ISTRAŽIVANJE: Evo ko bi POBEDIO da se parlamentarni izbori održe u NEDELJU!

Na izbore bi izašlo 51 odsto građana Srbije, a taj broj je, kaže analitičar Dejan Vuk Stanković, značajno manji u odnosu na to kakva je izlaznost u razvijenim državama, navodeći da u Velikoj Britaniji izlazi oko 70 odsto građana

  • 5

Premijer Srbije Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka i dalje imaju najveću podršku građana, pokazalo je ispitivanja javnog menjenja agencije Faktor plus za septembar. Ukoliko bi parlamentarni izbori bili održani u nedelju, na njih bi izašlo 51 odsto ispitanika, podršku premijeru Vučiću bi dalo 58 odsto ispitanika, a SNS 51,5 odsto.

Kako je politički analitičar Dejan Vuk Stanković predstavio na konferenciji za novinare, SNS ima rejting od 51,5 odsto, SPS 8,8 odsto, DS sedam odsto, SRS šest odsto, manjine zbirno oko četiri odsto i to su jedine stranke koje bi ušle u parlament.

SDS Borisa Tadića slabija je nego na prošlim izborima i ima rejting od tri odsto, a kako je rekao Vuk Stanković, samostalno ne bi mogli da pređu izborni prag.

Vučić se OBRATIO poslanicima SAVETA EVROPE. Evo šta im je poručio! (FOTO)

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Međutim, dodao je, verovatno će svoju političku relevantnost potražiti u koaliciji, što važi i za LDP koja ima 1,2 odsto podrške ispitanih, PUPS 3,2 odsto, DS S tri odsto, SNP 1,4 odsto.

Vučić uživa 58 odsto podrške građana i jači je od svoje partije, rekao je Stanković i dodao da to znači da rejting SNS zavisi od njegove umešnosti.

Što se izbora tiče, 51 odsto građana Srbije bi učestvovalo u izbornom procesu, a taj broj je, kaže Stanković, značajno manji u odnosu na to kakva je izlaznost u razvijenim državama, navodeći da u Velikoj Britaniji izlazi oko 70 odsto građana.

Foto: Tanjug/Dragan Stanković Foto: Tanjug/Dragan Stanković

- Prošli put kod nas izašlo je 55 odsto. Ukoliko ne bude dramatičnih događaja, već sada se može projektovati izlaznost, koja sigurno neće biti veća od 60 odsto - rekao je Stanković.

Prema njegovim rečima, oko 70 odsto građana je politički opredeljeno a, kako je naveo, od 51 odsto koji izlaze, to je 35 odsto građana koji su opredeljeni.

RAT NAPREDNJAKA I DEMOKRATA U SKUPŠTINI SRBIJE: Ko je prisluškivao Pajtića, a ko Vučića?

- Za uslove u Srbiji, taj procenat nije mali, razvija se visok stepen skepse prema politici i političarima, građani su sumnjičavi, mnogo im je toga obećano, malo učinjeno, živimo u vreme neizvesnosti - rekao je Stanković.

Foto: Tanjug/Nikola Dimitrijević Foto: Tanjug/Nikola Dimitrijević

Najznačajnijim problemima države i društva građani smatraju životni standard i nezaposlenost - 89 odsto ispitanih, pokretanje privrede i otvaranje novih radnih mesta - 86 odsto njih, a visok nivo korupcije kao veliki problem identifikovalo je 56 odsto ispitanika.

Na pitanje da li Srbija treba da postane članica EU, potvrdno je odgovorilo 41 odsto ispitanika i taj broj nije bitnije promenjen u odnosu na prethodni mesec, dok je, kako kaže Stanković, stav o EU pre 10 godina bio je dosta optimističniji.

Direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić rekao je da su rezultati proverljivi, da čvrsto stoji iza njih i da niko ne može njima da manipuliše.

Foto: Tanjug/Boki Foto: Tanjug/Boki

- U poslednje vreme sve manje imamo pritužbi, čak i od onih koji nisu pristalice rezultata, sve manje pokazuju sumnju u njihovu verodostojnost - rekao je Pejić.

Na pitanje šta bi država Srbija trebalo da uradi, budući da se suočava sa velikim prilivom izbeglica i migranata, 11 odsto ispitanika smatra da im treba pomoći na sve moguće načine, od izgradnje prihvatnih centara do pune integracije u društvo, a 56 odsto njih da država treba da zaštiti svoje građane, toleriše izbeglice i prepusti im da se snađu u skladu sa svojim mogućnostima.

Da Srbija, poput Mađraske, treba da podigne oigradu i da zaštiti stanovništvo, imovinu i način života od priliva stranaca iz drugih delova sveta, smatra 27 odsto ispitanika, dok šest odsto o tom pitanju nema stav.

Način prikupljanja podataka istraživanja je telefonska anketa, na uzorku od 1.150 ispitanika oba pola, a prikupljanje podataka trajalo je od 25. septembra do 30. septembra.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA