≫ 

29 godina od smrti novorođenčadi u Banjaluci: Jedina beba koja je preživela, preminula sa 13 godina

Do 19. juna 1992. godine u Banjaluci je umrlo 12 beba, koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice; Nestašica je bila posledica blokade srpske teritorije koju su vršile hrvatske i muslimanske vojne snage u reonu Semberije

  • 4
Beba, inkubator Foto: Pixabay

U bolnici u Banjaluci 22. maja 1992. godine umrla je prva beba zbog nestašice kiseonika jer SAD i ostale zapadne zemlje, tokom borbi u građanskom ratu u BiH, nisu dozvolile dopremanje humanitarne pomoći vazdušnim putem zapadnom delu Republike Srpske, prenosi Srna.

Do 19. juna 1992. godine u Banjaluci je umrlo 12 beba, koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Na Odeljenju za intenzivnu negu u banjalučkom porodilištu umrlo je 12 novorođenčadi usled nedostatka kiseonika potrebnog za adekvatan tretman.

Nestašica je bila posledica blokade srpske teritorije koju su vršile hrvatske i muslimanske vojne snage u rejonu Semberije.

Upućeni su mnogi apeli za pomoć putem radija, televizije, “Glasa Srpske” i ostalih medija, ali, iako su predstavnici Unicefa i ostalih međunarodnih humanitarnih organizacijama bili dobro upoznati o ovom problemu, avion sa bocama kiseonika je nekoliko dana čekao dozvolu za poletanje, koju na kraju nije dobio.

Nedugo zatim, zbog nedostatka kiseonika, umire 12 novorođenčadi na Klinici za dečije bolesti u Banjaluci. Iako su doktori pokušali da upotrebe industrijski kiseonik, koji su dobili od Vojske Republike Srpske i nekoliko privatnih preduzetnika, kao i nekoliko građana, to je bilo nedovoljno.

Slađana jedina preživela beba

Slađana Kobas, rođena 18. juna 1992. godine, jedina je preživela beba u periodu od 22. maja do 19. juna 1992. Zbog nedostatka kiseonika ozbiljno joj je bilo narušeno zdravlje, pa je imala trajno oštećenje vida, mozga i pluća, a kasnije se bezuspešno borila sa rakom kostiju.

Slađana je preminula 9. februara 2006. u 13. godini.

"Koridor života"

Četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posledice za celi život. Ove smrti, kao i sve veća nestašica osnovnih životnih potrepština, bile su razlog za veliku vojnu operaciju “Koridor”, gde su se snage Vojske Republike Srpske sukobile sa hrvatskim (HV i HVO) i muslimanskim (takozvana Armija BiH) vojnim snagama.

Sukobi su trajali od 14. do 26. juna 1992. godine i završili se probojem blokade.

Kasnije u narodu ova istorijska vojna pobeda je nazvana “Koridor života”, jer je omogućila nove živote, kako je i sam general Vojske Republike Srpske Momir Talić rekao: “Neću da deca više umiru”.

Služen parastos 

Na Novom groblju u Banjaluci danas je služen parastos i položeni su venci povodom 29 godina od smrti 12 beba.

Cveće su na spomenik 12 beba položili njihovi roditelji, predstavnici Republičke i banjalučke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jelena

    22. maj 2021 | 11:25

    Ko nosi ove jadne bebe na duši?

  • Рајко

    22. maj 2021 | 12:00

    Ово намерно убијање беба не сме да буде заборављено никада, никоме од саучесника! Погрешно је западне зликовце звати "Међународна заједница". Тиме се прави натачан утисак безизлазности. НАТОвци су мањи део света, са опадајућим значајем.

  • Laki

    22. maj 2021 | 10:44

    Ima tu puno raznih verzija. Nekoliko knjiga je napisamo. Citao sam tri knjige.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA