Evo kako su Crnogorci objasnili što neće da otvore granicu sa Srbijom: "Nema to veze sa državom"

Senad Begić je rekao da je "zadatak Instituta da štiti zdravlje građana", i da je "samo iz tog razloga" doneta odluka da se granice Crne Gore otvore samo za pojedine države

  • 55
Zastava Crna Gora Foto: Pixabay.com

Odluka Crne Gore da ne otvori granicu sa Srbijom izazvala je popriličnu buru u regionu. Premijer Crne Gore Duško Marković juče je saopštio da će Crna Gora prvih dana juna otvoriti granice "za one zemlje koje budu ispunjavali epidemiološke kriterijume Instituta za javno zdravlje".

Pojasnio je da će se granice otvarati za one zemlje u kojima je broj zaraženih 25 u odnosu na 100.000 stanovnika.

- Prve zemlje su Hrvatska, Slovenija, Austrija, Nemačka, Mađarska, Albanija, Grčka... - rekao je Marković.

Treba napomenuti da je Srbija donela odluku da od 1. juna otvori granicu sa nekoliko susednih država, među kojima je i Crna Gora, međutim, građani Srbije neće moći da putuju u tu zemlju bez testiranja i izolacije.

Nakon ovakve odluke susedne države Srbija je ostala pri odluci da ne zatvara granice za državljane Crne Gore.

- Srbija neće zatvarati granice za crnogorske građane, kao što je to uradila Podgorica za građane Srbije, ali će biti zatvorena za crnogorske mafijaše i kriminalne klanove - poručila je premijerka Ana Brnabić.

Dan nakon donošenja odluke oglasili su se iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, gde su pokušali da opravdaju ovakvu odluku vlasti.

Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje je rekao da se odluka vlasti nije odnosila ni na jednu zemlju ponaosob.

Begić je u jutarnjem programu crnogorske televizije rekao da je "zadatak Instituta da štiti zdravlje građana", i da je "samo iz tog razloga" doneta odluka da se granice Crne Gore otvore samo za pojedine države.

Komentarišući odluku crnogorskih vlasti da se granice otvore samo prema pojedinim državama "koje ispunjavaju epidemiološke kriterijume", Begić kaže da veruje da će sve države relativno brzo postići ovu stopu i da ne vidi razlog za ljutnju.

Zadatak Instituta za javno zdravlje je da štiti građane Crne Gore. Odluka se nije odnosila ni na jednu državu ponaosob, već na one zemlje u kojima je broj zaraženih 25 i manje u odnosu na 100.000 stanovnika. Registrovani slučaji nam nisu u fokusu. Fokusirali smo se na aktivne učesnike, koji u ovom trenutku mogu da šire infekciju dalje. Gledamo broja aktivnih učesnika u odnosu na broj stanovnika - rekao je Begić.

Govoreći o otvaranju granica, on je rekao da bi bio neiskren kada bi rekao da ga to ne plaši.

Plaši me kompletan međunarodni saobraćaj, razmena ljudi. Svaki masovni priliv predstavlja rizik za male zdravstvene sisteme kao što je naš. U ovom trenutku smo mnogo spremniji nego što smo bili, ali treba biti realan i iskren. Radićemo sve u našoj moći da štitimo i unapređujemo zdravlje građana u Crnoj Gori - dodao je Begić.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mi

    26. maj 2020 | 12:15

    Evo mi dolazimo u grupama iz Ciriha, ali ne u crnu goru nego u Grcku i SRBIJU..

  • Da li je realno???

    26. maj 2020 | 11:53

    To Senade kad je Crna Gora dočekala da je ti "BRANIŠ" od Bratske Srbije!!! Svaki dalji komentar je suvišan. Tužno i žalosno ali ima i jedna mnogo dobra stvar. A to je što neće takvo stanje trajati još dugo!!! Sat otkucava tik-tak, tik-tak...

  • Pavke

    26. maj 2020 | 11:51

    Živela bratska Grčka!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA