
Jezivi detalji s izricanja presude monstrumu iz Daruvara: Kada je čuo šta je dobio rekao je samo jednu reč
Županijski sud u Bjelovaru izrekao je maksimalnu kaznu Krešimiru Pahokiju zbog šesterostrukog ubistva i ranjavanja u daruvarskom domu za stare. Nikada nije objasnio šta ga je navelo na takav zločin.
U tišini sudnice Županijskog suda u Bjelovaru okončano je jedno od najpotresnijih suđenja u savremenoj hrvatskoj istoriji. Krešimir Pahoki, penzionisani vojni policajac, proglašen je krivim za šesterostruko ubistvo i niz ranjavanja koje je 22. jula 2024. godine počinio u Domu za starije osobe Vianey u Daruvaru, piše 24sata.hr.
Nakon više od pola sata čitanja presude, Pahoki je hladno i kratko izgovorio samo jednu reč: "Doviđenja".
Na njegovom licu nije se mogla pročitati nijedna emocija, a pogled, koji je tokom celog izricanja kazne bio uprt u sudiju Maju Sikoru, ostao je nepomičan čak i nakon što je čuo jedinstvenu presudu - 50 godina zatvora.
U sudnici su bili prisutni novinari i pravosudne službe. Pahokija su na ročište doveli iz bjelovarskog pritvora, uz pratnju dva pravosudna policajca. Kretao se polako, pomoću štake, zbog bolova u nozi. Odavao je utisak pribranosti, gotovo ravnodušnosti. Teretilo ga se za ukupno 13 krivičnih dela: pet teških ubistava, jedno ubistvo, šest pokušaja ubistva i nezakonito posedovanje oružja.

Tužilaštvo je jasno istaklo da se radi o hladnokrvnom zločinu čoveka koji je ispalio 14 metaka, dvaput punio revolver i zatim mirno odšetao do obližnjeg kafića, gde ga je policija uhapsila bez otpora. U napadu je ubijeno šest osoba: negovatelj Damir Fijala, Pahokijeva majka i još četiri korisnika doma. Još šest osoba je ranjeno, neki teško.
Tokom višemesečnog postupka u sudnici su svedočili vlasnica doma, zaposleni, komšije, radnici hitne pomoći, policajci, prijatelji i poznanici. Svi su pokušavali da rasvetle šta je prethodilo krvavom pohodu. Odgovora na pitanje "zašto?" nije bilo. Pahoki je ćutao.
"Branio sam se kad je bilo potrebno", izjavio je u svojoj odbrani i dodao: "Pozdravljam sve hrvatske branitelje."
Psihijatrijsko veštačenje pokazalo je da je Pahoki bio potpuno uračunljiv u trenutku zločina. Stručnjaci su utvrdili osobine narcisoidnog i disocijalnog poremećaja ličnosti, ali ništa što bi umanjilo njegovu krivičnu odgovornost. Drugim rečima, znao je šta radi.
Tužilaštvo je u završnoj reči istaklo da su dokazi nepobitni: Pahoki je došao u dom s namerom da plati dug za smeštaj majke, ali je sa sobom poneo pištolj.
"Nakon kraćeg razgovora s vlasnicom počeo je da puca, nije pazio ni na koga", rekli su na sudu.
Njegova advokatica Marina Lacković pokušala je da ospori pojedine tačke optužnice, konkretno: rodno zasnovano ubistvo, pokušaj ubistva medicinske sestre i napad na poznanika Damira Kusa, koji se dogodio mesec dana ranije ispred Vatrogasnog doma u Donjem Daruvaru. Sud njene argumente nije prihvatio. Nakon što je sutkinja izrekla presudu, sudnicom je zavladala tišina. Čulo se samo šuštanje papira i poneki tihi uzdah prisutnih. Policajci su odmah nakon presude Pahokiju stavili lisice i izveli ga iz sudnice, a on je kratko poručio: "Doviđenja".
Nakon presude novinari 24sata.hr kratko su razgovarali s jednom od zaposlenih u Domu Vianey.
"Ne mogu ništa da kažem... Jednostavno ne mogu. Sve nas je to jako potreslo", rekla je tiho i požurila dalje, izbegavajući kamere i poglede prolaznika.
Pahoki nije pokazivao ni trunku kajanja. Njegova advokatica je nakon presude rekla da njen klijent ne želi da ona komentariše ovu nepravosnažnu presudu. Na kraju suđenja, sudija je samo rekla da je Pahoki dužan da plati troškove suđenja i da ima pravo da uloži žalbu na ovu presudu prvog stepena.
(Telegraf.rs)
Video: Srpski ultramaratonac vozio biciklo do Ostroga u humanitarne svrhe
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.