"Uroš Blažić zaslužuje doživotni zatvor": Tužilac traži da Apelacioni sud potvrdi kazne Blažiću i njegovom ocu

   
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Sednica za odlučivanje o žalbama na prvostepenu presudu Urošu i Radiši Blažiću, odnosno njen javni deo, održana je danas u Apelacionom sudu u beogradu. Osuđeni Blažići nisu tražili da prisustvuju sednici, dok je prisustvovao branilac Radiše Blažića Dušan Puđa, ali ne i advokat Uroša Blažića.

Kada su u pitanju porodice ubijenih, sednici su prisustvovali roditelji Kristine i Milana Panića, kao i Dalibora Todorovića, troje mladih koji su ubijeni u Duboni.

Javnost je ostala uskraćena za sadržaj žalbe branioca Uroša Blažića, s obzirom na to da advokat nije tražio da žalbu obrazloži pre sudom, te je ta žalba ostavljena na razmatranje u delu sednice koji nije javan.

Branilac Radiše Blažića Duško Puđa rekao je da je "svima u sudnici teško", naročito uzevši u obriz da je pre samo nekoliko dana bila druga godišnjica masovnog ubistva u Duboni i malomOrašju.

- ja ne branim Uroša za neodbranjivo, već Radišu. Ostajem pri svemu što sam naveo u žalbi. Nisu predočeni uverljivi dokazi da je Radiša Blažić imao dodira sa oržjem, da ga je krio. Nemoguće je da je radiša lažić nabavio pušku koja je prodata u inostranstvo 2009. godine. Veštak je nedvosmisleno rekao da nema njegovog DNK na većini predmeta, a tužilaštvo pokušava da nas uveri da ima. Apsurdno je izvođenje dokaza iz devedesetih godina. Tužilac se u odgovoru na žalbu poziva na iskaze vojnih lica koji su u presudi ignorisani. Predlažem da se presuda preinači, a ne ukine, kako se n bi razvlačio mučan sudski postupak - rekao je Puđa.

Apelacioni javni tužilac rekla je da će detaljan odgovor na žalbu branioca Uroša Blažića izneti u delu koji nije otvoren za javnost, ali da je stav tužilaštva da Uroš Blažić zaslužuje kaznu doživotnog zatvora zbog zločina koji javnost neće zaboraviti, ali da, u skladu ssa zakonom, može da bude osuđen na maksimalno 20 godina zatvora.

Tužilac je istakla da nije tačno ono što je rekao Radiša Blažić u vezi sa tim da je "u pitnjau odmazda", istakla je da nije tačno da se samo gledalo da se dogodila tragedija, već da se posmatralo svako pojedinačno kriično delo i da je sve rađeno u skladu sa zakonom.

Tužilac je zatražila da budu odbijene sve žalbe, a da presuda bude potvrđena.

Kako je istakao sudija, od momenta kada bude završeno preglasavanja i doneta odluka o pravosnažnoj presudi za Uroša Blažića i njegovog oca, Apelacioni sud ima zakonski rok od 30 dana da presudu objavi.

Video: Članovi porodice ubijenih kod Mladenovca stigli u Apelacioni sud

"Sud nije poverovao Urošu"

Sudija izvestilac i predsedavajući sudskog veća Marko Jocić na zasedanju je ptočitao delove prvostepene presude i zaključke Višeg suda u Smederevu. On je rekao da je prvostepeni sud naveo sve dokaze i analizirao odbranu Uroša Blažića datu u tužilaštvu, ali i pred sudom, ističući da je Uroš Blažić rekao da je oružje našao na tavanu kuće u naselju Varovnice u Šepšinu u kojoj je sam živeo, prekriveno daskama i staklenom vunom i da je u pitanju bilo oružje njegovog oca, a da je kasnije na sudu rekao da je oružje nabavljao sam i da njegov ota radiša Blažić nije ni u kakvoj vezi sa tim oružjem.

Radiša Blažić je, naveo je prvostepeni sud u presudi, rekao da ne zna poreklo oružja iz kuće u kojoj ej živeo Uroš Blažić, da je njegov sin živeo sam, te da je sam verovatno nabavljao oružje. On je rekao da nije izvršio krivično delo i "nije znao da Uroš poseduje oružje". Takođe, sud je citirao starijeg Blažića koji je rekao da ne zna otkud lovački karabin, za koji je on imao dozvolu, kod Uroša.

Predsedavajući sudija apelacionog veća Marko Jocić rekao je i da je prvostepeni sud istakao iskaz svedoka Viktora Đorđevića, koji se družio sa Blažićem i da je Đorđević rekao da je, kada je kod Blažića trebalo da peku prase, Uroš Blažić izneo pištolj z akoji je rekao da pripada njegovom ocu, te da su taj pištolj koristili da ubiju prase. Takođe mu je rekao da puca u džak da proveri da li je pištolj ispravan i rekao da i sam vežba gađanje na džaku sa pesmkom. Prvostepeni sud je istakao u presudi i da je Đorđević rekao da mu je uroš u leto 2022. godine pokazao poštolj i školsku bombu i da "misli da je Uroš sve to dobio od oca".

Prvostepeni su je istakao, rekao je predsedavajući sudija, iskaze vojnih lica, koji su na ratištu bila sa Radišom Blažićem, a koja su pričala da Radiša Blažić nije dalje prijavio 11 ukradenih bombi, iako mu je skrenuta pažnja na to da su bombe nestale, kao i da ga je hapsila Vojna policija jer je pokušao da u Dubonu odnese delove srušenog aviona.

Prvostepeni sud je istakao da je na puški koju je koristio Uroš Blažić, a koja je imala izbrušeni serijski broj, izazvan serijski broj i da se on poklapa sa brojem puške koja je 2008. godine prodata Jugoimportu, a koju je Jugoimport kasnije otpremio kupcu iz Libije.

Sudija je, čitajući presudu prvostepenog suda, ukratko ispričao kako je došlo do masovnog ubistva u dva sela i istakao da prvostepeni sud nije prihvatio tvrdnje Uroša Blažića da nije prilazio žrtvama kako bi pucao u njih jer su veštačenja pokazala drugačije. Takođe, nije uvažen deo odbrane Blažića u kom je govorio o rome da su ga ljudi su selima provocirali i dobacivali mu i istaknuto je da ga je jedan od mladića u Malom Orašju pozvao da popije piće sa njima. Ta tvrdnja zasnovana je na više istovetnih svedočenja preživelih.

- U Duboni niko nije razgovarao sa njim. Na okupljene u školskom dvorištu pucao je rafalno. Okrenuo se da ide kada je čuo da Anđela Stevanović vrišti, a potom se vratio i pucao joj je u glavu - pročitao je sudija Jocić navode prvostepene presude.

Radiša Blažić s pištoljem u ruci

Kada je u pitanju Radiša Blažoić, prvostepeni sud je ocenio da je dokazano da je bio u dodiru sa pružjem, s obzirom na to da je na više komada oružja pronađen njegov DNK, uključujući pištolj Tokarev, koji je Uroš Blažić koristio tokom izvršenja masovnog ubistva. Sud se pozvao i na pušteni snimak na kom se čuju Uroš i Radša Blažić koji razgovaraju o sklanjanju oružja, što je, kako je navedeno, ukazivalo na to da je Radiša Blažić ipak znao da ima oružje u kući.

Takođe, porvostepeni sud nije prihvatio odbranu Radiša Blažića u kojoj je tvrdio da se radilo o jednom revolveru. Prvostepeni sud je takođe zaključio da nije tačno da Radiša Blažić nije znao da se protiv Uroša vodio maloletnički postupak, kao i da nije znao za šta se koristi koji kalibar municije, s obzirom na to da su u njegovom telefonu pronađene fotografije poziva u sud, sertifikata da može da drži snajpersku obuku, diplome za vojno steljaštvo, ali i fotografije Uroša i njega u streljani.

- Sud mu nije poverovao da sa sinom nikada nije pričao o oružju. Veštaci su rekli da je u pitanju fragilna ličnost, pasivno-agresivna ličnost, koja ima anksiozne poremećaje. Sud je ocenio da je on preneo oružje na tavan kuće u kojoj je živeo Uroš Blažić i da je znao da je njegov sin konflliktna osoba, kao i da je znao koje su posledice neadekvatnog čuvanja oružja. Sud je istakao da jebio vezan zakonom i Uroša Blažića osudio na maksimalnih 20 godina zatvora jer još nije napunio 21 godinu. Radiši Blažiću su kao otežavajuće okolnosti cenjene činjenice da je bio vojno lice, da je bio instruktor za obuku snajperista i da je znao za Uroševo problematično ponašanje - rekao je sudija Jocić čitajući presudu.

(Telegraf.rs)

Video: Neviđeni pljusak u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA