• 0

Za obuku dvadeset zavarivača u Kraljevu trećina ukupnih sredstava Projekta Ministarstva omladine i sporta

Ovaj projekat je odobren na osnovu Javnog konkursa za podršku jedinicama lokalne samouprave u sprovođenju omladinske politike na lokalnom nivou

  • 0

Povodom Ugovora o realizaciji projekta "Obuka nezaposlenih mladih lica za zapošljavanje u skladu sa potrebama deficitarnih zanimanja na području grada Kraljeva", zaključenog između grada Kraljeva i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, predstavnici grada Kraljeva, sa partnerima na projketu, održali su konferenciju za novinare.

Ovaj projekat je odobren na osnovu Javnog konkursa za podršku jedinicama lokalne samouprave u sprovođenju omladinske politike na lokalnom nivou. S ciljem stvaranja uslova za unapređenje položaja i učešća mladih u lokalnoj zajednici i stimulisanje različitih oblika zapošljavanja, samozapošljavanja i preduzetništva mladih, Ministarstvo je, u okviru Javnog konkursa za podršku jedinicama lokalne samouprave u sprovođenju omladinske politike na lokalnom nivou, odabralo devet projekata koji će biti finansirani u ukupnom iznosu od 9.819.050 dinara.

Projekat grada Kraljeva je dobio 3.420.000 dinara ili više od trećine ukupnog iznosa za celu Srbiju. Kako je objasnio gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić, grad je potpisao ugovor o prekvalifikaciji 20 mladih u deficitarna zanimanja odnosno zavarivače.

Foto: Promo/ Dr Predrag Terzić

- Mislim da ćemo na ovaj način uspeti da 20 mladih ljudi prekvalifikujemo i, što je najvažnije, posle toga odmah i zaposlimo. Mladi će dobiti posao, a firme sa područja Kraljeva će dobiti 20 radnika, i to onih zanimanja koja su im neophodna - izjavio je gradonačelnik zahvalivši svima koji su doprineli da do realizacije ovog projekta dođe - pomoćniku gradonačelnika za omladinu i sport Nikoli Radeviću, koordinatoru Kancelarije za mlade Viktoru Cvijiću, direktoru i vlasniku preduzeća "Radijator inženjering" Radojku Janiću, koji je dao saglasnost za prekvalifikaciju i angažovanje ovih ljudi koja je bila sastavni deo projekta, direktoru Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta "Kraljevo" Aleksandru Nestoroviću, direktorki Nacionalne službe za zapošljavanje – Filijala Kraljevo Snežani Prelić.

- Nadam se da će se saradnja između grada i privrede nastaviti - poručio je gradonačelnik.

Foto: Promo/ Dr Predrag Terzić

Vlasnik i direktor preduzeća "Radijator inženjering" Radojko Janić kaže da se prekvalifikacije u privredi rade poslednjih desetak godina. Iako je bilo zavarivača na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, ipak ih nema dovoljno, što je posledica povećanja obima proizvodnje i odlaska radnika u inostranstvo.

"Radijator" je ove godine primio 14 zavarivača u radni odnos. I privrednici, kaže Janić, moraju da dobiju saglasnost Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da mogu da obučavaju radnike za pojedina zanimanja i da ih obavežu da izvestan period ne mogu da odu iz preduzeća u koje su primljeni.

- Zavarivač je jedno od zanimanja koje je sve popularnije kod mladih, nije više kao što je nekada bilo. To je jedno stručno zanimanje koje iziskuje dosta znanja, rada i truda, a zavarivači mogu i da se stručno usavršavaju i rade na robotima za zavarivanje i imaju još bolje zarade - kaže vlasnik ovog našeg poznatog i priznatog preduzeća.

Foto: Promo/ Dr Predrag Terzić

On smatra da bi bilo korisno da svih 20 prekvalifikovanih zavarivača ostane u gradu. Čestitao je polaznicima na odabiru zanimanja i zamolio buduće učenike da upisuju zanimanja koja su deficitarna u Srbiji - zavarivač, bravar, programer kompjuterskih mašina, programer kompjuterskog crtanja...

Kako je istakao direktor Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta "Kraljevo" Aleksandar Nestorović, grad nastoji i da preko svojih javnih preduzeća infrastrukturno reši probleme koji su godinama gomilani. Tako je naveo radove kod "Radijatora"na izgradnji saobraćajnice koja će pomoći boljem poslovanju.

- Nadamo se da ćemo privrednicima moći da izlazimo u susret i da ćemo im pomoći da lakše rade, da zajedno rešavamo probleme kako bi se privreda vratila na mesto na kome je bila, a na korist gradu - poručio je Nestorović.

Foto: Promo/ Dr Predrag Terzić

Veliki uspeh grada Kraljeva i Kancelarije za mlade - dobijanje sredstava za realizaciju ovog projekta od značaja i za privredu ovog kraja i za mašinsko-metalski kompleks, istakla je i direktorka kraljevačke Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje. Prema njenim rečima, iako je na evidenciji oko pedeset varilaca, svega ih je dvadesetak do 35 godina starosti. Ona je pozvala sva nezaposlena lica koja su zainteresovana da prođu obuku i rade posao varioca, da se prijave u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koja će ih uputiti u dalje korake.

Pomoćnik gradonačelnika zadužen za omladinu i sport Nikola Radević se osvrnuo na do sada dobijene projekte, čija je vrednost bila oko 1,2 do 1,3 miliona dinara - renoviranje rekreativnog ambijenta "u borićima", pravljenje teretane na otvorenom, odnosno projekte koji su se odnosili na srednjoškolce i podizanje njihovih kapaciteta.

Foto: Promo/ Dr Predrag Terzić

On je naglasio da su se stekli uslovi da grad Kraljevo konkuriše za jedan ovoliki projekat i da bude prvi - i po bodovima sa konkursnom dokumentacijom i po sredstvima, ispred, recimo, grada Niša, koji je dobio 1.200.000 dinara.

- Ovo je veliki uspeh za naš grad i zahvalio bih svim partnerima na projektu koji smo realizovali preko Kancelarije za mlade. Imamo dobar tim koji piše projekte i dobru saradnju sa Ministarstvom omladine i sporta. Nisam siguran da li još kancelarija za mlade ima stoprocentnu prolaznost kada su projekti u pitanju. Naša Kancelarija postoji četiri godine i sve vreme dobija projekte - istakao je Radević i dodao da se iskreno nada da će naš grad već u martu naredne godine, preko projekta, obezbediti sredstva i za Omladinski klub u Kraljevu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije vesti

Dozvoljavam da mi Telegraf.rs šalje obaveštenja o najnovijim vestima