Ukrajina osumnjičenima za atentat na Zvicera mora da isplati skoro 12.000 evra! Ovo je razlog
Osumnjičeni za pokušaj ubistva vođe kavačkog klana Radoja Zvicera Stefan Đukić, Milan Branković i Petar Jovanović već pet godina su u izratžnom pritvoru zatvora u Ukrajini, a kako još nije donesena presuda u tom slučaju, Evropski sud za ljudska prava je Vladi Ukrajine naložio da im isplati 11,7 hiljada evra odštete.
Optužnica za pokušaj ubistva Zvicera podignuta je protiv srpskih državljana Milana Brankovića i Petra Jovanovića, kao i crnogorskih državljana Emila Tuzovića i Stefana Đukuća, prosležena je Pečerskom okružnom sudu još u proleće 2021. godine, te je Evropski sud za ljudska prava 25. septembra ove godine doneo odluku u kojoj je utvrdio da je prekršen član Konvencije za ljudska prava koji garantuje svakoj osobi koja je uhapšena ili pritvorena da, bez odlaganja, bude izvedena pred sud, kao i pravo na suđenje u razumnom roku ili puštanje na slobodu do suđenja, uz moguće uslovljavanje jemstva. U pitanju je ključno pravilo za kontrolu zakonitosti pritvora, koje osigurava da niko ne bude dugo zadržan u pritvoru bez sudske odluke i da pritvor ne bude kazna.
Kako je objavio Detectiv info, službenici u Strazburu su jednoglasno zaključili da je pritvor trojice podnosilaca pritužbi bio preteran i primetili su nedostatak individualne procene i korišćenje "krhkog opravdanja" koje se iznova ponavljalo prilikom produženja preventivne mere pritvora. Evropski sud za ljudska prava tako je utvrdio da im je pritvorom, koji traje pet godina, povređeno pravo.
Odbor je 19. novembra ove godine razmatrao zahtev advokata optuženih da im se preventivne mere pritvora zamene kućnim pritvorom, a advokat se pozvao na odluku Evropskog suda za ljudska prava i dostavio četiri ugovora o najmu stana u Kijevu za svoje klijente. Predstavnik državnog tužilaštva je, s druge strane, sudu predstavio informacije o njihovoj kriminalnoj prošlosti.
Na osnovu rezultata revizije, sud je odbio da ublaži meru pritvora za četvoricu osumnjičenih, a ta odluka je trenutno u postupku žalbe u Apelacionom sudu.
Ukrajina odobrila izručenje Tuzovića
Kako je ranije preneo portal Dan, Ukrajina je odobrila izručenje Emila Tuzovića Crnoj Gori. Njemu se sudi po optužnici za planiranje ubistva pojedinih tužilaca, sudije i policijskih službenika u Crnoj Gori.
Žena ga spasila smrti
Pokušaj ubistva Radoja Zvicera se dogodio 25. maja 2020. godine u Kijevu kada su pripadnici suprotstavljenog škaljarskog klana pokušali da likvidiraju Zvicera koji se u Ukrajini skrivao sa porodicom. Ovaj napad Zvicer sigurno ne bi preživeo da sa ulaznih vrata zgrade njegova supruga nije iznenadila napadače i zapucala. Iako su sigurnosne kamere zgrade snimile Tamaru Zvicer kako repetira pištolj, ovo oružje nikada nije pronađeno.
Video: Snimak hapšenja Slobodana Kašćelana navodnog vođe Kavačkog klana
Radoje Zvicer je iz bolnice u Ukrajini je navodno poslao svojim saradnicima fotografiju, te se pohvalio da se Tamara porodila i da je dobio sina.
Navodno, nakon pokušaja ubistva Zvicera, Stefan Đukić (Mandić) i njegova grupa, imali su intenzivnu komunikaciju koju su navodno nastavili i nakon hapšenja. Kako je utvrdila istraga, komunikaciju su vodili preko kriptovane aplikacije "Skaj", koja je kasnije dekodirana u Francuskoj.
Navodno, u jednoj od komunikacija utvrđeno je da su vršili procenu koliko je jako obezbeđenje ukrajinskog zatvora i kakvi su uslovi za bekstvo, a konstatovali su i da u "prvoj žici nema struje". Naveli su da sa ovim planom "ne smeju da žure" i da je "sloboda na 20 metara od zgrade". Utvrđeno je da su ovu komunikaciju imali dok su u istom zatvoru u Kijevu, ali u različitim zatvorskim sobama.
(Telegraf.rs/Detektiv info)
Video: Koncert Električnog Orgazma u sali Amerikana Doma omladine Beograda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nebojša
Za 5 godina pritvora samo po 12 hiljada evra, 200 evra po mjesecu pritvora. Ali dobro bolje i to nego borci u Republici Srpskoj koji po mjesecu ratovanja dobijaju 3 KM (jedan i po evro). 45 mjeseci x 3 KM = 135 KM mjesečno dodatak. Isplata je počela od 2025 godine. Prethodnih godina od rata do 2025 isplata je bila jednom godišnje u januaru 50 evra za cijelu godinu za 45 mjeseci provedenih na ratištu. Jadnije ne može biti.
Podelite komentar