"Legao sam na Peđu, vikao da se sklone": Potresna ispovest porodice ubijenih u Arilju, Stefan svedok zločina

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 2

Pred Višim sudom u Užicu juče je izrečena presuda optuženom Branku Pušici kom se sudilo za ubistvo Predraga i Ivane Novaković, koje se dogodilo 31. decembra 2024. godine u kafiću u Arilju. Prvobitnom presudom, koja je ukinuta, Pušica je bio osuđen na 18 godina zatvora, iako mu je pretila doživotna robija. Sudija je sada u ponovljenom postupku doneo presudu kojom je Pušica osuđen na 20 godina zatvora.

Stefan Luković, najbolji prijatelj ubijenog Predraga, rekao je nakon presude da mu je Peđa bio najbolji drug i da je ubijen pred njegovim očima.

- Gledao sam kako ubica puca u njega, pokrio sebi glavu. Da ne pričam sada o sebi i tom događaju. Meni je Ivana jasno prišla i rekla: "Peđa opet ima problema sa Pušicom, opet ga nešto napada.". Okrenuo sam se ka njemu i video sam da već dva drugara stoje i Branko Pušica je bio izričit da nešto kaže. Peđa je toliko bio pogođen time da je sam sedeo, van tog stola gde smo bili. Ja sam mu poslao poruku, imam to u telefonu, ja sam dao to i sudiji: "Hajmo da se sklonimo odavde, loše izgledaš.". Nešto mu je Pušica rekao. Branko Pušica je nestao u tom momentu, u sledećem sam čuo "bam" iza moje glave. Okrenuo sam se i video Peđu. On je sačekao da Peđa padne, overio ga je tri puta. Čitao sam izveštaj lekara, njemu ruka nije drhtala. Dok je pucao, legao sam na Peđu i samo vikao: "Sklonite Ivanu!", ne znajući da je i ona ubijena. Bila je pet metara iza. Neću da veličam sebe, tu su bila još tri momka, Marko, Željko i ja, da je bilo koga hteo, da je nasumično pucao, možda bi neko od nas bio žrtva - ispričao je Stefan Luković.

Oglasio se Predragov brat

Nakon odluke sudije Višeg suda u Užicu, kojom je Pušica osuđen na 20 godina zatvora, oglasio se Predragov brat Nenad.

- Sud u Užicu i sudija Dejan Vlahović su omogućili ubici da se smeje čoveku koji je u Užičkom okrugu dobrovoljno dao 170 puta krv u poslednjih 50 godina. Milivoje Novaković je pola veka dobrovoljno pomagao svakome kome je pomoć bila potrebna davanjem svoje krvi u nadi da će se neki život spasiti - rekao je Nenad Novaković, brat ubijenog Predraga Novakovića.

On je, kako je rekao, "ponovo doživeo šamar od strane sudije".

- Taj šamar boli i sve nas. Na izricanju presude, sudija je Milivoju rekao da će se ubrzo njih dvojica videti na sudu u drugom postupku koji je on pokrenuo protiv istog. Kompletnoj javnosti je bila jasna manipulacija sudije Vlahovića, ali je sada pitanje zašto je kaznu povećao za 18 meseci. Kakav novi dokaz je našao? Meni lično je od starta bilo jasno da on sudi po nekom svom zakonu - dodao je Novaković nakon presude Branku Pušici.

Sredinom februara je održano pripremno ročište u ponovljenom postupku. Na pripremnom ročištu Branku Pušici prisustvovao je samo Milivoje Novaković, otac ubijenog Predraga i tast ubijene Ivane. Ostali članovi porodice nisu imali snage da ponovo prolaze kroz ceo proces.

Arilje, Branko Pušica, ubistvo, Predrag i Ivana Novaković, Milivoje Novaković MIlivoje Novaković; Foto: Telegraf

Svedočenje Ivanine majke

Na suđenju koje je održano 2. aprila pred Višim sudom u Užicu, svedočila je Gorica Blagojević, majka ubijene Ivane. Ona je rekla da je optuženi Branko Pušica planirao ubistvo mnogo pre nego što se ono desilo. Rekla je da je to zaključila jer je, prema njenim rečima, Pušica danima sedeo u automobilu ispred kuće u koju su Predrag i Ivana dolazili sa decom.

- Tu noć kada su nam saopštili da su ubijeni, starija unuka je pitala da li ih je ubio Branko Pušica. To je pitala jer je upozoravala roditelje da u njegovim očima vidi veliku mržnju - rekla je Ivanina majka.

Ona je navela i da je optuženi Branko Pušica sve smišljeno uradio jer je pucao u Predraga i Ivanu "u ono što su oni i bili".

Pojasnila je da je Predragu pucao u mozak jer je on bio, kako je rekla, mozak celog posla, poslovan i pragmatičan. Ivani je, kako je posvedočila, pucao u srce jer je ona bila duša od žene i "to zna celo Arilje". Dodala je i da Branko Pušica pucao u Ivanu dok joj je gledao u lice, kako bi pokazao nadmoć.

Budući da je Pušica na početku suđenja pokušao da ustane i da se obrati, a da ga je sudija u tome zaustavio, pretpostavlja se da je pokušao da se izvini, zbog čega je Ivanina majka rekla i da ima jednu molbu - a to je da Branko Pušica više nikada ne kaže da mu je žao.

- To je licemerje i ne znam kako ću reagovati - rekla je Ivanina majka.

Podsetimo, u ponovljenom sudskom postupku sudio je isti predsedavajući sudija koji je doneo prethodnu šokantnu kaznu, u kojoj je za dva teška ubistva za koje je zaprećena kazna doživotnog zatvora izrekao 17 godina zatvora i za nedozvoljeno držanje oružja godinu dana. Ukupno 18 godina zatvora.

Dvoje maloletne dece u sekundi je ostalo bez oba roditelja, a tužilac je u završnoj reči na suđenju za ubistvo u Arilju naveo da je zločin izvršen iz niskih pobuda i bezobzirne osvete.

Ubica Branko Pušica je, prilikom hapšenja policajcima izgovorio jezivu rečenicu - da mu je žao što ćerke ubijenih Novakovića nisu bile tu da završi posao!

Zbog toga, najbliži ubijenih živi u strahu šta će biti kada ubica njegovih najmilijih izađe na slobodu.

Posebno plaši činjenica da bi on mogao biti pušten posle dve trećine izdržane kazne na koju je ubica bio prvostepeno osuđen, praktično već za 10-11 godina.

(Telegraf.rs/Blic)

Video: Vojna vežba NATO-Srbija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    15. maj 2026 | 15:32

    I doživotna bi bila malo, za njega je SMRTNA KAZNA.

  • Dzesika

    15. maj 2026 | 15:31

    Bruka za pravosudje, takvog monstruma ne osuditi na doživotnu robiju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA