Prlić i ostali iz Haga poslali pismo Praljkovoj porodici: Čin vašeg Slobodana, našeg komšije iz ćelije A210, čin je upozorenja!

Uvedene su dodatne kontrole, pretresi, a prema jednom izvoru zatvorenici se noću bude svakih pola sata kako bi se proverilo da su živi

  • 8

Slobodan Praljak, hrvatski general koji je izvršio samoubistvo prošle nedelje u haškoj sudnici nakon što je proglašen ratnim zločincem, ne prestaje da privlači pažnju javnosti. Hrvati koji su sa Praljkom boravili u pritvoru u Hagu i koji su zajedno sa njim osuđeni na zatvorske kazne, poslali su pismo njegovoj porodici. U tom pismu oni izražavaju saučešće njegovim najmilijima i ističu da je Praljkov čin upozorenje međunarodnoj zajednici.

Hag osuo paljbu po Hrvatima: Još prihvatate zločine koje ste počinili

- Čin vašeg Slobodana, našeg suborca i komšije iz ćelije A210 već 14 godina, od istorijskog je značenja kojeg nismo ni svesni u ovome trenutku, čin upozorenja međunarodnoj zajednici i njenim telima koja na svojoj savesti nose njegov život - napisali su Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Milivoj Petković i Valentin Ćorić u pismu porodici pokojnog Slobodana Praljka, koji je zajedno sa njima pravosnažno osuđen na višegodišnje zatvorske kazne zbog ratnih zločina u Herceg-Bosni.

Provere zatvorenika i noću

Pismo izgleda zgužvano, što znači da je prošlo puno ruku. Ali, s obzirom na to odakle je stiglo, to nije ni čudno, piše Večernji list.

"Pritvorska jedinica UN-a, Hag, 1. decembar 2017.”, stoji u zaglavlju.

Naslovljeno je na porodicu Slobodana Praljka. Večernji list imao je uvid u to pismo, koje će biti odneseno u prostorije Hrvatskog generalskog zbora u Zagrebu i prepisano u knjigu žalosti koja je tamo otvorena za generala Praljka.

Foto: Tanjug/AP

- U potpunom uverenju i promišljenoj odluci vrhunske hrabrosti, vaš i naš Slobodan, žrtvujući život za istinu, iskazao je na jedini preostali način protest protiv nanesene nepravde – proglašavanja pravno i činjenično udruženog zločinačkog poduhvata, čiji su članovi ne samo mi osuđeni nego i hiljade drugih učesnika i vojnika HV-a i HVO-a i zvaničnika Republike Hrvatske i institucija Herceg-Bosne - piše na početku.

- Sud nije hteo da prihvati njegove i naše jasne dokaze o borbi za slobodu jednog naroda, s hiljadu primera podrške RH, HVO-a i Herceg-Bosne našoj Bosni i Hercegovini i pripadnicima muslimansko-bošnjačkog naroda, koji govore da je istina sasvim drugačija od one koju su konstruirala tela ovog ad hok suda - nastavlja se dalje u pismu.

Nakon toga sledi citirani odlomak, a potom još dva paragrafa. Žrtve ratnih zločina koji su bili predmet optužnice i suđenja u pismu se ne spominju.

Foto: AP/Tanjug

- Na organizovanoj misi u pritvoru molili smo za njegovu dušu i za sve nas da nas ne preplavi srditost, već uverenje u božansku pravdu. Pravdu koju je, kad već nije ovde na Zemlji, Slobodan dočekao u nekom mnogo boljem svetu od ovoga.

Kaća, Nataša, Nikola, Tanja, Zorane i svi ostali članovi porodice, primite najdublje saučešće i dignite glavu, kako bi vam to i Slobodan rekao u ovome trenutku - završava pismo.

Prema poslednjim nezvaničnim informacijama, komemoracija za generala Praljka, koju Hrvatski generalski zbor planira da organizuje u dvorani Lisinski u Zagrebu, najverovatnije će se održati u ponedeljak u 12 sati.

U Hagu nema novih zvaničnih informacija iz dve istraga koje se vode nakon Praljkovog trovanja cijanidom u sudnici, piše Večernji list.

Jednu vodi holandsko javno tužilaštvo, a drugu sam ICTY koji istražuje bezbednosne propuste. Nezvanično od upućenih izvora se saznaje da je u pritvorskoj jedinici UN-a u zatvoru u Ševeningenu značajno pojačan stepen bezbednosti.

Foto: AP/Tanjug

Uvedene su dodatne kontrole, pretresi, a prema jednom izvoru zatvorenici se noću bude svakih pola sata kako bi se proverilo da su živi. Sve to očigledno i zbog straha, odnosno jedne od pretpostavki iz istrage, da je čitav prostor kontaminiran ako se u jednom primeru pokazalo da je u njega unesen smrtonosni otrov.

Otrov je mogao da unese i sam?

Takođe nezvanično, u istrazi se barata i pretpostavkom da je Praljak i sam uneo otrov, bez pomoći ikoga spolja kad se poslednji put pre nekoliko godina vraćao sa privremene slobode u ćeliju u Ševeningenu.

Odnosno, da je cijanid u prahu potajno uneo i čuvao svih tih godina. Zvaničnih potvrda za takvu pretpostavku nema.

Foto: Tanjug / AP

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Čika Jova

    6. decembar 2017 | 15:28

    Upozoravali su ih i Srbi koji su u tom kazamatu ostavili živote, pa ništa. Došao je red da ih sad vi malo upozoravate, da vidite kako boli.

  • BIP BIP

    6. decembar 2017 | 15:04

    Od istorijskog značenja, kako da ne...sada još objasnite ko vas je nagovorio da srušite Jugoslaviju i stavite to na kraju u svoje školske udžbenike.

  • Jeretik

    6. decembar 2017 | 18:18

    I sta su hteli da kazu , da i pored svih zlocina mirno spavaju, i da moraju da ih bude , haha...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA