Stravična ispovest Save iz Goražda, koji danas živi u Africi: Moji roditelji su vođeni na streljanje, spasio nas je skok u nabujalu Drinu

Krili smo se u domu naših prijatelja nekoliko sedmica, nakon toga nas je uhapsila policija i proveli smo više od tri meseca u logoru, priča Savo Heleta

  • 12

Goraždanin Savo Heleta rizikovao je život da bi napustio taj gradić tokom rata devedesetih godina prošlog veka, a onda je otišao u SAD, pa u Afriku.

Heleta je 2008. godine napisao i knjigu o stradanjima svoje porodice u Goraždu – "Nije bilo moje vreme da umrem".

On je 1994. godine sa porodicom napustio rodni gradić plivajući niz hladnu i nabujalu Drinu. Sreću je pronašao daleko od rodne grude, prvo u Americi, a potom u Africi.

– Rat nas je zatekao u Goraždu, mnogo toga smo prošli. U aprilu 1994. godine smo pobegli – skočili smo u Drinu i plivali gotovo tri kilometra. Tada smo prvi put došli u Višegrad – priča Heleta.

Heleta je opisao dešavanja u Goraždu od 1992. do 1994. godine i rat koji je doživeo kao trinaestogodišnjak.

Kaže da su ga prijatelji iz Amerike, sa kojima je studirao, ubedili da napiše knjigu.

– Pisao sam o tom ratnom iskustvu, begu iz Goražda i periodu nakon rata. Knjiga opisuje užasne stvari koje smo doživeli, ali i mnogo normalnih, ljudskih situacija koje smo prošli – napominje Heleta.

Ratni život u Goraždu opisuje kao horor koji je trajao dve godine.

– Moji roditelji su vođeni na streljanje, krili smo se u domu naših prijatelja nekoliko sedmica, nakon toga nas je uhapsila policija i proveli smo više od tri meseca u logoru u centru gradića zajedno sa 70 srpskih civila. Posle toga, usledili su meseci gladovanja i česti napadi na moju porodicu – seća se Heleta.

U knjizi je pisao i o ljudima iz Goražda, Bošnjacima, koju su im pomagali na razne načine i tako ih mnogo puta spasili, te patnji i stradanju svih ljudi u Goraždu.

Pisao je i o svom putu od mladića željnog osvete do osobe koja ostavlja mučnu prošlost iza sebe i danas promoviše mir.

Knjiga "Nije bilo moje vreme da umrem" za sada je dostupna samo na engleskom jeziku. Savo Heleta navodi da postoji veliko interesovanje za knjigu u BiH i Srbiji, ali i širom sveta među ljudima koji su odavde i ne razumeju engleski.

– Želim da knjiga izađe na srpskom posebno zbog mojih roditelja, koji su glavni junaci knjige, a ne mogu da je pročitaju dok ne bude prevedena na srpski – ističe on.

Za vreme studija u Americi dobio je priliku da nastavi obrazovanje u drugom delu sveta. Njegov izbor bila je Južna Afrika, gde danas živi.

– Bio sam tamo između januara i juna 2005. godine i dopao mi se univerzitet na kojem sam studirao i na kojem danas radim u Port Elizabetu, na obalama Indijskog okeana. Imao sam sjajno iskustvo tokom studiranja i putovanja po samoj zemlji, a tada sam upoznao i devojku iz Južne Afrike, sadašnju suprugu - navodi Savo.

Supruga je, kaže, glavni razlog što se vratio u Južnu Afriku nakon završenih studija u Americi.

Na doktorskim studijama fokusirao se na BiH, Južni Sudan i Somalilend. Njegovo iskustvo preživljavanja uticalo je na izbor studiranja kako bi shvatio zašto nastaju konflikti među ljudima.

– Radio sam mnogo sa vojskom i Vladom Južnog Sudana, ali dok smo bili tamo nismo mogli da primetimo da će se taj rat ponoviti. Veoma sam vezan za tu državu i mnogo mojih radova i istraživanja su zasnovani na tome – napominje Heleta.

Povodom krsne slave opštine Višegrad – Male Gospojine, Savo Heleta odlikovan je opštinskom poveljom za izuzetne rezultate koje je postigao tokom školovanja i rada.

– Nisam imao priliku da budem tu zbog posla i veoma mi je žao zbog toga. Želim da zahvalim opštini Višegrad i načelniku Mladenu Đureviću jer su me se setili. Mnogo mi znači ta povelja i nadam se da ću u budućnosti imati radove kojim ću opravdati očekivanja – naglašava Heleta.

On poručuje da je potrebno imati sreće i biti na pravom mjestu u pravo vreme, ali i raditi da bi se došlo do cilja i uspeha.

Savo Heleta rođen je 1979. godine. Živeo je u Goraždu sa majkom Gordanom, ocem Slavkom i dve godine mlađom sestrom Sonjom. Nakon završene srednje škole, radio je program osmišljen da pomogne mladima u BiH da postanu lideri u svojim zajednicama.

Godine 2002. dobio je stipendiju za studiranje u SAD. Savo je 2006. diplomirao na Univerzitetu u Minesoti, na smeru Istorija i poslovni menadžment.

On trenutno živi u mestu Port Elizabet, u Južnoj Africi. Završio je master studije iz oblasti transformacije i upravljanja konfliktima na "Nelson Mandela metropoliten" univerzitetu u januaru 2009. godine.

U svom istraživanju, Savo se fokusira na sukobe unutar država, duboko ukorenjene sukobe, sukobe oko osnovnih ljudskih potreba i pregovore koji mogu doneti trajni mir.

(Telegraf.rs/Srna)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nesa

    25. februar 2019 | 17:17

    Svaka cast coveku imao ke srece da ne nastrada.I eto neka snaga ga je terala pa je postao ono sto je sada.Ziv bio.

  • Acika

    25. februar 2019 | 21:01

    Vole bih da procitam knjigu. Ima na milione ljudskih sudbina pa ih je potrebno sastaviti u mozaik i imati njihovu istinu koja nije "zvanicna" i u sluzbi propagande. Nadam se da je spomenuo hrabru I pozrtvovanu Dr. Dusicu Vujasic iz bolnice u Gorazdu. O njoj mogu samo da saznam iz strane stampe I sa kompjutera.

  • Boki

    25. februar 2019 | 16:00

    Strašno zato je Slovačka najsigurnija . Pozdrav iz jake i stabilne Slovačke

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA