Gradonačelnik Zagreba se oglasio nakon koncerta Tompsona: Evo šta je rekao za usklik "Za dom spremni!"

I. N.
E. T.
I. N. E. T.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ne stišavaju se reakcije nakon koncerta Marka Perkovića Tompsona koji je u subotu održan na zagrebačkom Hipodromu, a koji nije prošao bez ustaške ikonografije.

O svemu se tri dana nakon koncerta oglasio i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević na redovnoj konferenciji za medije.

"Koncert je protekao logistički bez problema, bez više medicinskih intervencija. Razlog je dobra koordinacija između službi, malo sreće, ali i saradnja Zagrepčana i posetilaca koncerta koji su se pridržavali preporuka. Zato je koncert izdržala gradska infrastruktura", rekao je Tomašević, prenosi Dnevnik.

"Svima zahvaljujem na ponašanju i angažmanu, sve je dobro prošlo. Što se tiče gradskih službi, nekako se prećutkuje ovih dana da je sve njih koordinisala gradska Kancelarija za saobraćaj i bezbednost, učestvovala je i Kancelarija za zdravstvo, Kancelarija gradonačelnika, čak devet gradskih preduzeća, četiri gradske ustanove - Vatrogasna služba, NZ za hitnu medicinu, ustanova Upravljanje sportskim objektima i Dom zdravlja Zagreb-centar koji je u Sigetu imao zdravstveni centar. Lično sam u subotu neposredno pre, za vreme i nakon koncerta bio u centrali gradskih službi u Savskoj i tamo sam bio sve dok se grad nije vratio u normalno funkcionisanje", rekao je gradonačelnik Zagreba.

Međutim, naglasio je: "Iako je logistički prošlo sve u redu, dok sam ja gradonačelnik - ovakvo masovnog koncerta više neće biti".

On je rekao da za to postoje dva razloga.

"Prvi je sigurnost posetilaca. Kako se koncert približavao svi smo postali svesni rizika kojih mnogi na početku nisu bili svesni. Drugi razlog je kvalitet života Zagrepčana. To može biti opravdano za događaje od javnog interesa, a i manje opravdano za događanja od komercijalnih interesa. Rizici su postojali", rekao je Tomašević.

"Naime, broj posetilaca bi se ograničilo na 100.000, i to kada je reč o javnim gradskim prostorima, a videće se što se može i kada je reč o privatnim, a sve vezano uz sigurnost i kvalitet života građana", dodao je.

Kazao je i da će se "Možemo!" boriti za zabranu ustaškog pozdrava "Za dom spremni" i to u svakom kontekstu.

"Na moju veliku žalost, na koncertu je korišćen ustaški pozdrav. Smatram da je većina posetilaca na koncert došla zbog muzike i da ne podržavaju režim koji je u logorima ubijao ljude. Pre koncerta su se u Zagrebu pevale pesme poput Jure i Bobana, policija nije pokušala to da prekine već je javni odgovor bio da se prekršaji snimaju i da postoji rok od četiri godine da se pokrenu prekršajni postupci. Jedan broj posetilaca koncerta po gradu je imao majice, šalove i kape s ustaških oznakama što je navodno snimljeno i biće procesuirano", rekao je gradonačelnik Zagreba.

On je rekao da je "politička reakcija predsednika Sabora koji je bio na koncertu i premijera koji je bio na probi problematična".

"Ustavni sud je 2020. saopštio da je ZDS ustaški pozdrav i da je protivustavan. I danas je iskorišćen u Hrvatskom saboru od strane saborskog zastupnika, a nije dobio opomenu. Zanima me je li predsednik Sabora na koncertu odgovorio "spremni"?", zapitao je Tomašević.

"Za mene je jasno da je 8. maja Zagreb oslobođen od ustaša. Mi ćemo se boriti da u Zagrebu zaustavimo reviziju ustaških simbola", poručio je Tomašević.

(Telegraf.rs)

Video: Dosli smo u posed snimka atmosfere na Tompsonovom koncertu: OVO je PRAVA ISTINA, crno na belo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA