Fakulteti se bore za opstanak: Čak 61 studijski program nije upisao nijedan student, šta se događa u Hrvatskoj

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Prema podacima Agencije za nauku i visoko obrazovanje, za jesenji upisni rok na hrvatskim fakultetima ostalo je čak 15.259 slobodnih mesta, a kada se detaljnije prouče podaci Agencije, vidi se da na 61 studijskom programu niko nije ostvario pravo upisa u letnjem roku, iako su visokoškolske ustanove za te studije predvidele kvotu od 782 mesta.

Za neke od tih mesta postojao je interes i bilo je prijava, ali maturantima to nije bio prvi, već drugi izbor, a kako su očigledno upali na željeni fakultet, ovi smerovi su ostali bez upisanih studenata.

Među tim smerovima nalazi se, na primer, smer fizike i hemije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Zagrebu. Upisna kvota bila je 22, prijavljenih je bilo 28, ali se niko nije upisao.

Na spisku je i nekoliko studijskih programa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zagrebu, među kojima su dvopredmetni studiji judaistike s kvotom 16, grčkog jezika i književnosti (kvota 16), hungarologije (kvota 16) i rumunskog jezika i književnosti (kvota 14). Nije bilo interesovanja ni za jednopredmetni studijski program hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Puli, vanredni program mehatronike i robotike na Tehničkom fakultetu u Rijeci, kao ni za vanredni studijski program mašinstva na istom fakultetu.

Javna visoka strukovna škola Marka Marulića u Kninu već godinama zbog manjka studenata muku muči s održivošću, a i ovog su leta suočeni sa istim problemom nedostatka studenata. Niko nije ostvario pravo upisa na vanrednom stručnom studiju trgovinskog poslovanja s preduzetništvom, kao ni na strukovnom studijskom programu prehrambene tehnologije. Među neatraktivnim smerovima su i vanredni studije livarstva na Metalurškom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, studije filozofije i religijskih nauka na Fakultetu filozofije i religijskih nauka Univerziteta u Zagrebu, vanredni studijski program komunikacija i medija Univerziteta u Splitu, kao i dvopredmetni vanredni program nemačkog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

Na spisku su i brojni studijski programi umetničkih akademija, kao i studijski programi nekih privatnih visokoškolskih ustanova, a podugačak je i spisak studija na kojima je upisano samo nekoliko studenata, što tim fakultetima i univerzitetima predstavlja dodatni problem, s obzirom na to da prema Kolektivnom ugovoru za nauku i visoko obrazovanje Ministarstvo neće snositi troškove izvođenja nastave na programima, odnosno predmetima, na koje se upisalo manje od deset studenata, osim u slučajevima kada to posebno odobri ministar.

S druge strane, najveći broj prijava kao prvi izbor imali su studiji poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, zatim elektrotehnike i informacione tehnologije i računarstva na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Univerziteta u Zagrebu, poslovne ekonomije (stručni) na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zagrebu i sestrinstva na Zdravstvenom visokom učilištu u Zagrebu, na kojima su upisne kvote uglavnom popunjene.

Prema podacima Agencije, a ti podaci su slični prošlogodišnjima, najveći interes srednjoškolaca, uzimajući u obzir odnos broja prvih izbora i kvote, bio je za studije glume na Akademiji dramske umetnosti Univerziteta u Zagrebu, logopedije na Edukacijsko-rehabilitacionom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, zatim za kriminalistiku na Policijskoj akademiji "Prvi hrvatski redarstvenik", Visokoj školi kriminalistike i javne bezbednosti, zatim na logopediji na Univerzitetu u Zadru i na smeru radiološka tehnologija na Zdravstvenom visokom učilištu u Zagrebu.

Dovoljno mesta za jesenji rok

Dakle, za jesenji rok, osim tih 782 mesta na 61 studijskom programu na koja se niko nije upisao, u visokoškolskim ustanovama i univerzitetima ostalo je ukupno još 15.259 upisnih mesta.

U letnjem roku bilo je 32.394 kandidata koji su konkurisali za upis na jedan od 1.380 studijskih programa sa ukupno 40.443 upisna mesta.

Mesta na fakultetima u Hrvatskoj već nekoliko godina ima više nego što je maturanata koji ostvaruju pravo na upis, pa čak i više nego što je ukupno hrvatskih maturanata, a taj jaz bi se u godinama koje dolaze, s obzirom na to da ima sve manje učenika u školskim klupama, mogao još više produbljivati i uticati na sudbinu nekih fakulteta, odnosno visokih strukovnih škola ili visokoškolskih ustanova.

(Telegraf.rs)

Video: Diplomirao Medicinu u Novom Sadu: Ovako je slavio student iz Iraka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milutin Mijajlović

    23. jul 2025 | 15:55

    Karma se ponovo pokazuje da je Produžena ruka Božija. Kopao si jamu Komšijama Eeee to je Karma još žešće ti se Vraća !!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA