Gorg Darmanović likvidiran pre 7 godina: Bio povezan sa obe strane zakona, odavao informacije u Južnoj Africi

   
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Crnogorski državljanin Gorgija Darmanović Gorg (58) ubijen je 6. maja 2018. godine pre podne u Ulici aleksinačkih rudara kod broja pet na Novom Beogradu, u blizini Prvog osnovnog suda. Darmanović je, inače, sa Bojanom "Al Pinto" Brkićem iz Foruma za međunarodne odnose imao zajedničku firmu.

Na Darmanovića su pucala dvojica muškaraca, koji su na mesto zločina došli skuterom. Jedan je pucao u prolazu između zgrada u blizini Prvog osnovnog suda, a drugi ga je čekao na spomenutom skuteru. Nakon pucnjave su, kako su tada tvrdili očevici, pobegli u pravcu Zemuna. Očevici su takođe ispričali da su se začula četiri pucnja, kao i da je vozač skutera imao belu kacigu i da je napadač nakon pucnjave stavio kapuljaču na glavu, a da su se potom odvezli u nepoznatom pravcu.

Gorgija Darmanović Gorg je nakon ranjavanja davao znake života i pokušana je njegova reanimacija. Nekoliko sati kasnije preminuo je u zemunskoj bolnici.

Zbog načina na koji je ubijen, donet je zaključak da se radi o profesionalnom ubistvu - ubica mu je ispalio dva hica u glavu, što je govorilo o tome da nije trebalo da bude nikakvog upozorenja, već da je naručilac ubistva tražio da Gorgija Darmanović Gorg nema šansu da preživi. Srpska policija istraživala je da li ubice potiču iz srpskog podzemlja ili su "uvezeni" iz neke druge države.

Kao motiv za ubistvo navođeno je to da je Gorgija Darmanović želeo da otkrije vođu "gorila mafije" koja se pojavljuje u više zločina koji su počinjeni u Kejptaunu u Južnoaftičkoj Republici. On je, navodno, imao zvanična državna dokumenta koja su optuživala mafijaša i otkrivala njegove aktivnosti u obezbeđenju noćnih klubova i reketiranje vlasnika koji su doveli do više ubistava u podzemlju tokom godinu dana, navedeno je u južnoafričkim medijima.

Tamošnji mediji tvrdili su da je Gorgija Darmanović Gorg bio izvor informacija za knjigu o poreskim aferama bivšeg predsednika Južnoaftičke Republike Džejkoba Zume, ali i da je bio povezen sa Nafizom Modakom koji, kako su naveli, "hara podzemljem u toj zemlji".

Georgije Gorg Darmanović Gorgija Darmanović Gorg; Foto: Privatna arhiva

Gorgija Darmanović imao 11 dozvola za oružje

Gorgija Darmanogić Gorg bio je poznat po mnogo različitih identiteta, odnosno nadimaka. Njegovi saradnici iz kriminalnog miljea i u obaveštajnim grugovima znali su ga pod nadimcima Mesar i Đavo, zbog svireposti koje je činio. Za bliske prijatelje, koji su ga znali kao neupadljivog i nisu znali čime se bavi, bio je jednostavno Boris, Gorgija, Gorg ili Đorđe, poznat kao suvlasnik više firmi za konsalting, informacione tehnologije i bezbednost, koje je osnivao u republikama bivše Jugoslavije.

Poslednje četiri godine pre ubistva živeo je i radio u Beogradu. Prema informacijama do kojih je Telegraf.rs došao u vreme ubistva, koristio je najmanje sedam mobilnih telefona, a samo 2012. godine izdato mu je čak 11 dozvola za različito oružje.

Bio je ključni igrač koji je neverovatno dobro bio povezan sa obe strane zakona. Telegraf.rs tada je došao u posed internog dokumenta Agencije za državnu bezbednost Južnoafričke Republike u kom se potvrđuje da je da je ubijeni Gorgija Darmanović bar do avgusta 2017. godine bio njihov aktivni pripadnik. U tom dokumentu je navedeno da je Gorg Darmanović učestvovao u rešavanju više kriminalnih slučajeva, među kojima su oružane pljačke, ubistva, otmice, ubistva i atentati na pripadnike narko bandi i otkrivanje laboratorija za proizvodnju droge, kao i finansijske prevare i krađe, kađa vozila, pa čak i da je učestvovao u sprečavanju žverca i uzgajanja veoma retkih i skupih džinovskih školjki koje mogu da se nađu samo u Južnoj Africi.

Video: Upucan muškarac ispred zgrade suda

Počinilac ubistva i sam ubijen

Godinu dana nakon ubistva, policija je uhapsila dvojicu muškaraca - Sretena Matejića i Srđana Đurđanovića iz Kruševca, za koje se sumnjalo da su učestvovali u ubistvu Darmanovića, tako što su pomagali izvršiocu nakon ubistva. Čovek koji je označen kao Darmanovićev ubica bio je Dejan Stanković Ždrokinac, koji je ubijen oko mesec dana nakon ubistva Darmanovića.

Prilikom pretresa stana pronađen je i uhapšen još jedan muškarac za kog se sumnjalo da je falsifikovao dokumenta. Za njim je ranije raspisana poternica zbog ubistva u BiH.

Ždrokinac, koji je označen kao direktni izvršilac ubistva, imao je kriminalnu prošlost, a početkom maja 2018. godine, samo mesec dana pre njegovog ubistva, ubijen je i njegov sin Vojin, koji je upucan nešto posle podneva u centru Kruševca, ispred poznatog kafića "Arabika".

Kako je počinilac ubistva ubijen, sudilo se samo pomagačima. Sreten matejić i Saša Đurđanović su u novembru 2020. godine oslobođeni optužbi da su učestvovali u ubistvu Darmanovića, odnosno da su nakon ubistva pomagali Ždrokincu.

Đurđanović je na sudu ispričao da je tog dana na Novom Beogradu čekao Stankovićevog sina Vojina u jednoj kladionici, kao i da je Stankovića slučajno sreo dok je prolazio motorom nedaleko od mesta ubistva i da ga je povezao. Matejić je u svojoj odbrani naveo da nije u vezi sa zločinom i da se inače bavi preprodajom motora, pa je tako jedan prodao Stankoviću.

Na snimku koji je pušten u sudnici videlo se da je na skuteru bio Đurđanović, koji je nosio kacigu, a da iza njega seda Dejan Stanković Ždrokinac, koji ima nešto crno na glavi. Tužilac je tvrdio da je u pitanju fantomka, dok je odbrana smatrala da je Ždrokinac stavio kapuljaču. S druge strane Đurđanović je tvrdio da Dejan Stanković Ždrokinac, kada ga je povezao, nije imao ništa na glavi i objasnuo je da mu je Ždrokinac sa trotoara mahnuo, kako bi ga povezao 200-300 metara dalje, gde mu je bio automobil.

- Tužilac ne samo da ovo nije dokazao, već tokom postupka nije ni utvrđeno ko je izvršio krivično delo i da li je pokojni Dejan Stanković imao učešća u njegovom izvršenju i na koji način. Tužilac se ovim činjenicama uopšte nije ni bavio - rekla je sudija Ivana Ramić.

Ona je istakla i da je tužilac morao da dokaže da su optuženi znali da će se ubistvo desiti i da su bili svesni da u tome pomažu, što nije učinio.

Oslobađajuća presuda postala je pravosnažna polovinom 2020. godine, odlukom Apelacionog suda u Beogradu.

- Potrebno da se sa potpunom izvesnošću dokaže da su okrivljeni izvršili krivično delo koje im se stavlja na teret. U konkretnom slučaju nema takvih dokaza - navedeno je u odluci tog suda.

Dejan Stanković Ždrokinac Dejan Stanković Ždrokinac; Foto: Večernje Novosti

Ko je bio Gorgija Darmanović Gorg?

Nakon ubistva, Gorgija Darmanović Gorg postao je jedna od glavnih vesti i u južnoafričkim medijima, gde se spominjao kao agent njihove specijalne jedinice. Njegovo ubistvo je dovedeno u vezu sa aktivnostima organizovanih kriminalnih grupa koje su se u Južnoafričkoj Republici bavile prodajom narkotika, a njihovi mediji su, kako je već navedeno, pisali o tome da je bio izvor informacija o poreskim aferama bivšeg predsednika Južnoafričke Republike.

Gorg Darmanović je, kako su navodili tamošnji mediji, bio izvor za knjigu južnoafričkog novinara Žaka Poa "Predsednikovi čuvari", koja je razotkrila malverzacije u koje je bivši predsednik Zuma navodno bio umešan.

Kod Darmanovića su, nakon što se dogodilo ubistvo, pronađena crnogorska dokumenta, a inače je rođen Johanezburgu i u tom gradu je navodno bio povezan sa kriminalnim klanovima.

Južnoafrički mediji su takođe naveli da se Darmanovićevo ime pojavilo i u slučaju iznuđivanja novca u čijem je središtu bio "kontroverzni biznismen" Nafiz Modak, a na suđenju modaku puštani su njegovi snimljeni razgovori sa "nekim iz Srbije", a navedeno je da je u pitanju upravo Gorg Darmanović.

Govorilo se i o tome da je Gorgije Darmanović Gorg sarađivao sa mafijaškim "bosovima" Sirilom Bekom i Radovanom Krejčirom, čovekom koji je dobar prijatelj Darka Šarića, poznat i po tome što su za njega radile ubice Željka Raćnatovića Arkana Dobrosav Gavrić i Milan Đurićič. Te informacije su takođe izrečene na suđenju Modaku. Javnosti u Srbiji Krejčirovo ime postalo je poznato nekoliko godina ranije, dok je Darko Šarić bio u bekstvu. Spekulisalo se da se Šarić krije na jugu afričkog kontinenta i da mu je utočište pružao upravo Krejčir.

(Telegraf.rs)

Video: Grad kao lešnik pogodio Mladenovac, tuklo 15 minuta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA