≫ 

Pred Beogradom dve nedelje ofanzive: Interpol neodlučan po pitanju Kosova uoči predstojeće GS

Odlučuje se da li da molbu Prištine za prijem u članstvo uvrste u dnevni red predstojeće Generalne skupštine svetske policijske organizacije

  • 1

Pitanje Kosova je podelilo članice Izvršnog komiteta Interpola koje prvi put ne mogu da postignu konsenzus oko neke teme, odnosno oko toga da li da molbu Prištine za prijem u članstvo uvrste u dnevni red predstojeće Generalne skupštine svetske policijske organizacije, pišu "Večernje novosti" u izdanju od subote.

Kako su mišljenja članica tog tela ozbiljno suprotstavljena, pred Generalnu skuštinu čiji je početak zakazan za 18. novembar, izaći će izvestilac Komiteta koji će izneti argumente svih članica, a zatim će uslediti glasanje.

U Izvršnom komitetu su "pata karte", jer je polovina članica iz zemalja koje ne priznaju Kosovo kao državu (Rusija, Brazil, Moldavija, Južna Afrika, Nigerija i Alžir), a polovina iz država koje su stale uz Prištinu (Južna Koreja, Kanada, Francuska, Belgija, SAD i Singapur), navodi list.

A kakav će ishod biti na Skupštini, teško je proceniti jer da bi tzv. Kosovo bilo primljeno u redove svetske policijske organizacije, ono bi moralo da pridobije dvotrećinsku većinu glasova, što Srbiji ne ide naruku, jer se uzdržani ne broje.

Zbog toga će, kako se navodi, Beograd u naredne dve nedelje pojačati diplomatsku akciju kojom će članicama Interpola iznositi stav Srbije i posledice mogućeg prijema tzv. Kosova.

Šef srpskog Interpola Milan Dimitrijević (desno) Foto: Tanjug/MUP Srbije

Šef srpskog Interpola Milan Dimitrijević kaže za "Novosti" da bi novi pokušaj da se na Skupštini Interpola Kosovo bude primljeno u ovu organizaciju bio presedan i pravno nasilje.

- Rukovodostvo Interpola je godinama upoznavano sa argumentima Srbije. Posledice prijema tzv. Kosova bi bilo kršenje Rezolucije 1244 (Saveta bezbednosti UN), a bila bi prekršena i pravila Interpola koja jasno definišu na koji način i pod kojim uslovima neko može da postane član - kaže Dimitrijević.

Kao posebno opasnu okolnost po srpske državljane, on navodi mogućnost da bi tzv. Kosovo kao eventualna članica Interpola moglo da inicira poternice na kojima bi se našli mnogi Srbi.

Ako je argument prištinskih saveznika da bi prijem Kosova doprineo suzbijanju organizovanog kriminala na ovoj teritoriji, Dimitrijević ističe kontraargument - da se saradnja lokalne policije sa Interpolom odvija preko Unmika još od 2002. godine, pišu "Novosti".

VIDEO: KFOR izvodi vežbe, konvoj vozila prolazi kroz Kosovo

VIDEO: Tači prolazi kroz Sever Kosova

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тодорић

    3. novembar 2018 | 11:15

    Ништа нас не изненађује,кримос је кримосов друг.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA