Dačić još jednom potvrdio da nećemo uvoditi sankcije Moskvi: Obeležavanje 180 godina diplomatskih odnosa Srbije i Rusije (FOTO)
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas da evropski put Srbije nije i ne može biti prepreka bliskim i bratskim odnosima sa Rusijom i da se Srbija nije i neće ni u budućnosti priključiti sankcijama protiv Rusije.
Na otvaranju izložbe dokumenata "Srbija-Rusija, Jugoslavija-SSSR" u Arhivu Jugoslavije, povodom obeležavanja 180 godina diplomatskih odnosa Srbije i Rusije, Dačić je rekao da je Srbija istinski zahvalna Rusiji na podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije i njenim pozicijama po pitanju Kosova.
- Želeo bih da još jednom zahvalim Rusiji na čvrstoj i doslednoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije i našoj politici po pitanju Kosova i Metohije, u uslovima kada se suočavamo sa pokušajima tzv. Kosova za medjunarodna priznanja i članstvo u međunarodnim organizacijama rezervisanim za države, aspiracijama za stvaranje tzv. Vojske Kosova, "trgovinskim ratom", i najnovijim upadom ROSU u severni deo Kosovske Mitrovice, kada su svi argumenti na našoj strani, a mi ispunili preuzete obaveze -rekao je Dačić.

Dačić je posebno pomenuo "glasnu i doslednu podršku" Rusije na zasedanju Generalne skupštine Interpola u Dubaiju, gde je Srbija "postigla veliki uspeh, odbacivanjem zahteva Prištine za prijem u članstvo".
- Delimo sa Ruskom Federacijom stanovište da se isključivo putem dijaloga, uz poštovanje međunarodnog prava, može doći do prihvatljivih i trajnih rešenja svih problema - rekao je on.
Dačić je ocenio da dve zemlje imaju izuzetno dobre i razvijene odnose i saradnju na nivou strateškog partnerstva. On je podsetio da je Rusija jedan od strateških ekonomskih partnera Srbije i da je između dve zemlje na snazi režim slobodne trgovine, koji veoma mnogo doprinosi rastu medjusobne robne razmene.

Šef srpske diplomatije veoma uspešnom je ocenio i saradnju Rusije i Srbije u energetskoj oblasti i rekao da je za Srbiju izuzetno značajno što ruska strana smatra prioritetnom rutu gasovoda "Turski tok" koja bi prolazila kroz Srbiju, što bi obezbedilo stabilno snabdevanje gasom i omogućilo Srbiji da postane tranzitna zemlja za gas.
Dačić je rekao i da Rusija ceni vojnu neutralnost Srbije i da je u vojnoj oblasti je poslednjih godina došlo do znatnog rasta vojno-tehničke saradnje koja omogućava modernizaciju srpske vojske.
Prema Dačičevim rečima, Rusija i Srbija u poslednje vreme intenzivirale su i saradnju u naučno-tehničkoj i inovacionoj oblasti, kao i kultutrnu saradnju, a Rusija je i značajan donator i davalac humanitarne pomoći Srbiji.

Veći deo obraćanja na otvaranju izložbe Dačić je posvetio istorijatu odnosa Srbije i Rusije od 1838. ali i vezama i saradnji dva naroda vekovima pre toga, zaključivši da se "vizija razvoja odnosa sa Rusijom bazira na čvrstom i nepokolebljivom prijateljstvu i bliskosti dva naroda, kao i na medjusobnoj podršci i razumevanju".
- Ono što zahteva posvećenost i predstavlja zadatak za budućnost jeste postojano ulaganje napora kako bi gradjani obe zemlje osetili napredak od jačih ekonomskih veza i ubrzanog razvoja saradnje u svim oblastima - dodao je Dačić u obraćanju na otvaranju izložbe "Srbija-Rusija, Jugoslavija-SSSR".
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Anđelin pogled govori sve, ali mnogo je onih koji još čekaju organ
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Makedonac
Dajte baze rusiji kini i da nas ne boli vise glava
Podelite komentar