EVROPA PRESUĐUJE SRBIMA: Hoće li Evropski parlament NASESTI NA UCENE Hrvatske i blokirati Srbiju na putu ka EU?!

Usaglašena verzija rezolucije sadrži pohvale zbog napretka Srbije u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom, sprovođenju unutrašnjih reformi i razvoju regionalne saradnje, ali i kritike u vezi sa slučajevima kršenja prava na slobodu govora i zahtev za pridruživanje evropskim sankcijama Rusiji

  • 38

Poslanici Evropskog parlamenta danas će na plenarnoj sednici u Strazburu raspravljati o finalnoj verziji rezolucije o napretku Srbije u evropskim integracijama, a o rezoluciji će glasati u sredu.

Očekuje se da će predlog rezolucije, nastao ugrađivanjem poslaničkih amandmana u godišnji izveštaj koji je sastavio izvestilac Dejvid Mekalister, biti usvojen bez bitnih izmena jer je velikom većinom glasova već odobren na sednici Komiteta za spoljnu politiku EP u februaru.

Tokom burne rasprave u Komitetu prošlog meseca, poslanici iz Hrvatske tražili su da se napredak Srbije na evropskom putu uslovi rešavanjem velikog broja otvorenih pitanja između dve zemlje, počevši od pronalaženja nestalih iz rata devedesetih, do korekcije granice na Dunavu i odustajanja Srbije od procesuiranja ratnih zločina počinjenih na tlu Hrvatske.

Foto: Flickr/inyucho Foto: Flickr/inyucho

Na kraju je ipak prevladao stav da bilateralne probleme treba rešavati na bilateralnom nivou a ne preko EP, tako da su hrvatski amandmani uglavnom odbijeni, a oni koji su prihvaćeni su znatno ublaženi.

Usaglašena verzija rezolucije, u koju je Tanjug imao uvid, sadrži pohvale zbog napretka Srbije u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom, sprovođenju unutrašnjih reformi i razvoju regionalne saradnje, ali i kritike u vezi sa slučajevima kršenja prava na slobodu govora i zahtev za pridruživanje evropskim sankcijama Rusiji.

Parlament sem toga "ohrabruje" Evropski savet da prilikom odlučivanja o otvaranju prvih poglavlja u pregovaračkom procesu uzme u obzir ne samo dosadašnje napore Srbije na ispunjavanju tehničkih kriterijuma, nego i politički kontekst odnosa Srbije sa EU.

Foto: Flickr/European Parlament Foto: Flickr/European Parlament

U tekstu rezolucije se naglašava da najpre treba otvoriti poglavlja 23 i 24 koja se odnose na osnovna prava i vladavinu zakona, kao i poglavlje 35 koje je vezano za proceš normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Parlament će u utorak popodne raspravljati, a u sredu glasati i o rezolucijama o Kosovu, Crnoj Gori i Makedoniji.

Rezolucije EP nisu obavezujuće, ali su Evropska komisija i Savet EU dužni da ih uzmu u obzir prilikom odlučivanja.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nislijka

    10. mart 2015 | 09:21

    Ispunite nam san i blokirajte nas!

  • Dejan B.

    10. mart 2015 | 09:25

    Raspala se EU

  • Gordana

    10. mart 2015 | 08:13

    A šta je sa ljudskim pravima Srba u Albaniji, da li je moguće da naša Vlada nesme da otvori to pitanje, naši ljudi tamo žive kao u zatočeništvo prava su im nula, ni svoje Srpsko ime ne smeju da nose, ni Srpski da pričaju, ni svoju školu ni veru, alo...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA