Sve smo pogrešno procenili, Amerika je pogrešno procenila Srbiju: Ispovest Montgomerija posle 17 godina

Prvi postpetooktobarski američki ambasador u Beogradu osvrnuo se na vreme kada je na ulicama Beograda padao Miloševićev režim

  • 44
Vilijam Montgomeri, William Dale Montgomery in 2002 Foto: Wikipedia/Department of State, Profimedia/Alamy

Vilijam Montgomeri bio je prvi postpetooktobarski američki ambasador u Beogradu. Njegov angažman na ovim prostorima počeo je znatno pre nego što je došao kao prvi naslednik poslednjeg ambasadora Amerike u SFRJ Vorena Cimermana.

Montgomeri: Mišljenje o Srbiji evoluiralo u pozitivnom pravcu

Šta Jankoviću nedostaje iz oktobra 2000? Fotelja ili kolege iz Miloševićeve vlasti

Centrala mu je bila u američkoj ambasadi u Budimpešti, odakle je kako kaže, obezbeđivao savete i podršku Miloševićevoj opoziciji.

Bez njegove pomoći 5. oktobar verovatno ne bi bio moguć, jer preko njega je dolazila sva pomoć namenjena opoziciji, Otporu, opozicionim medijima…

Montgomerijev pogled na 5. oktobar 17 godina kasnije znatno je drugačiji u odnosu na vreme kada je na ulicama Beograda padao Miloševićev režim. Ne u smislu da li je do toga moralo da dođe, već u pogledu posledica koje su, kako sam priznaje, prouzrokovane lošim procenama američke administracije.

– Mislim da je Zapad generalno, a naročito vlada SAD, dramatično potcenila ogromne društvene probleme koji su povezani s promenama duboko ukorenjenih političkih sistema. Ja svakako jesam. Imali smo pojednostavljenu viziju da je problem u većini slučajeva (Libija, Irak, Srbija, Sirija) u autokratskoj ličnosti koja je na vlasti. Centralna stvar u ovakvom viđenju je takođe pojednostavljena predstava da su ljudi rođeni da budu demokrate, a što potiskuju autokratski vladari. I onda teorija glasi da je potrebno samo da se oslobodite autokratskih vođa, a da će demokratski instikt naroda prirodno isplivati na površinu – rekao je Montgomeri za ovonedeljno izdanje Ekspresa.

Po njegovim rečima druga pogrešna procena SAD-a je što se tamo živi u uverenju da je neophodno uspostaviti odnose i živeti u multietničkom i multikulturalnom društvu po svaku cenu, navodeći Bosnu i Hercegovinu kao jedan od primera da je američko insistiranje na zajedništvo dovelo do toga da je ona neuspešna država već 20 godina nakon rata.

- To što nismo uspeli u potpunosti da shvatimo važnost etničkog pitanja bio je glavni uzrok naših pogrešnih procena - rekao je Montgomeri.

Foto: Profimedia/AFP

Govoreći o svojoj ulozi u svemu, istakao je da je SAD i Zapad generalno video Miloševića kao glavnog krivca za nasilje u bivšoj Jugoslaviji i da je tada njegov glavni zadatak bio da obezbedi savete i pruži podršku Miloševićevoj opoziciji.

- Ne treba zaboraviti da je Milošević oboren zahvaljujući naporu srpskog naroda, koji je zbog toga mnogo rizikovao i platio visoku cenu. Sve zasluge pripadaju desetinama hiljada Srba koji su radili na tome, jer da nije bilo 5. oktobra Srbija bi ostala izolovana od Evrope - rekao je Montgomeri.

Foto: Pixabay

Naglasio je da je u Srbiji bilo mnogo gore nego danas, i da iako će biti potrebno još mnogo vremena, Srbija je na dobrom evropskom putu. Na kraju je dodao da je u pojedinim trenucima bio razočaran ponašanjem američke administracije.

- Najveće razočarenje je za mene bilo je kada sam shvatio da se bez obzira na svu dobru volju usmerenu ka Srbiji, američka administracija fokusirala samo na Kosovo, odbijajući da prihvati bilo kakve kompromise ili da Srbiju shvati ozbiljno po tom pitanju. Na kraju se ispostavilo da Zapad nikada nije želeo bilo kakve merljive standarde i da je odluka o nezavisnosti Kosova već bila doneta. Na to nisam mogao da utičem, kada je o Kosovu reč jednostavno nisam bio u igri - zaključio je Montgomeri.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/ekspres.net)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Krkubulju

    7. oktobar 2017 | 19:06

    A ja naivan mislio da je otpor bio spontani pokret nastao od proletera i udarnika iz fabrickih krugova kad ono jok!Skupila se bratija iz studentskih klupa pa sa Sorosevom kintom direkt iz Madjarone preko Montija pa na ulicu na besplatno pivo i vutru dok se jedino Cedica zakitio ko da je svakom coveku koji bio na protestima prodao ruzmarin barem po 50 puta!Znaci ipak su desetine hilkada Srba iz pomoc nasih americkih prijatelja pobedile nekoliko miliona u uterivanju demokratije i raspridaji drzave....

  • Tanja

    8. oktobar 2017 | 09:44

    Uopšte nije potrebno da se sada "perete" od zločina koje ste počinili nad Srbima. Nema potrebe da vi razumete naše drustvene, političke i bilo kakve druge probleme, dovoljno je da se ne mešate i da nas ostavite na miru, možemo i umemo odlično BEZ VAS AMERIKANACA!!!

  • Чикa Јова

    7. oktobar 2017 | 13:22

    Па што се сад лепо не извинете и покушате да исправите грешку. Не само код нас, већ по целом свету. Много много сте грешни!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA