Šarićevim ljudima sudiće se i u Hrvatskoj: Označen kao šef OKG, DEA ga svrstala među najopasnije narko bosove

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U Hrvatskoj je potvrđena optužnica protiv Petra Ćosića Šarca, Manuela Vulića i još šest pripadnika njihovog klana, a ono što je ključno u delovanju tog klana jeste da je u pitanju hrvatski ogranak narko mreže Darka Šarića.

Na optužnici su se našla i imena Anta Vrcana, Marka Carevića, Dragana Krička, Olivere Čokare, Anđelka Oršulića i Gorana Vuka. Optuženi su za krijumčarenje najmanje 609 kilograma kokaina, organizaciju likvidacije Milana Milovca Ciglane i krijumčarenje oružja. Od podizanja optužnice do njenog potvrđivanja prošlo je dve godine.

Taj kriminalni klan, na čijem čelu je bio Darko Šarić, organizovao je međunarodnu mrežu za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu, čija je vrednost procenjena na više od 17 miliona evra. Droga je transportovana u brodovima, često skrivena u kontejnerima sa bananama i dopremana u hrvatske luke, uglavnom Ploče i Rijeku, odakle je dalje sitribuirana u države Evropske unije, gde je kilogram kokaina prodavan za 30.000 evra.

Petar Ćosić je sarađivao sa Milanom Milovcem, koji je bio desna ruka Darka Šarića i bio zadužen za organizaciju utovara u Ekvadoru. Međutim, nakon nesuglasica u vezi sa dobavljačima iz Kolumbije i Ekvadora, Petar Ćosić je navodno odlučio da likvidira Milovca. Govorilo se o tome da, ne samo što se uključenje Milovca u nabavku kokaina nije svidelo Ćosiću, već to nije odgovaralo ni vođi klana Darku Šariću.

Šarića sumnjičili za ubistvo Milovca

Za likvidaciju Milovca u jednom trenutku su sumnjičeni i sam Darko Šarić i njegov advokat Dejan Lazarević, kojima se sudilo u Srbiji i prvostepeno su osuđeni na šest i tri i po godine zatvora. Njihovom ogranku klana izrečene su presude zbog krivičnih dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljena proizvodnja, držanje nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, izazivanje opšte opasnosti, zloupotreba položaja i krivična dela iz Zakona o poverljivosti podataka, dok su oslobođeni za planiranje ubistva svedoka saradnika Nebojše Joksovića zbog nedostatka dokaza.

Prvi pokušaj likvidacije Milovca dogodio se 13. novembra 2020. godine u Gvajakilu u Ekvadoru kada je Milan Milovac teško ranjen u napadu dok se vozio motorom. Prema optužnici, Ćosić i Vulić su preko kriptovane aplikacije "Skaj" angažovali nepoznate osobe, poznate pod nadimcima Kronos i Korleone, da prate Milovca i pripreme njegovo ubistvo. Nakon što je preživeo prvi napad i prevezen u bolnicu, Vulić je navodno naredio da se likvidacija dovrši.

Ćosić je, kako se tvrdi, ponudio dodatnih 50.000 jedinica u nepoznatoj valuti, kao i 20.000 evra po osobi za likvidaciju policajaca koji su čuvali Milovca u bolnici. Za drugi pokušaj angažovana su dva Kolumbijca, ali plan je propao jer je jedan od njih uhapšen pre nego što je mogao da izvrši zadatak. Milovac je kasnije otpušten iz bolnice, ali mu se stanje pogoršalo i preminuo je od posledica ranjavanja 11. januara 2021. godine.

Darko Šarić jedan od najopasnijih narko bosova

Darka Šarića je američka DEA označila kao jednog od najopasnijih narko bosova Balkana. Zbog njegovih kriminalnih aktivnosti je 2009. godine pokrenuta je međunarodna operacija "Balkanski ratnik", iza koje je ostao krvavi trag - u obračunima u bivšoj Jugoslaviji i Južnoj Americi ubijeno je oko 30 ljudi.

Šarić je do sada osuđen za drogu, do nedavno mu se sudilo za pokušaj ubistva svedoka saradnika, za šta naposletku nije osuđen, ali jeste za brojna druga krivična dela. Takođe je u toku suđenje za pranje novca, kao i za vođenje klana sa Veljkom Belivukom i Radojem Zvicerom, gde mu se sudi za četiri ubistva u Grčkoj i druga krivična dela. Iako su mu prethodne presude bile ukinute, Darko Šarić je 2022. godine ponovo uhapšen zbog sumnje da je iz kućnog pritvora vodio tegovinu drogom i naručivanje likvidacija.

(Telegraf.rs)

Video: Video koji je nasmejao ceo region: Buco i krava za Nemačku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA