
Penava predao zahtev za uklanjanje kapele Vukašinu Šoškočaninu i još 10 srpkih spomenika u Hrvatskoj
Predsednik Domovinskog pokreta Ivan Penava predao je danas županijskoj upravi u Vukovaru zahtev za uklanjanje nadgrobnog spomenika podignutog Vukašinu Šoškočaninu, Srbinu iz Hrvatske, koji se nalazi u Borovu, kao i još desetak srpskih spomenika koji, kako smatraju, ispisanim napisima vređaju nacionalna osećanja Hrvata.
Zahtev je podnet u skladu sa nedavno usvojenim Zakonom o grobljima, koji predviđa uklanjanje nadgrobnih spomenika posle 30. maja 1990, sa porukama koje, kako se navodi, "veličaju agresorsku vojsku" i vređaju nacionalna osećanja Hrvata.
Osim zahteva za uklanjanje kapele Šoškočaninu, Penava je sa poslanicima DP-a predao i zahtev za uklanjanje desetak nadgrobnih spomenika u Vukovarsko-sremskoj županiji.
Penava tvrdi da priča o uklanjanju spomenika srpskim žrtvama nije ni protiv jedne vere ili nevere, ni pisma ni nepismenosti, već da je reč o zaštiti ustavne vrednosti i vrednosti koje se tiču Domovinskog rata.
Precizirao je da su županijskoj upravi u Vukovaru podneli deset prijava za uklanjanje neprimerenih spomenika.
Prema rečima Tomislava Josića, za nekoliko dana slične prijave Domovinski pokret će podneti i u Šibensko-kninskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji.
"Ovaj zakon smo mi inicirali u Saboru i srećni smo da je usvojen", kazao je Josić.
Dodao je da se neće uklanjati spomenici ispisani ćirilicom, nego samo oni za koje se proceni da vređaju dignitet i pijetet Domovinskog rata.
Inicijativu za donošenje novog Zakona o grobljima, u koji je ugrađena odredba o uklanjanju spomenika koji vređaju ili omalovažavaju Domovinski rat, podstakao je Domovinski pokret godinama, insistirajući na uklanjanju spomenika vođe pobunjenih Srba u današnjem Borovu, a predratnom Borovu Selu 1991. godine, Vukašina Šoškočanina. Reč je o spomen-ploči koja se nalazi na mesnom groblju u Borovu, a na kojoj je pisalo kako je "Šoškočanin narodni heroj, a hrvatsko tlo se proglašavalo srpskim", uklonjena je u novembru prošle godine. Ne zna se ko ju je uklonio.
Penava je u izjavi novinarima u Vukovaru rekao da nije tačno da bi njegovim ulaskom u Vladu bilo osnovano tzv. ured za ideologiju, naglasivši da je on zainteresovan za rešavanje pitanja zločina jugoslavenskog komunističkog režima i njihovih brojnih žrtava.
"Lično mi funkcija kao funkcija nije privlačila ako se ne mogu prepoznati u njoj. U tom kontekstu danas su još otvorene sve opcije, i ulazak u Vladu kao potpredsednik, ali i ono što sam inicirao ispred Domovinskog pokreta, a tiče se rešavanja zločina koje je počinila ili su počinjeni za vreme režima Komunističke partije", izjavio je Penava u Vukovaru.
Naglasio je da mu je cilj da obezbedi dostojanstvo desetinama hiljada ljudi koji su bili žrtve jugoslavenskog komunističkog režima te da bi se te istrage vodile po pravilima. Dodao je da se ne bi osnivalo nikakvo ministarstvo za ideologiju, već bi se najverovatnije radilo o nekom državnom telu koje bi se bavilo pitanjima žrtava komunističkog režima.
"Rešavaju se detalji, ne patim od funkcionerskog nivoa. Gledamo kako ćemo to zakonski izvesti, zato ne istrčavamo, a ove sedmice bi skoro sve moglo biti poznato", kazao je Penava, preneli su hrvatski mediji.
Prethodno je i premijer Andrej Plenković demantovao priču o osnivanju 'ureda za ideologiju' koji bi vodio predsednik DP-a, rekavši da Penavu zanimaju teme identifikacije žrtava nakon Drugog svetskog rata i da se razgovara o komisiji.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Žena automobilom probila rampu i pokosila ljude ispred hrama Hristovog vaskrsenja: Drama u Podgorici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.