Vreme čitanja: oko 2 min.

SAD upozoravaju Hrvatsku na novu opasnu drogu: "50 puta je jača od heroina"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Od ove droge u Americi dnevno umre oko 300 ljudi

  • 0
DEA Foto: Tanjug/AP

Direktorka Agencije za suzbijanje kriminaliteta droga (DEA) En Milgram razgovarala je sa hrvatskom ministrom unutrašnjih poslova Davorom Božinovićom o jačanju bezbednosne saradnje u borbi protiv trgovine drogom.

Američka zvaničnica je tom prilikom izrazila posebnu zabrinutost zbog sve veće zloupotrebe fentanila, nove pošasti na američkom narko tržištu od koje dnevno umire čak 300 ljudi, prenosi Index.hr.

Reč je o do sada najopasnijoj i najbrže rastućoj sintetičkoj drogi koja je čak 50 puta jača od heroina i može izazvati trenutnu zavisnost, kazala je Milgram.

SAD žele da sarađuju s Hrvatskom kako se ta sintetička droga ne bi počela širiti na području Hrvatske i EU.

Primećeno je da se primese fentanila stavljaju i u ostale vrste od ranije prisutnih opijata. Iako na američko tržište stiže iz zemalja Južne Amerike, supstance za njegovu izradu dolaze s azijskog tržišta, dodala je Milgram.

Borba protiv organizovanog kriminaliteta droga ne može se voditi lokalno ni regionalno već globalno, kazao je Božinović u izjavi Hini.

Hrvatska nema problem s fentanilom, još uvek

Pomoćnik direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravlje za suzbijanje zloupotrebe droga Željko Petković kaže da SAD poslednjih 10-ak godina imaju problem zbog opijatskih zavisnosti.

"Imaju i veliki problem smrti od predoziranja. Prošle godine su imali više od 100.000 smrtnih slučajeva, mahom je to bio fentanil. Što se tiče fentanila, on je sintetički opijat, ima svoju primenu u medicini, ali je problem u tome što su male količine dovoljne da bude opasan. Od jednog grama možete napraviti 600 uličnih doza. Poređenja radi, tona heroina je 20 kilograma fentanila", kaže Petković za Dnevnik Nove TV.

Kako kaže, fentanil je vrlo jeftin, preplavio je američko tržište, većina toga dolazi iz Meksika. I Evropa je svojevremeno imala problema s fentanilom usled nestašice heroina. Pre svega Letonija, Norveška, Estonija, dodaje on.

"Proizvodnja je vrlo jeftina i nije potrebna neka posebna tehnologija. Lagan je za krijumčarenje jer mu je potrebna mala masa i ono što je jako bitno oni koji kupuju i oni koji prodaju vrlo teško to mogu dozirati i primenjivati", rekao je Petković.

Pojasnio je kako droga deluje na čoveka i kakvu smrt uzrokuje. Najčešće dolazi do prestanka disanja, a problem je što osoba koja ga uzme nije ni svesna da će doći do prestanka disanja i da će se predozirati, to je njegova najveća opasnost.

"Hrvatska nema problem s fentanilom, još uvek. To je dobro. Ali sistem zdravstva se priprema i trenutno smo uveli radnu grupu koja će se baviti uvođenjem aloksona u kućnu upotrebu jer je to jedini lek koji može sprečiti trenutno delovanje fentanila", rekao je on.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA