SRBI SU UBIJALI RUSE PO BEOGRADU?! Ovo je JEZIVA SUDBINA ruskih migranata u kojoj Srbija nije bila BRAT Rusiji

- OZNA je masovno hapsila Ruse da su oni morali da se obrate NKVD-u, deo njih je bio pušten, deo je završio u Rusiji u logorima, a neko u ovdašnjim zatvorima - kaže dr Aleksej Timofejev iz Instituta za noviju istoriju Srbije

  • 83

Molba potpredsednika ruske vlade Dmitrija Rogozina upućena premijeru Srbije Aleksandru Vučiću da mu pomogne da pronađe grob njegovog čukundede zapalila je Balkan, a pogledi za grobom raširili su se po celoj teritoriji bivše Jugoslavije, baš kao što su to i činili ruski emigranti u XX veku. General Mitkijević-Žoltok samo je jedan od njih i personifikuje sudbinu Rusa u Jugoslaviji koja je zaboravljena. Najnoviji broj Nedeljnika donosi priču o BELOJ GARDI, BELOM GRADU i ROGOZINOVOM ČUKUNDEDI!

ROGOZIN ZAMOLIO VUČIĆA DA PRONAĐE GROB NJEGOVOG DEDE! Evo šta mu je srpski premijer odgovorio

O sudbini generala Nikolaja Mitkijeviča-Žoltoka, pouzdano se zna samo jedna činjenica - da je umro, piše ovaj list, Ruski general iz vrha belogardejske armije kojom je komandovao "Crveni baron" Petar Vrangel, poslednji put viđen je u Turskoj 1920. godine. On i njegovi saborci su se u Ruskom građanskom ratu konačno oprostili sa otadžbinom i otišli u zaborav.

MISTERIJA GROBA ROGOZINOVOG ČUKUNDEDE: Sumnja se da je sahranjen na teritoriji Jugoslavije!

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Za ime Rogozinovog čukundede se od tada gubi svaki trag, on se najverovatnije iz Turske uputio ka tadašnjoj Kraljevini SHS, a od sloma komunizma za njega nisu znali ni najbliži potomci.

Pojedini lokalni istraživači su na osnovu dostupnih podataka su suzili potencijalna mesta na kojima je mogao da skonča belogardejski general: Beograd, Bileća, Goražde, Sarajevo, Bela Crkva, Novi Sad, Karlovci, Sombor, Pančevo...

Dmitrij Rogozin u više navrata je pokušao da dođe do informacija o svom pretku, o tome je napisao i knjigu. Rogozin, potekao iz porodice sovjetskog vojnog naučnika, zapravo je u knjizi kroz priču o svojoj porodici želeo da prikaže istoriju Rusije u 20. veku.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Jedna karika mu je preostala da zaokruži sliku. Priča o čukundedi. Baš kao što su belogardejci, koji su posle građanskog rata gotovo nepovratno isečeni od ruskog nacionalnog bića, ostali ta "nedostajuća karika" da bi se razumelo savremeno rusko društvo.

O ruskoj poratnoj emigraciji koja je udahnula svežu krv u devastirani kulturni život Srbije i Jugoslavije, hiljadama visokoobrazovanih ljudi koji su preko noći postali apatridi, u Jugoslaviji našli dom i decenijama predstavljali "manjinsku grupu" za koju se može reći da je nosila kulturni razvoj velike slovenske države, ostalo je sećanje više na nivou legende o velikom vojskovođi Vrangelu, čije kosti leže u centru Beograda, nego kao priča o živim ljudima koji su živeli srpsku svakodnevicu, jeli srpski hleb i menjali - uglavnom nabolje -  ovu zemlju. Tragovima tog sećanja Nedeljnik je napravio veliko istraživanje o uticaju belogardejaca u belom gradu.

Foto: Facebook/Росси́я - Российская Федерация - Russia Foto: Facebook/Росси́я - Российская Федерация - Russia

Rusi do 1944. godine opstaju kao socijalna grupa u Srbiji, a mnogi od njih su sve više gravitirali ka Beogradu. Beleži se da ih je bilo oko 12.000 u Beogradu i okolnim mestima, a srbi su ih zvali BELI RUSI. S dolaskom partizana kreće surovo razračunavanje sa ovim Rusima nad kojima su sprovođenja brutalna hapšenja i ubistva i dobar deo njih odlučio se da pobegne iz zemlje.

- OZNA je masovno hapsila Ruse da su oni morali da se obrate NKVD-u, deo njih je bio pušten, deo je završio u Rusiji u logorima, a neko u ovdašnjim zatvorima - kaže dr Aleksej Timofejev iz Instituta za noviju istoriju Srbije.

Foto: Flickr/snowshot, Wikipedia/Đorđe Andrejević-Kun Foto: Flickr/snowshot, Wikipedia/Đorđe Andrejević-Kun

U Beogradu su osim crkve na Tašmajdanu, tragovi ruske emigracije gotovo izbrisani, mada su ostale još uvek mnoge zgrade koje su sazidali upravo ovi ljudi, a koje su ponos glavnog grada Srbije i za koje niko ne zna da su nastale krvavim radom RUSA.

(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ПОДАТАК

    28. januar 2016 | 14:06

    Не пишите лажи!нису Срби убијали Русе већ су то радили Титови "богови,како је то рекао један од Титових oзнања.Ти "богови су убијали и Србе и Рисе и све живо што није веровало у опортунисте -"комунисте".То је било "златно доба" Титових "богова".Можда их има и данас живих који уживају најбоље пензије!То је "квалитет"данашње Србије.Срамота!Извините браћо Руси.То је била иста пошаст и код вас и код нас коју нам је наместио "демократски "Запад.То нам и данас раде.

  • Tigar

    29. januar 2016 | 08:17

    Nista drugo nego pokusaj da se bratsvo izmedju Srba i Rusa uniste. Ko je ulozio veto za odbranu Kosova i Metohije.Pa Rusija. Ko stiti Srpske interese o ocuvanju Republike Srpske.Pa Rusija.

  • Pričaj srpski, da te ceo svet kao razume

    28. januar 2016 | 13:23

    Srbi i Rusi braća zauvek!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA