Posle 10 godina u Jadranu je ponovno ulovljena ova riba: Može da naraste i preko pola metra

A. P.
A. P.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Prvi put ova vrsta ribe u Jadranu je ulovljena 2015. kod Žuljane od kada je, do prošle godine kad je lovljena u Crnoj Gori i ove godine kada je ulovljena na jugu Hrvatske, niko je nije prijavio.

Ovo je najnoviji nalaz i potvrda očite prisutnosti ove vrste u Jadranu. Iz Bijele, mesta u Boki Kotorskoj se javio Aleksandar Vodovar koji je loveći ribu ulovio dve njemu nepoznate ribe, prenosi Glas Istre.

"Strastveni sam ribolovac i na moru provodim što je moguće više vremena. A pre desetak dana, negde posle pet sati popodne, znači već je mrak bio, na lignju sam ulovio dve meni nepoznate ribe. Ne znam da li je u pitanju riba od jata, ali došle su relativno brzo jedna za drugom, možda u razmaku od svega 5, 10 minuta", priča Aleksandar Vodovar i nastavlja:

"Lovio sam s obale štapom dužine 4 metra surf sistemom kakav se koristi za kančanicu, odnosno takmičarkim sistemom s manjim udicama broj 6. Dubina na kojoj sam ulovio ove ribe je nekih 7,8 metara. Koliko sam uspe da istražim čini mi se da nema podataka o ulovima ove vrste na našem moru. Ribe sam sačuvao i poslao i Institut".

Vrsta koju je Aleksandar Vodovar ulovio je svakako novopridošla vrsta u Jadranskom moru. Reč je o vrsti Pomadasys incisus (Bowdich, 1825) koju Italijani nazivaju "grugnitore bastardo", a Englezi "bastard grunt" tako da se sa ove strane Jadrana odomaćio naziv "mulac".

Prvi nalaz ove vrste u Jadranu je zabeležen 2015. kod Žuljane od kada je, do prošle godine kad je lovljena u Crnoj Gori i ove godine kada je ulovljena na jugu Hrvatske, niko nije prijavio.

Inače je "mulac" vrsta čija je postojbina Atlantski okean s tim da je odavno prisutna u Mediteranu. Zbog zagrevanja mora intenzivno se širi prema istoku i severu tako da je logično za očekivati da će vrlo brzo postati uobičajena lovina udičara na južnom Jadranu, a nakon toga i duž cele obale.

Ova riba može narasti do 53 centimetra i težine do 2 kilograma premda je prosečna lovna dužine oko 25 santimetara. Najbrojnija je od 10 do 100 metara dubine. Hranu joj čine rakovi, crvi i sitna riba.

(Telegraf.rs)

Video: Rambo Amadeus održao koncert u MTS Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA