Jasmina nije mogla da nađe posao profesora, pa je zasukla rukave i bacila se na poljoprivredu: Posao joj cveta, a njeni proizvodi su bez pesticida i otrova (FOTO)

Jasmina pored svežeg povrća i voća proizvodi džemove, pekmeze, sokove, kao i kisele salate. Veći deo njenih kupaca su mlade mame, ali ima i dosta starijih ljudi, koji osim što žele da se hrane zdravo

  • 9

Diplomirani profesor engleskog jezika i književnosti iz Višića kod Čapljine Jasmina Šoše Ćušić, više poznata pod imenom “Domaće eko povrće i voće Jasmina”, već duže vreme uspešno proizvodi voće i povrće na jedan teži, ali zdraviji način, bez dodavanja pesticida i različitih otrova.

Valentina je ostala bez posla i odlučila da ode na selo: Imala je samo 300 dinara kusura, a za dve godine zaradila je kuću i auto. I živi prelepo (FOTO)

U razgovoru za agenciju “Fena” Jasmina kaže da zajedno sa četiri porodice obrađuje zemlju od čega je manji deo pod plastenicima.

- Jako mi je važno bilo da sam od samog početka imala veliku podršku svog muža i roditelja, tako da su mi bile odrešene ruke sto se tiče organizovanja i planiranja svega, od rasada do finalnog proizvoda i njegovog plasiranja -  ističe Jasmina.

Govoreći o vrstama kultura koje uzgaja, ona naglašava da tokom jedne godine, u različitim etapama, sadi jako puno različitih sorti povrća i voća tako da svojim kupcima može ponuditi blitvu, brokoli, karfiol, kelerabu, paradajz, paprike, krastavce, zelenu salatu, rikolu, luk, krompir, šargarepu, cveklu, rotkvice, peršun, celer, kupus, kelj, tikve, kukuruz, jagode, trešnje, višnje, kajsije, breskve, jabuke, kruške, limun, lubenicu, čeri paradajz, tikvice.

- Sve se uzgaja po sezonama, kada je određenoj kulturi sezona tada se i sadi, pušta se da sazri bez ikakvog požurivanja biljke. Sam taj proces uzgajanja nečega što je ljudima jako potrebno me fascinira, i jako sam ponosna na to što mi doprinosimo boljem zdravlju velikog broja dece u našem gradu i šire - kaže je Šoše Ćušić, dodajući da su je mnogo puta kupci obradovali svojim priznanjima kako je vrlo lako uočiti razliku između njenih proizvoda i onih koje kupe u prodavnicama.

Šoše Ćušić voće i povrće proizvodi na dve lokacije – u Višićima i Nevesinju u BiH.

- Ja sam se rodila u Višićima, a moj muž je poreklom iz Nevesinja, tako da smo spojili ta dva mesta koja su veoma plodna i mogu dosta toga da pruže - kazala je Šoše Ćušić.

Kada je o proizvodnji voća reč to je jedna vrlo posebna priča i jedan novi oblik ulaganja za Šoše Ćušić. Kako kaže, pre godinu dana krenula je sa prvim voćnjakom gde je zasađeno 500 stabala različitog voća u Nevesinju.

- Nakon što smo završili sa tim voćnjakom, ukazala nam se prilika da kupimo veliki komad zemlje u Nevesinju, i da nastavimo sa sadnjom voća. Uz finansijsku podršku jednog Hrvata i dva Bosanca sa američkim državljanstvom i jednog Amerikanca, kupili smo 6,4 hektara zemlje i zasadili još dodatnih 1.000 voćaka za početak, a iduće jeseni planiramo da sadimo još par hiljada - kazala je Šoše Ćušić.

Ona je pojasnila da će to biti jedinstven voćnjak na našim prostorima jer od samog početka se kreće sa eko uzgojem. U procesu proizvodnje voća i povrća Šoše Ćušić ima pomoć agronoma koji pomažu pri rešavanju bilo kakvih problema.

Eko proizvodi se mogu kupiti u Mostaru i Šoše Ćušić to najčešće radi preko svoje Fejsbuk grupe i stranice "Domaće eko povrće i voće Jasmina" koji imaju više od 10.000 članova. Povrće i voće kupcima se dostavlja tri puta sedmično kroz celu godinu.

- Drago mi je što vidim da ljudi, pogotovo mladi postaju ekološki svesni. Svi vidimo šta se događa oko nas, toliko bolesnih ljudi, alergične dece, i otrova je oko nas da je ljudima jednostavno prekipelo i gledaju da što zdravije hrane kako sebe tako i svoju porodicu - kazala je Šoše Ćušić, dodajući da nikada nema problema sa prodajom svojih proizvoda, štaviše, često se dogodi da nema dovoljne količine. Kupci su zadovoljni od samog početka i kada prepoznaju kvalitet uvek se vraćaju.

Šoše Ćušić pored svežeg povrća i voća proizvodi džemove, pekmeze, sokove, kao i kisele salate. Veći deo njenih kupaca su mlade mame, ali ima i dosta starijih ljudi, koji osim što žele da se hrane zdravo, vole tu mogućnost da im se sveže povrće donese na kućni prag.

Jedan od planova koje namerava da realizuje tokom ove godine je otvaranje radnje u Mostaru sa ekološkim voćem i povrćem kao i prijavljivanje na projekte u vezi sa podsticajima u poljoprivrednoj proizvodnji koje nudi država i nevladine organizacije.

Inače, Jasmina Šoše Ćušić ima 30 godina, majka je dva sina i u srećnom je braku već više od sedam godina. Po struci profesor engleskog jezika i književnosti, a ljubav prema poljoprivredi joj je kako kaže prenesena od dede, a posle i njenog oca. Nakon završenog fakultetskog obrazovanja, zbog nemogućnosti pronalaska posla, u struci obavljala je različite vrste poslova.

Nakon izvesnog vremena došla je na ideju da krene sa prodajom povrća preko interneta. Na samom početku proizvodnje i prodaje kupci su jako pozitivno reagovali i potražnja je svakim danom postajala sve veća.

- Nakon više od dve godine, radimo, gradimo, i ustrajemo u svojim planovima. Na početku nismo imali puno kultura u ponudi, ali smo već iduće godine napravili bolji raspored i počeli smo da uvodimo nove kulture koje su jako tražene, a koje u mestu gde stanujem do tada niko nije video niti zasadio - zaključila je Jasmina Šoše Ćušić.

Daljinac

(Telegraf.rs/mojahercegovina.com)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BOZA ZEMUNAC

    5. februar 2018 | 15:18

    Bravo,svaka čast.Srecno.

  • Roki

    5. februar 2018 | 20:17

    Sad ce politicke lopune sa svojim porezima da je guse jer im pravi konkurenciju. Oni uvoze smece i na tom se bogate a narod oboleva sve vise.

  • Apsurdistan

    5. februar 2018 | 21:37

    Srbija je bogata zemlja pošto je u mogućnosti da školovanog profesora engleskog jezika i književjnosti pošalje u poljoprivrednike!!! Da li je ikome jasno koliko je ovo besmisleno i skupo!? Koliko je uloženo u školovanje ove žene a radi manuelni posao onih kojim je dovoljno da znaju da čitaju i pišu!! Svaki rad se poštuje ali ona je protraćila 10 godina skupog školovanja da bi se našla tu gde je sada! Srbijo!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA