
UPOZORENJE! Ovaj prizor možete videti na plaži u Hrvatskoj, ali ne dirajte ništa, jer to je VAŽNO GNEZDO
Sve prisutniji tragovi ljudske aktivnosti u prirodi dovode do toga da je životinja sa slike iz Hrvatske postala ugrožena, a ugrožena je zbog regulisanja reka, izgradnje hidroelektrana, vađenja šljunka i peska, kao i zbog ljudskog ometanja – veslanja, pecanja, kupanja i sličnih aktivnosti. Mala čigra je simbol žive, prirodne reke.
Njen opstanak govori o zdravlju rečnog ekosistema koji deli sa drugim ugroženim pticama, poput bregunica, vodomara i pčelarica. Strogo je vezana za prirodna rečna staništa i odbija da se gnezdi na veštačkim platformama.
Zbog toga se mala čigra (Sterna albifrons) nalazi na spiskovima raznih direktiva, pravilnika i zakona o zaštiti prirode i strogo je zabranjeno njeno hvatanje, ubijanje, uznemiravanje i uništavanje gnezda ili staništa ove elegantne ptice.
Uskih krila i rašljastog repa, telo male čigre savršeno je prilagođeno lovu na sitne ribe u plitkim priobalnim zonama reka. Mladunci su sivo-smeđe-žute boje, što ih čini gotovo nevidljivima na šljunkovitim i peščanim ostrvima bez vegetacije.
U Hrvatskoj, mala čigra se gnezdi isključivo na Dravi, u Koprivničko-križevačkoj županiji, a s obzirom na to da tamo gnezdi svega četiri do sedam parova, svako gnezdo je dragoceno.

Poziv na odgovorno ponašanje
Kako bi zaštitili staništa jedne od najređih gnezdarica u Hrvatskoj, članovi projektnog tima DRAVA LIFE apeluju na sve posetioce reke Drave da izbegavaju hodanje po sprudovima od kraja aprila do kraja jula, da posmatraju ptice sa distance i informišu druge o važnosti zaštite male čigre.
U tom periodu, male čigre se vraćaju na šljunkovite i peščane sprudove Drave kako bi izvele svoje mlade:
„Pažnjom i odgovornim ponašanjem omogućavamo malim čigrama da mirno gnezde i odgajaju ptiće, čime doprinosimo očuvanju ove strogo zaštićene vrste.“
„Da bi se očuvali poslednji parovi male čigre koji se gnezde, potrebno je obnoviti dinamiku reke i dozvoliti Dravi da stvori nove šljunkovite i peščane sprudove, kao i sprečiti uznemiravanje ptica tokom sezone gnežđenja. Upravo je to bio jedan od glavnih ciljeva projekta DRAVA LIFE, u kojem su Hrvatske vode, WWF, Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek i javne ustanove za zaštitu prirode iz Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Varaždinske županije udružile snage i zajednički radile na stvaranju primera dobre prakse obnove reka u Hrvatskoj i regionu“, podsetili su.
Drava je deo UNESCO-ovog Petodržavnog rezervata biosfere Mura–Drava–Dunav, kao i Natura 2000 mreže, dodali su i poručili:
„Očuvanjem male čigre, čuvamo ne samo jednu vrstu, već celokupno bogatstvo tog jedinstvenog rečnog ekosistema.“
(Telegraf.rs / Dnevnik.hr)
Video: Vremenska prognoza sa Đorđem Đuriće: Stiže nevreme sa kišom i olujnim vetrom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.