Pravnica Sigurne kuće u Beogradu upozorava: Broj ubijenih žena raste, strahujemo šta će biti do kraja godine

A. S.
A. S.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Samo jedan poziv može spasiti nečiji život kada je reč o nasilju u porodici i femicidu, rekla je danas Mina Grašić pravnica iz Sigurne kuće u Beogradu, i dodala da je nažalost u Srbiji od početka godine bilo 12 slučajeva femicida.

Grašić je podsetila da su, nažalost, juče, samo u jednom danu, ubijene dve žene i jedno dete i da to predstavlja alarmantan podatak za naše društvo.

Govoreći o broju žrtava u odnosu na prošlu godinu, Grašić je rekla za Tanjug da broj žrtava ne opada i da je približno isti.

"Ne mogu govoriti o tačnim podacima koliko femicida je bilo prošle godine u ovo vreme, ali ono što mogu da kažem je da ukoliko se ovom dinamikom nastavi, mi smo u opasnosti da ta brojka bude veća nego što je bila prošle godine, kada smo imali 26 femicida", istakla je ona.

Odgovarajući na pitanje kako žena može da se zaštiti od nasilnika, u situaciji ako je već prijavljivala nasilje i šta je potrebno uraditi kako se ono ne bi ponovilo, uzimajući jučerašnji slučaj u Bajinoj Bašti, Grašić kaže da žene koje su ubijene u mnogim slučajevima su često mesecima ili godinama trpele nasilje.

"I to nasilje najčešće je bilo prijavljivano, međutim usled neodgovarajućeg odgovora institucija mi imamo posledice kakve imamo. Naš apel institucijama je da, pre svega, prvu prijavu uvek shvate ozbiljno, da rade brže i efikasnije, jer samo jedan poziv može biti poziv koji će spasiti život. Što se tiče slučaja koje smo imali u Bajinoj Bašti, gde je to nasilje bilo prijavljivano, gde je čovek imao mere zabrane, ono što možemo drugačije da uradimo sa takvim ljudima jeste da im se odrede veće kazne, da se zakonski uvedu veće kazne, da se odredi nadzor kada oni izađu iz zatvora kako bi se ovakve stvari sprečile", objasnila je ona za Tanjug.

Prema njenim rečima ipak postoji pozitivan pomak i da žene sve češće prijavljaju nasilje u porodici, ali to ne znači da to nasilje opada.

"Zato je mnogo bitno da o ovim temama razgovaramo, jer nasilje u porodici nikada nije privatna stvar, ono se tiče svih nas i naša je odgovornost da svi reagujemo", rekla je ona.

U Beogradu postoje tri Sigurne kuće, a dnevno u njima boravi oko 30 žena, neke od njih dolaze i sa decom, a zadržavaju se uglavnom tri ili četiri meseca, to zavisi od okolnosti, koliko je njima potrebno da se osnaže i nastave dalje, rekla je ona.

Govoreći o proceduri boravka žene u Sigurnoj kući, Grašić kaže da se oni trude da im pruže podršku i pomoć i da ih što je najvažnije ekonomski osnaže.

"U smislu pronalaska posla kada izađu iz kuće, da više ne zavise finansijski od nasilnika, jer to je najčešći razlog zašto se one vraćaju nasilniku, jer u tom trenutku drugi izbor nemaju. Mi primarno funkcionišemo kao savetovalište, tako da i žene kada izađu iz Sigurne kuće, one uvek kod nas mogu doći nazad po savet, podršku, razgovor. Mi pružamo i besplatnu pravnu pomoć, tako da šta god je potrebno u tom procesu i nakon izlaska iz kuće mi smo tu", rekla je ona.

Grašić je poručila svim ženama, ali i svim ljudima da ukoliko primete bilo koji znak nasilja uvek prijave, jer samo jedan poziv zaista može biti presudan i spasiti život.

U Bajinoj Bašti u kući u mestu Obajgora, sumnja se da je muškarac ubio suprugu i sina, a potom izvršio samoubistvo. U Nišu uhapšen je muškarac zbog sumnje da je nožem ubio svoju suprugu i njemu je određeno zadržavanje do 48 časova, a uz krivičnu prijavu biće priveden višem javnom tužiocu u Nišu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Muzej zaboravljenih umetnosti u Novom Sadu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bgd

    22. jul 2025 | 17:53

    Zene vise dz postuju svoje muskarce i svako nasilje ce da nestane.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA