje 16 u čuvara škole Dragana Vlahovića. Nakon toga ušao je u hol škole i na licu mesta usmrtio tri devojčice - rekao je sudija tokom obrazloženja presude.
Dragan Vlahović pogođen je sa dva od 16 ispaljenih metaka, Ana Božović sa pet, Bojana Asović sa dva, a Sofija Negić sa najmanje sedam metaka.
Nakon što je pucao i ispred škole i u holu, dečak je nastavio ka kabinetu istorije, u kojem je u tom momentu bila nastavnica istorije, student na praksi i 21 učenik. U učionici je ispalio najmanje 45 metaka.
- Sa 23 projektila ubio je šest osoba, nakon čega je izašao kroz prozor u dvorište škole - rekao je sudija i još jednom nabrojao ko je od nastradalih pogođen sa koliko metaka i napomenuo da je ranjena nastavnica istorije i pet učenika.
Tokom dodatnog obrazlaganja presude, sudija je rekao da je Kecmanović držao oružje suprotno zakonu i istakao da postoje obaveze koje ima svaki držalac oružja, kao i da je otac dečaka koji je počinio masovno ubistvo bio upoznat sa tim obavezama od momenta kada je zatražio dozvolu za držanje oružja.
- Sud nije prihvatio tvrdnje odbrane da se o držanju oružja informisao od prodavaca koji su mu prodali posebnu kutiju za čuvanje oružja, kao i da mu je policijski službenik takođe rekao da oružje može da čuva u tim kutijama. Time je direktno izazvao smrt 10 osoba i teške povrede šest lica. Jedno dete je i dalje u teškom stanju i ne zna se da li će preživeti - dodao je.
Čeka se odluka Apelacionog suda po žalbama pravosnažna presuda.
Pet parničnih postupaka
Do sada je završen parnični postupak po tužbi devet porodica ubijenih, za koji je doneta presuda, ali i parnični postupak po tužbi ranjene nastavnice istorije Tatjane Stevanović, gde se očekuje objavljivanje presude. U toku su još tri parnična postupka i to po tužbi porodice ubijene Adriane Dukić i po tužbama dva ranjena učenika škole.
Parnični postupci su, za razliku od krivičnog, bili otvoreni za javnost. Bili su izuzetno potresni, s obzirom na to da su roditelji ubiejne dece, zarad dokazivanja pretrpljenog straha i duševne boli, u detalje morali da govore akko je za njih protekao kobni 3. maj, ali i dani posle njega.
Kada je u pitanju takozvana "velika parnica" po tužbi devet porodica, doneta je presuda da Vladimir i Miljana Kecmanović i Osnovna škola "Vladislav Ribnikar"solidarno moraju da plate porodicama 344 miliona dinara usled pretrpljenog straha i duševne boli zbog smrti bliskog lica. Takođe je dozvoljena žalba Apelacionom sudu.
U presudi je navedeno da Miljani Martinović, Zoranu Martinoviću, Ivanu Božoviću, Nineli Radičević, Bojanu Asoviću, Mariji Asović, Anđeljku Aćimoviću, Nataliji Aćimović, Milanki Negić, Draganu Kobiljskom, Nini Kobiljski, Dragani Anđelković i Branku Anđelkoviću treba da bude isplaćen iznos od po 12 miliona dinara, a Milošu Čikiću, Suzani Stanković Čikić i Slobodanu Negiću, iznos od po 13 miliona dinara.
Živoradu Vlahoviću i Kosi Vlahović, treba da bude isplaćen iznos od po 11 miliona dinara.
- Tužiocima Leni Martinović, Nataliji Martinović, maloletnim A. B. i B. A, Mariji Aćimović, mal. M. K, Mini Anđelković i mal. M. A, iznos od po milion i po dinara. Tužiocu maloletnom M.P. iznos od osam miliona dinara - navedeno je u saopštenju i istaknuto da je dok je u preostalom delu po ovom osnovu, navedeni tužbeni zahtev odbijen kao neosnovan do visine traženog iznosa.
Takođe, maloletni počinilac ubistva, Miljana Kecmanović, Vladimir Kecmanović i Ogledna osnovna škola “Vladislav Ribnikar” obavezani su da tužiocima solidarno na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljeni strah.
- Tužiocima Miljani Martinović, Zoranu Martinoviću, Ivanu Božoviću, Nineli Radičević, Bojanu Asoviću, Mariji Asović, Anđeljku Aćimoviću, Nataliji Aćimović, Milanki Negić, Draganu Kobiljskom, Nini Kobiljski, Dragani Anđelković, Branku Anđelkoviću, Milošu Čikiću, Suzani Stanković Čikić, Slobodanu Negiću, Leni Martinović, Nataliji Martinović, mal. A. B, mal. B. A, Mariji Aćimović, mal. M. K, Mini Anđelković i mal. M. A, iznos od po 1.750.000 dinara, tužiocu Živoradu Vlahoviću iznos od pola miliona dinara, tužilji Kosi Vlahović iznos od 600.000 dinara, sve sa zakonskom zateznom kamatom, dok je u preostalom delu po ovom osnovu, navedeni tužbeni zahtev odbijen kao neosnovan do visine traženog iznosa - dodato je u saopštenju suda.
Istom odlukom suda, tuženi su dužni da tužiocima solidarno naknade troškove postupka sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana nastupanja uslova za izvršenje, u roku od 15 dana od dana prijema prepisa presude, pod pretnjom izvršenja.
U obrazloženju presude, između ostalog se navodi da je tuženi maloletnik odgovoran za štetu koju su tužioci pretrpeli, imajući u vidu da je u trenutku preduzimanja štetnih radnji bio sposoban za rasuđivanje, dok su tuženi Vladimir Kecmanović i Miljana Kecmanović odgovorni, s obzirom da je u toku postupka utvrđeno da je šteta nastala usled lošeg vaspitanja maloletnika, rđavih primera i poročnih navika koje su mu roditelji dali.
- Kada je reč o postojanju odgovornosti na strani četvrtotužene škole "Vladislav Ribnikar" za nematerijalnu štetu koju su tužioci pretrpeli, sud je stava da u konkretnom slučaju takva odgovornost postoji. Naime, tokom dokaznog postupka utvrđeno je da je u periodu koji je prethodio događaju od 3. maja, u postupanju zaposlenih škole "Vladislav Ribnikar", došlo do propusta koji po svojoj pravnoj prirodi predstavljaju štetnu radnju nečinjenja, a koja se sastoji u nepreduzimanju onih radnji koje je standard dužne profesionalne pažnje u konkretnom slučaju nalagao - navedeno je.
Takođe, utvrđeno je da škola "Vladislav Ribnikar" odgovara i po osnovu odgovornosti pravnog lica za štetu koju prouzrokuje njen organ u skladu sa odredbom člana 172 ZOO, u vezi sa nezakonitim organizovanjem dežurstava učenika, a koje je pripisano u odgovornost tadašnjem direktoru škole, kao inokosnom organu.
U slučaju porodice DUkić, tuženi su dečak, njegovi roditelji, škola, ali i Republika Srbija, dok su u ostalim parničnim postupcima tuženi samo roditelji dečaka.
(Telegraf.rs)
Video: Izraelska vojska objavila snimak uništenja iranskih helikoptera
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.