
Telefoni bez dokaza ili "očišćeni" nakon pada klana Belivuk: Šta se krije iza praznih uređaja i jakih šifri?
Na suđenju kriminalnom klanu Veljka Belivuka za sedam svirepih ubistava i druga krivična dela, ove nedelje započelo je ispitivanje forenzičkih veštaka koji su veštačili telefone, kompjutere, hard diskove i druge elektronske uređaje koji su oduzeti od pripadnika klana. Ono što se najviše istaklo tokom razgovora o tim veštačenjima je koji su pripadnici klana u telefonima u momentu njihovog oduzimanja imali sporni materijal koji može da se poveže sa krivičnim delima, kao i "Skaj" aplikaciju, a takođe i to da je većina telefona bila zaštićena tako da forenzičari nisu mogli da vide sadržaj.
Na suđenju održanom u ponedeljak veštak informatičke forenzike Anrija petodić rekao je da je veštačio "ajfon 7" i pripadajuću SIM karticu koji su oduzeti od okrivljenog Filipa Ivanovskog i da se na spisku aplikacija nalazila i kriptovana aplikacija "Skaj". Ipak, kako je telefon bio zaštićen do te mere da forenzičari uz pomoć softvera kojima raspolažu, nisu uspeli da izvuku nikakve lične podatke - pozive, poruke, fotografije - nije izvučena ni prepiska sa "Skaja".
Slična situacija bila je i sa "ajfonom" koji je oduzet od okrivljenog Borisa Karapandžića. Na njegovom telefonu bilo je moguće otvoriti "Skaj" aplikaciju, ali je ona, kao i većina kriptovanih aplikacija tog tipa, bila zaštićena šifrom koju forenzičari nisu mogli da dekodiraju.
Za ostale okrivljene, uključujući i Veljka Belivuka, veštak je istakao da u njima nisu pronađeni gotovo nikakvi podaci, da u mnogima uopšte nema poziva niti poruka, a svi telefoni imali su SIM kartice inostranih operatera i ICCID kodove, što bi potencijalno moglo da ukaže na to da su te kartice korišćene isključivo zbog "Skaj" aplikacije. Naime, većina pripadnika klana navodno je imala telefone na kojima su koristili samo "Skaj" aplikaciju. Primera radi, veštak Iskra Peneva je na suđenju održanom juče rekla da u telefonu okrivljenog Vojislava Đorđevića nije bilo istorije poziva, SMS poruka, niti korišćenja društvenih mreža, a dodala je da nije bilo moguće potpuno pregledati telefon jer je bio zaključan.
Forenzički veštak Miloš Jokić je na jučerašnjem suđenju govorio o 29 uređaja koje je veštačio, a svi su oduzeti od drugookrivljenog Marka Miljkovića. U pitanju su bili večinom mobilni telefoni, ali i SIM kartice i hard diskovi. Deo tih uređaja bili su toliko dobro zaštićeni da forenzički veštaci nisu imali alate kojim bi mogli da ih dekodiraju. Takođe, jedan telefon Marka Miljkovića vraćen je na fabrička podešavanja, a deo uređaja označen je kao neispravan.
I dok odbrana smatra da to što veštaci nisu uspeli da pronađu materijal koji može da se poveže sa izvršenjem krivičnih dela u telefonima okrivljenih, postavlja se pitanje zašto bi neko ko nema šta da krije imao toliko jaku zaštitu na telefonu da policijski i forenzički softveri koje Srbija ima ne mogu da je "probiju".

Srđan Lalić klanu sređivao "Skaj"
Okrivljeni saradnik Srđan Lalić, koji je potpisao sporazum sa tužilašvom i u zamenu za nformacije o delovanju klana sebi "osigurao" blažu kaznu od 18 godina zatvora, ispričao je da se on sam bavio prodajom "Skaja". On je takođe rekao da su "svi pripadnici grupe imali 'Skaj'" i da su preko te aplikacije razmenjivali fotografije iz skrivene prostorije još dok je bio u inostranstvu, pre nego što je postao aktivni pripadnik kriminalne grupe. On je objasnio i kako fotorgafije mogu da se uklone iz nečijeg "Skaj" telefona.
- Fotogrfije su poslate putem "Skaj" aplikacije. Kada se pošalje fotografija može da se povrati fotografija. U momentu kada se primeti da je primalac otvorio fotografiju i kada on izađe iz nje fotografija nestane sa aparata - istakao je Lalić.
On je objasnio da je, kao distributer "Skaja" znao ko ima koji nadimak i da je bio u intenzivnom kontaktu sa većinom ljudi kojima je prodao uređaje, a potom nabrojao kodna imena koja su članovi klana Veljka Belivuka koristili na toj aplikaciji.
- "Skaj" sam prvi put dobio pre ubistva na šinama od Belivuka i posle ubistva sam ga uništio. Drugi sam dobio 2018. godine i tada sam postao distributer. Takođe sam koristio i "Eko čet", koji je bio najveća konkurencija "Skaju". Te dve aplikacije su mogle da razmenjuju poruke, ali je to kasnije zbog sigurnosti ukinuto. Krajem 2018. putem oficijalne stranice "Skaj" sam podneo zahtev da budem distributer, odnosno partner. Stupio sam u kontakt sa rukovodstvom "Skaja", razmenili smo pin kodove i komunicirali - rekao je Srđan Lalić.
On je rekao da je "Skaj" u početku mogao da se aktivira samo na "blekberi" telefonima, a kasnije i na "nokijama" sa android sistemom, što je potom ukinuto i uveden je "Skaj" za "sjfon" i "gugl piksel". Upravo te dve marke bila je većina telefona sa stranim SIM karticama koji su oduzeti od pripadnika klana.
- Poslednja stavka je stavljanje SIM kartice. Holandska KPM koštala je 14 evra i bio je američki TNT čija je cena bila devet evra. U našoj zemlji "Skaj" je funkcionisao na dva mobilna operatera. Kartice je slao kontakt iz Nemačke. Što se tiče prodaje "Skaja", cena je bila 1.100 evra za šest meseci, 600 evra za tri meseca, to su bile neke minimalne cene, 250 evra za nedelju. U jednom momentu sam bio reprezent za Balkan, imao sam više agenata. Za Beograd su sa mnom sarađivali Ilija Kovačević, Balkan Skaj. Mrežu sam imao u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Austriji, Švajcarskoj, Sloveniji, Nemančkoj, Severnoj Makedoniji - ispričao je okrivljeni saradnik i dodao da je prodavao "Skaj" i pripadnicima kavačkog klana, među kojima je i njegov vođa Radoje Zvicer.
On je istakao da je u decembru 2020, godine imao uvid u oko 3.500 fotografija na "Skaj" telefonu Marka Miljkovića i da je vršio transfer tih fotografija kako bi mogle da budu sačuvane u slučaju da Marko Miljković izgubi telefon ili u slučaju hapšenja.
- U tom slučaju se telefon "prži" - pokreće se daljinska komanda koja uništava sav sadržaj na "Skaju" tako da nepovratno nestaje - rekao je Lalić, a ta njegova tvrdnja mogla bi da objasni vraćanje Miljkovićevih telefona na fabrička podešavanja ili neispravnost uređaja.

Telefoni "sprženi" nakon hapšenja
Pripadnici klana i njihovi branioci tvrde da su fotografije jezivih ubistava, kao i pripadnika klana, koje su navodno poslate na "Skaju" montirane. Oni takođe insistiraju na tome da su poruke koje su pripadnici klana razmenjivali i koje su dobijene od Francuske putem međunarodne pravne pomoći lažirane, s obzirom na to da su prikazane u "eksel" tabelama, čiji je sadržaj moguće menjati. Iako tvrde da ništa što je pronađeno na "Skaju" nije tačno, već namešteno i montirano, pripadnici klana i njihova odbrana svim snagama se bore da "Skaj" obore kao dokaz pred sudom, s obzirom na to da on svakako jeste jedan od glavnih dokaza, jer tela žrtava nema.
Visoka zaštita telefona bila je sastavni deo korišćenja "Skaja". Osim što su njegovi korisnici koristili kodna, a ne prava imena i imali kartice specijalno za korišćenje te aplikacije, postojala je mogućnost samouništenja poruka 30 sekundi nakon što su pročitane i one se nisu čuvale u memoriji telefona. Takođe, bilo je moguće da se uopšte ne vidi ni ikonica "Skaj" aplikacije, već da ona na telefonu bude prikazana kao kalkulator aplikacija u koju bi korisnik mogao da uđe tek nakon što ukuca šifru. navodno su korisnici "Skaja" imali i mogućnost korišćenja "panik šifre", koja bi telefonu bila komanda da uništi sve što se nalazi na telefonu, uključujući i listu kontakata.
Nakon toga, telefoni bi ostali prazni - upravo onakvi kakve su ih na veštačenje dobili forenzičari.
Navodno su postojale instrukcije da sadržaj "Skaj" telefona Veljka Belivuka i pripadnika njegovog klana bude uništen ukoliko budu uhapšeni, što je, navodno, i urađeno. Ipak, problem za pripadnike klana nastaje u momentu u kom francuske službe uveliko pre hapšenja rade na prikupljanju materijala sa "Skaja", a čega oni nisu svesni sve do hapšenja. Materijal, to jest presretnute poruke "Skaj" komunikacije koje su dobijene iz Franuske su dešifrovane, te su mnogi "Skaj" nalozi povezani sa vlasnicima, među kojima su i pripadnici Belivukovog klana, dok za mnoge naloge još nije otkriveno ko se iza njih krije.
(Telegraf.rs)
Video: Popodnevni špic kao i pljusak napravili su kolaps na pojedinim deonicama u prestonici Srbije.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гаргамел
Исход суђења ће бити да ће оптужени наплатити време проведено у притвору и нарушен углед у друштву.
Podelite komentar